Strona główna Wydarzenia Strzegom Chcą odnowić wieżę targową. Na razie wystarczy na projekt

Chcą odnowić wieżę targową. Na razie wystarczy na projekt

0

Jest centralnym punktem Strzegomia, z daleka widocznym dla przyjezdnych. Wyremontowana ponad 30 lat temu średniowieczna wieża targowa wymaga odnowienia. W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono 110 700 złotych na wykonanie projektu. Na same prace nie ma środków.

fot. UM w Strzegomiu

– Ta średniowieczna budowla, która w latach 90-tych poprzedniego stulecia otrzymała nowoczesne, szklane zwieńczenie, jest aktualnie w złym stanie technicznym. W tegorocznym budżecie gminy znalazły się pieniądze na wykonanie projektu remontu budynku. Na obecnym etapie wyłoniono wykonawcę projektu i w niedługim czasie zostanie podpisana umowa na wykonanie prac projektowych. W zakres projektu wejdzie wykonanie remontu elewacji i zwieńczenia wieży wraz z wykonaniem obróbek blacharskich i orynnowaniem, co jest bardzo istotne dla zatrzymania postępującej degradacji budynku. W miarę możliwości zostanie zachowana funkcja turystyczna obiektu: punkt widokowy i dostęp dla zwiedzających – informuje Tomasz Wanecki z wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Remont obejmie również wnętrze wieży, które wymaga dostosowania do przepisów ochrony przeciwpożarowej i uzyskania stosownych odstępstw od przepisów ppoż – tłumaczy urzędnik.

– Ze względu a to, że wieża jest obiektem zabytkowym wpisanym do Rejestru Zabytków oraz występuje na terenie Starego Miasta, wszystkie prace projektowe muszą być wykonywane w ścisłym uzgodnieniu z konserwatorem zabytków oraz wymagają uzyskania decyzji konserwatorskich pozwalających na wykonanie prac przy zabytku – podkreślają władze Strzegomia. Na remont potrzebne są także pieniądze. Tych na razie wystarczy na projekt. – Realizacja prac remontowych nastąpi w kolejnych latach budżetowych, w zależności od pozyskania ew. środków zewnętrznych – informuje Wanecki.

/red./

Poprzedni artykułMłodzi alchemicy pokażą moc. Najnowszy pokaz „Noc wszystkich głosów” już w sobotę!
Następny artykułUlica zamienia się w pustynię? Gmina wyjaśnia [INTERWENCJA]