Strona główna Artykuł sponsorowany Mieszkanie – dobro luksusowe? Horrendalne ceny nieruchomości blokują marzenia Polaków

Mieszkanie – dobro luksusowe? Horrendalne ceny nieruchomości blokują marzenia Polaków

0

Czy marzenie o własnym mieszkaniu musi pozostać tylko marzeniem? Niestety, horrendalne ceny nieruchomości blokują plany życiowe Polaków i pozbawiają ich poczucia stabilizacji.

Gwałtowny wzrost cen mieszkań w Polsce

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost cen mieszkań w całej Polsce. Według danych Eurostatu w trzecim kwartale 2023 roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 4,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem. To najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej. W ujęciu rocznym, w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 roku, w Polsce odnotowano drugi najwyższy wzrost cen mieszkań, które zdrożały aż o 9,3%.

Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się więc bardzo wysoką dynamiką wzrostu cen nieruchomości. W tej sytuacji wielu przeciętnie zarabiających mieszkańców Świdnicy może co najwyżej zastanawiać się, ile trwa przyznanie kredytu gotówkowego, a nie myśleć o hipotece.

Przyczyny wysokich cen mieszkań

Wzrost cen mieszkań w Polsce w ostatnich latach ma kilka podstawowych przyczyn. Po pierwsze, mamy do czynienia z niedoborem nowych inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy budują zbyt mało nowych mieszkań w stosunku do rosnącego popytu, szczególnie w dużych miastach. Ograniczona podaż windowała ceny.

Kolejnym czynnikiem są rosnące koszty budowy mieszkań. Ceny gruntów, materiałów budowlanych i usług budowlanych systematycznie rosną. Deweloperzy muszą uwzględniać te wydatki w cenie gotowych lokali. Ponadto banki udzielają kredytów hipotecznych na coraz większe kwoty, co zwiększa zdolność nabywczą klientów i siłą rzeczy również popyt na nieruchomości. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w rosnących cenach ze względu na nierównowagę podażowo-popytową na rynku mieszkaniowym.

Nie bez znaczenia są też niskie stopy procentowe, które sprawiają, że kredyty hipoteczne stały się relatywnie tanie. Dodatkowo programy rządowe jak Bezpieczny Kredyt 2% zwiększają dostępność kredytów dla szerszego grona klientów, również z obywatelstwem zagranicznym, np. ukraińskim. Obecnie nie tylko kredyt gotówkowy dla obcokrajowca to normalna rzecz, ale też hipoteczny. Wszystko to przekłada się na wzmożony popyt, który współistnieje z ograniczoną podażą, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu cen.

Wpływ wysokich cen na sytuację Polaków

Rosnące ceny mieszkań w Polsce powodują, że coraz więcej osób ma problemy z zakupem własnego lokum. Według danych GUS, w 2021 roku tylko 55% Polaków w wieku 25-34 lat mieszkało w samodzielnym mieszkaniu. To znaczący spadek w porównaniu z latami wcześniejszymi.

Młodzi ludzie ze Świdnicy i innych miejscowości w całym kraju muszą coraz dłużej mieszkać z rodzicami, nie mogąc sobie pozwolić na własne mieszkanie. Przez to opóźnia się ich usamodzielnienie i założenie rodziny. Z badań wynika, że główną barierą jest wysoka cena nieruchomości. Zaciągając kredyt hipoteczny, singiel musi przeznaczyć na jego spłatę ponad połowę swoich dochodów. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób to zniechęcające.

Wysokie koszty mieszkań powodują też, że rodziny decydują się na mniejszą liczbę dzieci. Zbyt małe mieszkanie nie pozwala na swobodne zamieszkanie liczniejszej rodziny. Dlatego wiele osób rezygnuje z powiększenia rodziny, aby zapewnić lepsze warunki już posiadanym dzieciom. Po więcej wartościowych treści na temat szeroko pojętych finansów zapraszamy do sekcji poradnikowej w serwisie https://kredytowo.org/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMłode siatkarki z awansem do ćwierćfinału Młodzieżowych Mistrzostw Polski [FOTO]
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]