Strona główna 0_Slider Groźne niewybuchy na szlaku turystycznym

Groźne niewybuchy na szlaku turystycznym [FOTO]

0

Cztery pociski z czasów II wojny światowej zostały zabezpieczone na uczęszczanym szlaku turystycznym w gminie Strzegom. Dwa z nich najprawdopodobniej ktoś wcześniej wykopał z ziemi.

– Strzegomska Grupa Poszukiwawcza odnalazła w okolicach Strzegomia cztery niewybuchy, pochodzące najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. 4 lutego ekipa „rozbroiła” w ten sposób często uczęszczany gminny szlak turystyczny. Miejsce zostało zabezpieczone przez policję i przekazane saperom – poinformowało dzisiaj Radio Sudety.

– Niepokojące jest to, że dwa z nich zostały wcześniej przez kogoś odkryte i  nie zgłoszono tego faktu policji. To wysoce nieodpowiedzialne zachowanie, podobnie, jak poszukiwanie na własną rękę tego typu artefaktów – mówi Radiu Sudety Dariusz Janowski, szef SGP.

Prawo.pl przypomina, że „poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych przy użyciu urządzeń elektronicznych lub technicznych może prowadzić osoba pełnoletnia pod warunkiem posiadania zgody właściciela nieruchomości i posiadacza nieruchomości oraz po dokonaniu zgłoszenia poszukiwań do rejestru poszukiwań. Zgłoszenia poszukiwań dokonuje się przed rozpoczęciem poszukiwań za pomocą aplikacji mobilnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego”.

Niewybuchy z lasów w gminie Strzegom zostały zabezpieczone przez policję.

/red./
fot. udostępnione przez SGP Dariusz Jankowski

Poprzedni artykułFarba do każdego wnętrza: Wybierz najlepsze farby do ścian i sufitów!
Następny artykułWyremontowaną drogę rozjeździły ciężarówki z kopalni. Gmina nie wyciągnęła konsekwencji [FOTO]