Strona główna Polityka Sutryk wyrzucał Moskal-Słaniewską. Teraz ramię w ramię stoją jako kandydaci Lewicy

Sutryk wyrzucał Moskal-Słaniewską. Teraz ramię w ramię stoją jako kandydaci Lewicy

0

„Zarząd Stowarzyszenia Tak! Dla Polski – Dolny Śląsk zdecydował o wykluczeniu z grona członków Stowarzyszenia Panią Dorotę Pawnuk oraz Panią Beatę Moskal-Słaniewską, ze względu na sprzeniewierzenie się wartościom naszego ruchu oraz działalność na jego szkodę.” – to fragment oświadczenia dolnośląskiego zarządu stowarzyszenia samorządowców, na czele którego stał prezydent Wrocławia Jacek Sutry. Dziś wyrzucający i wyrzucana stoją obok siebie jako kandydaci na prezydentów, popierani przez Nową Lewicę. Oboje raczej nie dostaną wsparcia Koalicji Obywatelskiej, z którym startowali w poprzednich wyborach. 

Zdjęcie udostępnione przez Beatę Moskal-Słaniewską w mediach społecznościowych

Prezydent Świdnicy znalazła się już kilka lat temu w gronie samorządowców Dolnego Śląska, którzy wzajemnie powierzali sobie funkcje w miejskich spółkach. – I tak np. w radzie nadzorczej wrocławskiego MPWiK zasiada także m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski i wojewódzki radny Marek Obrębalski, a wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc jest przewodniczącym rady nadzorczej jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik”  – podawało w 2021 roku Radio Wrocław. Samorządowcy mają dobre i bogate doświadczenie, to pozwala na wymianę doświadczeń, na wymianę poglądów – mówił Radiu Wrocław Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, pytany o zatrudnienie kolejnego samorządowca w radzie nadzorczej spółki miejskiej. Swoim bogatym doświadczeniem z zakresu działania spółki wodociągowo-kanalizacyjnej  od stycznia 2021 roku dzieli się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Co roku otrzymuje z tego tytułu ponad 76 tysięcy złotych.

Moskal-Słaniewska pozostała w Radzie Nadzorczej mimo konfliktu, jaki rozgorzał w połowie 2023r.

2 czerwca zarząd stowarzyszenia „Tak! Dla Polski – Dolny Śląsk”, na czele którego stoi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, wydał oświadczenie dotyczące wykluczenia dwóch członków organizacji – prezydent Świdnicy oraz burmistrz Strzelina, które dotychczas zasiadały w kilkunastoosobowym zarządzie samorządowego ruchu. – Zarząd Stowarzyszenia Tak! Dla Polski – Dolny Śląsk zdecydował o wykluczeniu z grona członków Stowarzyszenia Panią Dorotę Pawnuk oraz Panią Beatę Moskal-Słaniewską, ze względu na sprzeniewierzenie się wartościom naszego ruchu oraz działalność na jego szkodę. Publiczne okazanie wsparcia Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu i jego środowisku politycznemu jest działaniem rozbijającym jedność opozycji demokratycznej, która od miesięcy wyraża swój sprzeciw wobec działalności Zarządu Województwa Dolnośląskiego rządzonego przez koalicję Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych Samorządowców – przekazano w oświadczeniu dolnośląskiego zarządu stowarzyszenia, na którego czele stał Jacek Sutryk. Tydzień później Moskal-Słaniewska została wykluczona także ze struktur ogólnopolskich stowarzyszenia.

Beata Moskal-Słaniewska znalazła się  w gronie ponad dziewięćdziesięciu przedstawicieli dolnośląskich samorządów, którzy podpisali się pod listem otwartym w obronie marszałka Przybylskiego i jego współpracowników. Podczas niedawnego posiedzenia sejmiku dolnośląskiego zarząd województwa nie uzyskał absolutorium oraz wotum zaufania wojewódzkich radnych. Najprawdopodobniej ten ruch sprowokował zarząd samorządowego stowarzyszenia do wykluczenia prezydent Świdnicy z grona członków.

Niedawne animozje nie przeszkodziły we wspólnych, politycznych krokach. Zarówno Jacek Sutryk, jak i Beata Moskal-Słaniewska otrzymali poparcie Nowej Lewicy w ubieganiu się o urzędy prezydentów w kwietniowych wyborach. Oboje w piątek, 2 lutego na zaproszenie wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego uczestniczyli w spotkaniu lewicowych samorządowców. Świdnicka delegacja była spora, a znaleźli się w niej m.in. były prezydent Świdnicy Adam Markiewicz, wiceprezydent Krystian Werecki, radny Michał Zastawny, dyrektorka wydziału oświaty UM Magdalena Urbańska-Malucha, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Rafał Fasuga.

Sutryk i Moskal-Słaniewska najprawdopodobniej będą mieli konkurentów, którzy jeszcze niedawno byli koalicjantami. W Świdnicy start na urząd prezydenta zapowiada Jan Dzięcielski z Platformy Obywatelskiej, we Wrocławiu być może o urząd będzie ubiegał się obecny poseł PO Michał Jaros.

/asz/

Poprzedni artykułZ murów Kościoła Pokoju znikają wulgarne napisy. Kosztowne laserowe czyszczenie zafundowała firma z Wrocławia [FOTO/VIDEO]
Następny artykułUsuwanie szkód po wichurze, zagubiony senior, agresywny pies na klatce schodowej. Interwencje straży miejskiej