Strona główna Wydarzenia Żarów Pierwszy „szczyt” Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej zdobyty

Pierwszy „szczyt” Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej zdobyty [FOTO]

0

Liczna grupa miłośników górskich wędrówek pojawiła się w niedzielę, 4 lutego aby zdobyć pierwszy szczyt – Łazek. To pierwsza wycieczka w ramach Korony Wzgórz Ziemi Żarowskiej.

Trasa wycieczki wiodła spod Żarowskiej Izby Historycznej, ulicami Szkolną, Sikorskiego, 1 Maja i dalej „Dworską Drogą” aż do Łażan. Podczas krótkiego postoju w Łażanach Bogdan Mucha, archeolog i opiekun Żarowskiej Izby Historycznej opowiedział kilka słów o miejscowym kościele filialnym, ruinach pałacu, szkole katolickiej oraz pozostałościach pomnika z czasów I wojny światowej.

Dalsza trasa wycieczki wiodła ul. Strzegomską oraz Leśną, aby po opuszczeniu Łażan skierować się polną drogą w kierunku północnym. Pomimo niesprzyjającej aury w postaci silnego wiatru oraz opadów deszczu, wzniesienie Łazek zostało zdobyte.

Po wspólnej fotografii i kilku słowach o prehistorii tego bardzo interesującego miejsca, uczestnicy wycieczki dotarli do parku w Łażanach, gdzie odbyło się wspólne ognisko. Nasi goście z Jeleniej Góry mieli również okazję zwiedzić Żarowską Izbę Historyczną pod dotarciu do Żarowa.

– Chcemy zachęcić mieszkańców gminy Żarów i nie tylko do poznania gór, uprawiania turystyki i krajoznawstwa górskiego na terenie Ziemi Żarowskiej. Chcemy pokazać, że nie tylko te najpopularniejsze szczyty na terenie Dolnego Śląska są warte uwagi. Podczas naszych wycieczek uczestnicy poznają historie związane z poszczególnymi wzniesieniami – mówi Tomasz Pietrzyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Do wyzwania zapraszają Gminne Centrum Kultury i Sportu, Koło PTTK Żarodreptaki, Żarowska Izba Historyczna oraz grupa Partnerzy z kulturą. Kolejne wycieczki w ramach projektu Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej:

25 lutego – Góra Krukowska – start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna

10 marca – Kapliczna Góra – start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna

14 kwietnia – Bystrzyk i Obidowa – start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna

28 kwietnia – Wierzbnik – start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna

19 maja Pyszczyńska Góra – start godz. 10:00, Imbramowice, stacja PKP

/informacja i zdjęcia nadesłane/

Poprzedni artykułRanking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Można głosować także na świdnickie szkoły
Następny artykułKonkurs na Dzień Zakochanych. Do wygrania kolacja dla dwojga w Starym Młynie!