Strona główna Temat dnia Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Można głosować także na świdnickie szkoły

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Można głosować także na świdnickie szkoły

0

5 lutego w KPRM ogłoszono start 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Po raz pierwszy odbywa się pod trzema patronatami instytucji państwowych: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministry Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka. Jest to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+ z tak dużym wsparciem państwa. Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule pod hasłem Szkoła Zaufania. Młodzi ludzie mogą oceniać swoje szkoły w Rankingu od 5 lutego do 12 kwietnia 2024. Wyniki poznamy na koniec kwietnia – informują organizatorzy.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+ tak silnie wspierany przez instytucje państwowe. Przyznane zostały aż trzy patronaty krajowe – Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości oraz Rzeczniczki Praw Dziecka. Dodatkowo, projekt nadal odbywa się pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, m.st. Warszawa, Miasta Gdańska, Miasta Poznania, Miasta Łodzi, Miasta Szczecina, Miasta Dąbrowy Górniczej, marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ocenianie trwa na stronie https://lgbtplusme.com/ranking/pl od 5 lutego 2024 do 12 kwietnia 2024. Udział wziąć mogą wszystkie osoby ze społeczności szkolnej, jednak o miejscu w Rankingu zadecyduje głos młodzieży.

– Ranking jest tworzony przez młodych dla młodych, naszym zadaniem jako uczniów szkół ponadpodstawowych jest udział w Rankingu tak, aby pomóc naszym koleżankom i kolegom ze szkół podstawowych, żeby mogli oni wybrać szkołę w której są szanowani i akceptowani za to kim są  – mówi Jakub Juszczak, koordynator regionalny Fundacji GrowSPACE.

Nowa formuła rankingu

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to szerokie badanie społeczne, w którym młodzi ludzie wskazują najbardziej przyjazne, otwarte, tolerancyjne i bezpieczne szkoły. Celem Rankingu jest wzmocnienie głosu osób uczniowskich oraz promocja dobrych praktyk dla szkół. Tegoroczna edycjaodbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”.

– Jeszcze raz chciałbym skierować apel do uczniów szkół ponadpodstawowych, oceniajcie swoje szkoły, żeby naszym kolegom i koleżankom którzy będą szli w tym roku do szkoły ponadpodstawowej chciało się tam po prostu chodzić – mówi Jakub Juszczak, Koordynator regionalny Fundacji GrowSPACE

Młode osoby w ankiecie odpowiadają na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+. Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego. Wreszcie, zaufanie to także kredyt zaufania – dla rządzących do poprawy sytuacji i walki z przemocą rówieśniczą na następne lata. Wyniki będą ogłoszone w ostatnim tygodniu kwietnia. Do tego czasu osoby z Fundacji GrowSPACE będą działać we wszystkich regionach Polski. Każde województwo koordynuje jedna osoba.

Co to zmienia dla młodzieży?

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ już od 2018 roku pomaga wybierać otwartą, bezpieczną i akceptującą szkołę średnią. W poprzednich latach udział brało około 20 tysięcy młodych ludzi rocznie.

/informacja organizatora, opr. red./

Poprzedni artykułWyremontowaną drogę rozjeździły ciężarówki z kopalni. Gmina nie wyciągnęła konsekwencji [FOTO]
Następny artykułPierwszy „szczyt” Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej zdobyty [FOTO]