Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Młodzież z Niemiec, Polski i Ukrainy będzie szukać krewnych więźniów obozów koncentracyjnych

Młodzież z Niemiec, Polski i Ukrainy będzie szukać krewnych więźniów obozów koncentracyjnych

0

W Krzyżowej rozpocznie się wkrótce wyjątkowy projekt edukacyjny #StolenMemory. Młodzież z Niemiec, Polski i Ukrainy wyruszy na poszukiwanie członków rodzin łącznie 24 byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Jeśli odniosą sukces, zwrócą rzeczy osobiste ich krewnych.

Projekt #StolenMemory
fot. archiwum Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Kampania #StolenMemory jest projektem Arolsen Archives. Jego celem jest odnalezienie członków rodzin byłych więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych w celu zwrócenia im rzeczy osobistych przechowywanych w Arolsen Archives, które zostały odebrane ich krewnym w obozie koncentracyjnym przez narodowych socjalistów. W ten sposób do rodzin wracają ważne pamiątki.

Dzięki inicjatywie realizowanej od 2016 roku odnaleziono już ponad 700 rodzin ofiar narodowego socjalizmu. W Polsce odbyło się kilka przekazań, na przykład w wyniku zeszłorocznego projektu uczniów z Powiatowej Szkoły Zawodowej Stormarn w Bad Oldesloe i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie: 24 maja 2023 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego przekazali oni Tadeuszowi Stramko naszyjnik należący do jego matki, Marianny Miedzińskiej-Stramko. Archiwum Arolsen posiada obecnie w swoich zbiorach około 2500 przedmiotów osobistych (głównie z obozu koncentracyjnego Neuengamme w Hamburgu). Za wszystkimi tymi przedmiotami kryją się osobiste losy i historie prześladowanych osób, które są rekonstruowane przez młodych ludzi podczas poszukiwań.

W Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w dniach od 25 lutego do 1 marca 2024 r. odbędzie się druga edycja zakrojonego na szeroką skalę projektu #StolenMemory, organizowanego przez Powiatową Szkołę Zawodową Stormarn (Berufliche Schule des Kreises Stormarn) w Bad Oldesloe we współpracy z różnymi szkołami partnerskimi z Polski i Ukrainy. Projekt odbywa się jednocześnie w sześciu różnych lokalizacjach w Niemczech i Polsce i gromadzi młodych ludzi z Polski, Niemiec i (w niektórych miejscach) z Ukrainy. Łącznie 75 uczniów i uczennic z Bad Oldesloe, Pustkowa (Zespół Szkół Zawodowych), Dębicy (I Liceum Ogólnokształcące) i Kijowa (Ihor Sikorskyi Aero-Space Lyceum) przyjedzie do Krzyżowej. Podczas tygodnia projektowego zapoznają się z losami i biografiami byłych więźniów ze swoich regionów. Będą też korzystać z mediów społecznościowych w celu poszukiwania członków rodzin. Posty poszukiwawcze z danymi osób i zdjęciami przedmiotów zostaną opublikowane przede wszystkim na Facebooku i Instagramie pod hasłem #stolenmemory. A o postępach projektu fundacja będzie informować na Instagramie, na profilu @krzyzowa_live.

Organizatorzy zapraszają również na objazdową wystawę kontenerową #StolenMemory Archiwum Arolsen, która odwiedzi Krzyżową w dniach od 21 marca do 11 kwietnia 2024 r.

Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Civil Society Cooperation.

/oprac. red./
/komunikat – Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

Poprzedni artykułJak zbudować altanę?
Następny artykułPożar w kamienicy w centrum Strzegomia [FOTO]