Strona główna 0_Slider Wypożyczalnia kajaków w Burkatowie i stanica rowerowa w Bystrzycy Dolnej szykują się...

Wypożyczalnia kajaków w Burkatowie i stanica rowerowa w Bystrzycy Dolnej szykują się na gości [FOTO]

0

Już niebawem turyści odwiedzający Burkatów będą mogli skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaków, a do Bystrzycy Dolnej ze stanicy rowerowej i pola biwakowego. Prace przy budowie kolejnych, turystycznych obiektów dobiegły końca. W najbliższą niedzielę, 11 lutego społeczność Bystrzycy Dolnej świętować będzie uroczyste oddanie do użytku nowej stanicy rowerowej wraz z polem biwakowym.

Na realizację zadań związanych z rozbudową infrastruktury turystycznej oraz sportowej gmina Świdnica wykorzystuje dofinansowanie w wysokości blisko 6,8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Od kilku tygodni mieszkańcy Wilkowa mogą korzystać już z nowego miejsca spotkań, jakim jest stanica rowerowa w ich sołectwie.

Kolejnym obiektem, który zyskał rządowe dofinansowanie, jest stanica rowerowa w Bystrzycy Dolnej wraz z polem biwakowym. Jej uroczyste otwarcie zaplanowano na niedzielę, 11 lutego o godz. 16:00. Powierzchnia użytkowa nowej stanicy wynosi 132,52 m2.

Obiekt jest wysoki na 6,8m, długi na 18,24 m i szeroki na 8,9 m. Główna sala spotkań ma 92,04 m2, a dodatkowe pomieszczenie spotkań na I piętrze 31,91 m2. Ponadto w rejonie stanicy będzie do dyspozycji pole biwakowe o pow. ok. 2000 m2. Koszt realizacji inwestycji  wraz z wyposażeniem obiektu to ponad 1,8 mln zł, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych stanowi kwotę 1,305 mln zł. Wykonawcą zadania była firma ESP Comfort Sp. z o.o. z Prochowic.

Stanica znajduje się przy boisku w Bystrzycy Dolnej.

Już niebawem turyści odwiedzający Burkatów będą mogli skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaków. Wokół turystycznego kompleksu powstała także stanica rowerowa łącząca funkcję sportowo-turystyczną, a także nowy plac zabaw dla dzieci, drewniana wiata parkingowa na rowery i stacja do ładowania rowerów elektrycznych. Łączna wartość zrealizowanych prac to ponad 1,74 mln zł. w tym 1,25 mln zł stanowiło rządowe wsparcie. Wykonawcą inwestycji była firma EMBUD Sp. z o.o. z Kątek.

Przystań znajduje się na stawie przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym (obok boiska i świetlicy wiejskiej).

Wszystkie stanice wyposażone są w ekologiczne źródła ogrzewania – pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, które wspomagane są instalacjami fotowoltaicznymi zamontowanymi na obiektach.

Rozbudowa infrastruktury turystycznej w gminie Świdnica z wykorzystaniem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przewiduje nie tylko powstanie kilku stanic rowerowych czy przystani kajakowej. Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji sieć bystrzyckich singletracków, a w bliskim sąsiedztwie budowanej stanicy rowerowej w Lubachowie powstaje trasa pump track, uwzględniająca wymagania techniczne tras Mtb-Xc. Natomiast w Wiśniowej, w pierwszym kwartale tego roku planowane jest zakończenie budowy kładki pieszo-rowerowej łączącej oba brzegi Bystrzycy. Nowy obiekt inżynieryjny ułatwi komunikację pieszą i rowerową pomiędzy sołectwami Niegoszów i Wiśniowa.

/Informacja i zdjęcia UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułSmaki regionu. Tradycyjna kuchnia restauracji Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym
Następny artykułNa Esperantystów jest ograniczenie do 50 km/h. Kolejny kierowca „zapomniał” i stracił prawo jazdy i sporo pieniędzy