Strona główna 0_Slider Bliski współpracownik europosłanki PiS odwołany z rady społecznej szpitala „Latawiec”

Bliski współpracownik europosłanki PiS odwołany z rady społecznej szpitala „Latawiec”

0

Łukasz Apołenis z Prawa i Sprawiedliwości, bliski współpracownik byłej minister edukacji, a obecnie posłanki Parlamentu Europejskiego Anny Zalewskiej, został odwołany ze składu rady społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. Zmiany dokonano również w składzie rady społecznej świdnickiego pogotowia.

Rada społeczna jest organem doradczym dyrektora danej placówki medycznej oraz organem opiniodawczym podmiotu tworzącego – w tym przypadku powiatu świdnickiego. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej do zadań rady społecznej należy m.in. opiniowanie kwestii dotyczących rozszerzenia lub ograniczenia działalności, przyznawania dyrektorowi nagród lub rozwiązania z nim stosunku pracy, wydawanie opinii w sprawie planu finansowego, kredytów bankowych lub dotacji, zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego, a także dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez pacjentów (z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu).

Decyzją powiatowych samorządowców do rady społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy powołani zostali: Krzysztof Sołtys, Alicja Synowska, Kazimierz Chajduga, Stanisław Jarzyna, Magdalena Urbańska-Malucha, Tobiasz Wysoczański. Przedstawicielem wojewody dolnośląskiego był z kolei Łukasz Apołenis – w przeszłości asystent byłej minister edukacji Anny Zalewskiej, a obecnie szef Prawa i Sprawiedliwości w powiecie świdnickim. W ubiegłym tygodniu Apołenis został odwołany ze składu rady społecznej świdnickiego szpitala. Funkcję w radzie społecznej Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy straciła natomiast radna powiatowa Halina Nawrocka, która podczas ostatnich wyborów samorządowy mandat uzyskała startując z list Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek o ich odwołanie został złożony przez wojewodę Macieja Awiżenia.

Wpłynęły do nas dwa pisma od wojewody dolnośląskiego w sprawie wyznaczenia nowych przedstawicieli wojewody w pracach Rady Społecznej pogotowia oraz szpitala. W przypadku pogotowia odwołuje się panią Halinę Nawrocką i powołuje się do składu rady pana Roberta Jagłę. W przypadku szpitala odwołuje się pana Łukasza Apołenisa i powołuje się pana Krzysztofa Świokło do rady społecznej SP ZOZ w Świdnicy – informowała Alicja Synowska, członek zarządu powiatu świdnickiego. Robert Jagła jest prezesem Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, sprawował mandat posła w Sejmie VII kadencji, a w ubiegłym roku startował w wyborach parlamentarnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Krzysztof Świokło w przeszłości pełnił funkcję dyrektora świdnickiego pogotowia, a także zasiadał w Radzie Miejskiej w Świdnicy po starcie z listy Platformy Obywatelskiej.

Zatwierdzeniem wnioskowanych przez wojewodę zmian w radach społecznych zajęła się Rada Powiatu Świdnickiego, będąca organem stanowiącym dla obu powiatowych placówek medycznych. Jak tłumaczył przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys, w razie odmowy przyjęcia uchwał wojewoda mógłby wydać w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Ostatecznie za dokonaniem zmiany w składzie szpitalnej rady społecznej było 16 radnych, 6 było przeciwnych a 1 wstrzymał się od głosu, natomiast zmianę w pogotowiu poparło 15 radnych, przy 5 głosach przeciwnych oraz 3 wstrzymujących się.

/mn/

Poprzedni artykułJaką szkołę wybrać po podstawówce? Zbliża się kolejna edycja giełdy edukacyjnej
Następny artykułZacięte, siatkarskie zmagania w Goczałkowie