Strona główna Artykuł sponsorowany Jak zbudować altanę?

Jak zbudować altanę?

0

Altany, wiaty czy zadaszenia to doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu. To również świetne miejsce na spotkania towarzyskie lub z najbliższymi. Stanowią świetną oazę spokoju i strefę odpoczynku. Warto zatem bliżej zapoznać się z tematyką altan ogrodowych.

Jaki kształt może mieć altana?

Altany można podzielić na dwa rodzaje: otwarte lub zamknięte. Altany ogrodowe występują w różnych kształtach, czyli okrągłe, prostokątne, kwadratowe inaczej czterokątne, sześciokątne, ośmiokątne bądź nawet dwunastokątne.

Aspekty prawne dotyczące budowy altany

Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa altany ogrodowej na własnej posesji będzie wymagać zgłoszenia budowlanego, jeżeli:

 • powierzchnia zabudowy jest większa niż 35 m2;
 • łączna ilość altan na danej działce nie będzie przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeżeli budowa altany nie spełnia powyższych wytycznych, wówczas należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Jak odpowiednio wybrać lokalizację na budowę altany?

Altanę najlepiej zbudować w sercu ogrodu, gdzie każdy będzie mógł czuć się swobodnie. Warto wybierać miejsca zaciszne, z dala od ruchliwej ulicy bądź oczu sąsiadów i zadbać o swoją prywatność. Wybierając odpowiednią lokalizację, dobrze jest wziąć pod uwagę dostęp do słońca, cienia bądź wiatru. Zabudowę można obsadzić wysokimi krzewami bądź pnączami, które nie tylko dadzą cień, ale także odizolują od hałasu.

Podstawowe zasady projektowania altany

Podczas projektowania altany ogrodowej należy uwzględnić kilka kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj zabudowy. Tutaj warto przemyśleć wielkość oraz formę altany, można także pokusić się o stworzenie wiaty bądź zadaszenia. Następnym aspektem jest wielkość zabudowy. Warto wziąć pod uwagę wymiary działki, aby altana nie przytłaczała ogrodu. Ważną kwestią jest także odpowiednia lokalizacja. Kolejnym etapem będzie dobór materiałów zarówno konstrukcji, jak i dachu. W tym przypadku warto uwzględnić kolorystykę zabudowy, aby komponowała się z domem i ogrodem. Ważny będzie również rodzaj podłogi. Tutaj warto uwzględnić warunki pogodowe oraz wygląd całej altany. Wybór pada najczęściej na deski kompozytowe bądź drewniane, kamień, cegłę lub kostkę brukową.

Jaki styl altany pod względem wyglądu posesji będzie najodpowiedniejszy?

Decydując się na konkretny styl altany, należy mieć na uwadze, że poszczególne elementy ogrodu powinny do siebie pasować i być ze sobą spójne. Bez względu na wielkość działki, warto zachować umiar i na etapie planowania uwzględnić przeznaczenie altany, które wpływa na jej kształt i rozmiar.

Jaki materiał na altanę ogrodową wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na drewno, metal czy tworzywa sztuczne, to każdy użyty materiał będzie miał swoje zalety i wady.

Drewno – plusy:

 • łatwość w stawianiu i składaniu altany;
 • drewno jest efektowne i pasuje do każdego wyglądu ogrodu.

Drewno – minusy:

 • wymagana jest systematyczna dbałość, czyli częste impregnowanie drewna.

Metal – plusy:

 • trwałość i stabilność materiału;
 • brak konieczności konserwacji przez wiele lat.

Metal – minusy:

 • niesolidnie wyglądająca konstrukcja;
 • wysoka cena materiału;

Tworzywa sztuczne – zalety:

 • łatwość w utrzymaniu czystości;
 • występują w różnych kolorach oraz stylach.

Tworzywa sztuczne – wady:

 • nie mają klasycznego wyglądu.

Jaka forma dachu będzie najlepsza?

Przy projektowaniu altany kluczowy jest wybór odpowiedniej formy dachu, jak również materiału, z jakiego ma być wykonany. W okrągłych altanach najlepiej prezentuje się wariant wielospadowy. Jednak wymaga on większego nakładu pracy. Tutaj do wyboru jest dach jedno- lub dwuspadowy. Drugi wariant uważany jest za bardziej efektywny, lecz decyzja zależy od indywidualnych upodobań. Najprostsza do wykonania jest forma płaska, co ważne musi być lekko pochylona, aby woda czy śnieg mogły swobodnie spływać. Można także zdecydować się na formę namiotową pokrycia dachu. Jeżeli chodzi o materiał, to wybór najczęściej pada na dachówkę lub blachodachówkę. Interesująco prezentują się również altany pokryte strzechą lub gontem. W ostatnich latach panuje trend tworzenia otwartych i jasnych przestrzeni, stąd też wiele osób decyduje się na płaski dach ze szklanym wypełnieniem.

Wyznaczanie i poziomowanie terenu

Etapy wyznaczenia i poziomowania terenu:

 • wybór bezpiecznego i stabilnego miejsca;
 • usunięcie wszystkich korzeni i innych pozostałości roślinnych;
 • wykonanie wykopu o głębokości 25 cm

Podłoże pod altany, wiaty czy zadaszenia, można wykonać na 4 warianty:

 1. podłoże wykonane z podbudowy oraz nawierzchni z kostki brukowej;
 2. podłoże wykonane w formie płyty fundamentowej;
 3. podłoga drewniana na fundamencie punktowym;
 4. wykonanie stóp betonowych w miejscu osadzenia słupów.

Jak wykonać fundamenty?

Fundamenty powinny być dopasowane zarówno do ciężaru altany, jak i warunków gruntowych. W przypadku lekkiej zabudowy odpowiedni będzie fundament punktowy. Konstrukcja jest posadowiona na betonowych stopach fundamentowych. Konieczne będzie wykopanie dołów i umieszczenie w nich metalowej kotwy na drewniany słupek altany. Następnie należy zasypać gruzem i zalać betonem. W przypadku cięższych konstrukcji należy użyć płyty fundamentowej o grubości ok. 15-20 cm. W pierwszej kolejności należy zrobić wykop i ułożyć w nim szalunek z desek. Następnie należy zalać wykop betonem. Po jego wyschnięciu trzeba zaizolować fundament masą bitumiczną. Kolejny etap to ułożenie zbrojenia oraz zalanie drugą warstwą betonu i odczekanie, aż wyschnie. Na koniec należy wykonać izolację pionową przy pomocy masy bitumicznej i usunąć szalunek z desek.

Altany, wiaty czy zadaszenia to swego rodzaju centrum przyjemności we własnym ogrodzie. Warto zatem zdecydować się na ich budowę, by móc w komfortowych warunkach zarówno wypocząć, jak i nabrać sił.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Za chwilę nie będzie nas stać na chleb”. Ruszył rolniczy protest na trasie Świdnica-Wrocław [FOTO/VIDEO]
Następny artykułMłodzież z Niemiec, Polski i Ukrainy będzie szukać krewnych więźniów obozów koncentracyjnych