Strona główna 0_Slider Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj Andrzeja Święsa z Lutomi

Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj Andrzeja Święsa z Lutomi

0

Trwa okres rozliczeń z fiskusem. Jest to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia Andrzeja Święsa z Lutomi Górnej.

fot. archiwum rodzinne Andrzeja Święsa

W 2017 roku Andrzej Święs doznał rozległego udaru niedokrwiennego mózgu, w wyniku którego został sparaliżowany. Początkowe rokowania były bardzo złe. W ciężkim stanie został przyjęty do szpitala. Choć od tamtej chwili minęło 6 lat, pan Andrzej nie odzyskał pełni zdrowia. Z osoby bardzo aktywnej zawodowo  i społecznie stał się osobą niepełnosprawną wymagającą całodobowej opieki i pomocy we wszystkich czynnościach życia codziennego.

– Przebyty przez tatę udar spowodował trwałe i nieodwracalne zmiany, w wyniku których  nie jest on w stanie samodzielnie się poruszać (bezwład prawostronny). Nagi zastępuje mu wózek inwalidzki. Jego ręce są również słabe i mało sprawne. Brak możliwości poruszania się to nie jedyny problem zdrowotny mojego taty, który potrzebuje naszej pomocy i opieki. Tato choruje na nadciśnienie, łuszczycę, zmaga się z depresją. Bywają dni, że nie ma siły na nic, jest apatyczny. Bardzo ciężko się z nim wtedy porozumieć gdyż zapomina i myli nazwy, a jego mowa  jest niewyraźna i bełkotliwa. Często wtedy się zamyśla i staje się nieobecny. Ale bywają również te lepsze dni, kiedy jest silniejszy, uśmiecha się i wtedy rozmawiamy, wspominając  wspólnie przeżyte chwile – opowiada córka, która opiekuje się panem Andrzejem.

Warto wspomnieć, że przed chorobą pan Andrzej w wolnych chwilach, po pracy udawał się do swojego warsztatu i tam oddawał się swojej pasji – rzeźbiarstwu, wykonując przepiękne przedmioty z drewna. To zajęcie dawało mu ogromną satysfakcję i radość.

Jako młody chłopak szybko zaczął pracować. Mimo trudnych doświadczeń  był zawsze osobą  uczynną i wrażliwą na ludzką krzywdę. Mimo że los go nie rozpieszczał, pomagał innym, twierdził bowiem, że dobro zawsze powraca. To była  jego dewiza życiowa, którą kierował się przez całe życie. Jako jedyny żywiciel rodziny ciężko pracował, aby zapewnić bliskim dostatnie i godne warunki życia. Z zawodu był dekarzem i stolarzem, i przez 25 lat pracował w swoim zawodzie. Andrzej był osobą bardzo pracowitą. Nie marnował wolnego czasu na zbytki, czy leniuchowanie. Zawsze zaangażowany całym sobą w to, co robił.

Dziś pan Andrzej potrzebuje 24-godzinnej opieki, która stanowi ogromne wyzwanie dla całej rodziny, zarówno logistyczne, jak i finansowe. Potrzebuje stałej, codziennej rehabilitacji w warunkach domowych. Potrzebna jest pomoc i wsparcie finansowe, aby ułatwić mu i jego rodzinie dalsze funkcjonowanie, opiekę i  godne życie.

PIT

Panu Andrzejowi można pomóc przekazując 1,5% podatku w rozliczeniu PIT za 2023 r.

Należy wpisać numer KRS Fundacji „Bliżej Siebie”  0000650616 .

Cel szczegółowy Andrzej Święs.

Zbiórka

Darowiznę na rzecz pana Andrzeja można również przekazać za pośrednictwem platformy siepomaga.pl

Za okazane wsparcie i pomoc w imieniu podopiecznego dziękuje Fundacja „Bliżej Siebie”.

***

Zeznania podatkowe PIT za 2023 rok będzie można składać do 30 kwietnia 2024 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała i udostępniła za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Przygotowane przez skarbówkę zeznania są dostępne od 15 lutego w serwisie e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Wypełniając PIT będzie można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected], wpisują w temacie 1,5% dla (tu imię i nazwisko lub nazwa organizacji). Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. asz/

Poprzedni artykułTransmisja nabożeństwa w Kościele Pokoju
Następny artykułZ Rynku do katedry. Korowód z palmami [FOTO]