Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Poszukiwanie nietypowego prezentu dla drugiej połówki podczas Giełdy Minerałów i Biżuterii, frajda z jazdy na łyżwach połączona z pomaganiem podopiecznym schroniska dla zwierząt, a może szlifowanie biegowej formy u boku utytułowanych polskich sportowców podczas „Sztafety Olimpijskiej” w Parku Centralnym? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend. 

XI Giełda Minerałów i Biżuterii w Galerii Świdnickiej (piątek-sobota)

Galeria Świdnicka na bliskie spotkanie z kwiatami ziemi – tak przez miłośników gemmologii i geologii nazywane są minerały. Giełda Minerałów i Biżuterii z Kamieni Szlachetnych i Półszlachetnych, która organizowana jest już po raz jedenasty, odbędzie się w dniach 9-10 lutego.

Podczas wydarzenia będzie można podziwiać wiele interesujących okazów, jak np. minerały Dolnego Śląska: ametysty, kalcyty, kwarce, jaspisy oraz ciekawe agaty z Krainy Wygasłych Wulkanów. Urokiem oczarują również kolorowe malachity z Afryki, rodochrozyty z Argentyny, fluoryty i topazy z Pakistanu, okenity z Indii i wiele innych. W tym roku pojawią się również orogonity Wiedźmy Joli – więcej informacji bezpośrednio na giełdzie.

Wernisaż wystawy „Ikony” Ryszarda Kubasa (piątek)

W wieży ratuszowej „Ikony” zaprezentuje Ryszard Kubas. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Ryszard Kubas urodził się w 1954 roku w Świdnicy. Emerytowany księgowy. Sztuką hobbystycznie zaczął interesować się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo zajmował się malarstwem spod znaku nadrealizmu i ekspresjonizmu. To, co go zawsze fascynowało, to eksperymentowanie z formą i kompozycją przestrzenną. W 1998 r. reprodukcje jego prac zostały opublikowane w ogólnopolskim dwumiesięczniku literackim „Artymia”. Pierwsze próby pisania ikon datuje się na rok 1974, ale prawdziwy rozkwit ikonopisania nastąpił w drugiej dekadzie XXI w.

Otwarcie wystawy „Światło dnia, światło nocy” Justyny Koziczak (piątek)

W sobotę, 9 lutego o godz. 18.00 w świdnickiej Galerii Fotografii (Rynek 44) odbędzie się wernisaż wystawy „Światło dnia, światło nocy”. Wstęp wolny.

Justyna Koziczak (ur. 1991 we Wrocławiu) jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła. Jej prace to kompozycje, których stylistyka może nasuwać skojarzenie ze snami i podświadomością. Wykonane w nurcie surrealizmu obrazy to najczęściej bezkresne krajobrazy z górującymi nad postacią ludzką świątyniami, bramami lub szczytami. Zazwyczaj, tematyką tych prac jest konfrontacja człowieka z dziwnymi zdarzeniami, potworami lub osobliwymi stworzeniami, które uosabiają lęki i trudności, którym musi sprostać współczesny człowiek.

Mecz I ligi piłki ręcznej mężczyzn: ŚKPR Świdnica – Olimp Grodków (sobota)

Po dobrym występie w Poznaniu, ŚKPR Świdnica czeka pierwszy domowy mecz w tym roku. W sobotę, 10 lutego świdnicki zespół podejmie trzeci w tabeli Olimp Grodków. Początek spotkania w hali sportowo-widowiskowej Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno o godzinie 18.00.

  • CO: Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Olimp Grodków
  • KIEDY: Sobota, 10.02.2024, godzina 18.00
  • GDZIE: hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a
  • BILETY: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież co 18 lat – wstęp wolny

„Jazda dla zwierzaków”. Charytatywna ślizgawka na świdnickim lodowisku (niedziela)

Wspólna inicjatywa schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy, by połączyć frajdę z jazdy na łyżwach z pomaganiem, za pierwszym razem zakończyła się zebraniem ponad 5 tys. złotych na rzecz podopiecznych placówki przy ulicy Pogodnej. Kolejna „Jazda dla zwierząt” zostanie zorganizowana w najbliższą niedzielę, 11 lutego na świdnickim lodowisku.

Zapraszamy od 8.00 do 10.00 na lodowisko OSiR Świdnica, gdzie na lodowisku odbędzie się charytatywna ślizgawka dla naszych bezdomniaków. Cegiełka za udział w ślizgawce „Jazda dla zwierząt” to 25 zł, więc możesz jeździć na łyżwach dwie godziny w cenie jednej. Cała kwota zostaje przekazana na leczenie i utrzymanie naszych zwierząt. Zaproś znajomych, bądźcie z nami, bawiąc się świetnie wesprzecie nasze mokre noski! – zachęca schronisko. Ślizgawka to nie wszystko. Na uczestników czekać będą podopieczni schroniska, a także stoisko z kawą, ciastami i gadżetami fundacji.

„Sztafeta Olimpijska” z mistrzami w Parku Centralnym (niedziela)

Mistrzowie świata i Europy pojawią się w najbliższą niedzielę w świdnickim Parku Centralnym. Jak zapowiada Urząd Miejski w Świdnicy, 11 lutego od godziny 10.00 czekać będzie moc atrakcji dla biegaczy oraz wyjątkowe wydarzenie, czyli „Sztafeta Olimpijska” w ramach wyzwania 365 Triathlon.

Biegowa impreza rozpocznie się od sztafety, w skład której wejdą wcześniej zarejestrowani chętni biegacze ze Świdnicy i okolic oraz wyjątkowi goście wydarzenia. Swoją formę na trasie będzie można sprawdzić u boku znanych i utytułowanych polskich sportowców. Mistrz Świata i rekordzista Polski na dystansie 4×400 metrów, Robert Maćkowiak, Mistrz Świata 4x400m Jacek Bocian oraz Halowy Mistrz Świata i Europy 4x400m Łukasz Krawczuk. Panowie zostaną kapitanami swoich drużyn i staną do rywalizacji w sztafecie na dystansie 4x1km. Każdy chętny może do nich dołączyć i wspólnie przebiec trasę wyzwania. Organizatorzy zaznaczają jednak, że liczba miejsc w wyzwaniu jest ograniczona.

Jednocześnie będzie można wspierać Adriana Kosterę, który od 3 lutego zmaga się z wyzwaniem 365 Triathlon. Jego cel to pokonać w ciągu roku dystans dłuższy od równika. 1205 km w wodzie i 31 132 km na rowerze – te dwa etapy Adrian już zaliczył, a teraz przed nim 7 833 km w butach do biegania. Adrian ma do pokonania codziennie dystans 55 kilometrów po ścieżkach w Parku Centralnym, aby móc zgodnie z planem ukończyć wyzwanie z sukcesem.

Przygotowano także warsztaty z biegania oraz biegania w sztafecie, gdzie chętni dowiedzą się jak poprawnie biegać, jak poprawić technikę w trakcie biegu oraz porozmawiać z utytułowanymi, polskimi sportowcami, którzy podzielą się własnymi radami.

Spektakl familijny „Rozbójnik Hotzenplotz” w świdnickim teatrze (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl familijny, który odbędzie się w niedzielę, 11 lutego w sali teatralnej ŚOK. Początek o godzinie 16.00. Bilety w cenie 25 złotych do nabycia w kasach ŚOK oraz na stronie internetowej ośrodka kultury. Spektakl adresowany jest do dzieci 5+, ale organizatorzy zachęcają do oglądania go całą rodziną.

Łotrzykowska historia dla dzieci z wątkiem magicznym i zawadiackim przymrużeniem oka w najlepszym wydaniu! Hotzenplotz — znany w okolicy rozbójnik – Kradnie Babci jej ukochany młynek do kawy, który podczas mielenia wygrywa melodię. Kacper wraz ze swoim przyjacielem Józiem postanawiają wymierzyć złoczyńcy sprawiedliwość. Postanawiają przechytrzyć Hotzenplotza i oddać go w ręce policji, uprzednio zwracając babci zagrabiony przedmiot. Okazuje się jednak, że zbója nie tak łatwo nabrać. Nie mają pojęcia, że będą musieli zmierzyć się z siłami znacznie potężniejszymi niż zbójeckie knowania… Znakomicie napisana, wartka, przygodowa historia pióra Otfrieda Preusslera. W przedstawieniu młodzi widzowie odnajdą humor, wątek magiczny oraz niespodziewane zwroty akcji – zapowiadają organizatorzy.

III ligi koszykówki mężczyzn: Domino Polonia Świdnica – KS Basket Legnica (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułZwiększony zrzut wody z Jeziora Bystrzyckiego
Następny artykułAwaria oświetlenia w Jaworzynie Śląskiej. Trwają prace naprawcze