Strona główna 0_Slider Ulica zamienia się w pustynię? Gmina wyjaśnia

Ulica zamienia się w pustynię? Gmina wyjaśnia [INTERWENCJA]

0

– Gmina wiejska w Świdnicy podjęła decyzję o remoncie – przebudowie ulicy, w sumie to po tylu latach w końcu się należało – napisał do redakcji Swidnica24.pl. mieszkaniec podświdnickiego Pszenna. Ma jednak szereg zastrzeżeń, a najbardziej martwi go to, że po modernizacji jego zdaniem ulica zamieni się w betonową pustynię. Gmina wyjaśnia.

Biegnąca obok biurowca Cukrowni „Świdnica” ul. Fabryczna od dawna była wielokrotnie łatana. Wreszcie doczekała się remontu, jednak zakres i sposób prowadzenia modernizacji wywołał szereg zastrzeżeń. – Nasz problem polega na tym, iż moim zdaniem inwestor czyli Gmina powinna przed rozpoczęciem prac zrobić spotkanie z mieszkańcami przekazać informacje o swoich planach a przede wszystkim zapytać mieszkańców, jakie są ich oczekiwania, jak chcą, aby wyglądała ich ulica i po zebraniu niezbędnych informacji zrobić projekt i jeszcze raz skonsultować się z mieszkańcami – napisał jeden z mieszkańców.

Tak wyglądała ul. Fabryczna w 2012 roku. Screen may google.

– Niestety stało się inaczej, z racji tego, że inwestycja nie jest duża to i nie wymaga ponoć żadnego przetargu, więc jakiś „projektant”, który jak wynika z moich informacji nawet nie był w miejscu planowanej inwestycji, aby zapoznać się ze stanem faktycznym i zobaczyć jak wygląda przedmiot inwestycji; był jeden stary chodnik wiecznie zarośnięty i praktycznie nie nadający się do użytkowania i tylko dzięki pracy własnej mieszkańców przynajmniej nie rosły dwumetrowe chwasty, na całej długości ulicy po jednej stronie był szeroki trawnik, na którym rosły krzewy i drzewa, i też tylko mieszkańcy dbali o niego, niestety wszystko zostało WYCIĘTE. Będziemy mieli sam beton i asfalt zero zieleni nic, „Sahara” tak będzie wyglądała nasza ulica, a tyle się mówi o tym, aby wręcz odwrotnie – było jak najwięcej zieleni, aby zatrzymywać wodę w ziemi i nie dopuszczać do suszy hydrologicznej. Pomimo rozmów z działem inwestycji w gminie, aby to zmienić to zasłaniają się przepisami, że muszą być dwa chodniki, a w całym Pszennie o ile pamięć mnie nie myli to tylko droga krajowa nr 35 ma chodniki po obu stronach; także pozostają niewzruszeni – skarży się mieszkaniec

– Na dzień dzisiejszy od czerwca zeszłego roku do tej pory co zostało zrobione? Został wylany asfalt od ostatniego budynku na ulicy w kierunku niestrzeżonego przejazdu kolejowego, Wilkowa który kończy się tuż przed nim i tam nie ma i raczej nie będzie żadnego chodnika, bo nie ma na to miejsca, wymienili kanalizację burzową tylko na odcinku od wysokości biurowca Cukrowni do ostatniego budynku wielolokalowego, która trwała do połowy października – ok 500 do 700 metrów a teraz trwają przygotowania pod beton i asfalt – wylicza mieszkaniec Pszenna.

– Zgodnie z zawartą umową, przebudowa ul. Fabrycznej w Pszennie – etap I i II, obejmie odcinek o długości 600 m. od zjazdu z drogi krajowej nr 35 do przejazdu kolejowego na ul. Fabrycznej. Wykonawcą zadania jest Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Spółka z o.o. z siedzibą w Świdnicy. Zakres prac obejmuje w szczególności: wymianę kanalizacji deszczowej na PVC wraz ze studniami rewizyjnymi betonowymi, korytowanie pod wykonanie podbudowy, montaż krawężników i obrzeży betonowych, wykonanie chodników po obu stronach jezdni i wjazdów z kostki betonowej, montaż progów zwalniających płytowych oraz wykonanie nawierzchni mineralno-bitumicznej dwuwarstwowej. Łączna wartość umowy opiewa na kwotę ponad 1,86 mln zł. Inwestycja realizowana jest z wykorzystaniem dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji  Strategicznych „EDYCJA TRZECIA-PGR” – opisuje inwestycję rzecznik UG Janusz Waligóra.

Nieprawdą jest, że realizacja przebudowy nie wymagała żadnego przetargu. Wykonawcę robót budowlanych wybrano w oparciu o procedurę w trybie podstawowym, ustawy prawo zamówień publicznych. Dokumentacja projektowa została wykonana przez firmę: Usługi w zakresie projektowania Robert Szczepanek z siedzibą w Świdnicy. Projekt nie wymagał konsultacji z mieszkańcami – odpowiada na zarzuty mieszkańca.

– W związku z realizacją inwestycji usunięto 1 drzewo (świerk pospolity) i 3 krzewy (żywotnik pospolity). Na usunięcie powyższych drzew gmina uzyskała stosowne pozwolenie na wycinkę.  Mimo że decyzja nie obejmowała nasadzeń zastępczych, po zakończeniu prac budowlanych planujemy wykonać nowe nasadzenia – zapowiada Janusz Waligóra.

Mając na uwadze rozbudowę strefy obejmującej budynki jedno i wielorodzinne, wykonanie nowej nawierzchni na ul. Fabrycznej wraz z chodnikami z pewnością poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg w tym pieszych, zapewni wygodne i bezpieczne poruszanie się, zwiększy dostępność dla osób o różnych umiejętnościach, w tym dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi. Ponadto droga stanowi również obsługę terenów przyzakładowych miejscowej cukrowni – przekonuje rzecznik gminy.

Ostateczny efekt mieszkańcy mają zobaczyć za ok. 3 miesiące. Jak informuje Janusz Waligóra, zakończenie prac planowane jest na maj 2024r.

/red./
Interwencje można zgłaszać na adres [email protected]

Poprzedni artykułChcą odnowić wieżę targową. Na razie wystarczy na projekt
Następny artykuł4-letnia Lilianna walczy z guzem mózgu. Rodzina apeluje o wsparcie na ostatniej prostej zbiórki