Strona główna 0_Slider Bez uprawnień i na podwójnym gazie jechał przez osiedle Zawiszów

Bez uprawnień i na podwójnym gazie jechał przez osiedle Zawiszów

0

Miał dwa ważne powody, by nie wsiadać za kierownicę, ale oba zlekceważył. Teraz może trafić do więzienia nawet na 3 lata. Grozi mu także grzywna co najmniej 2,5 tysiąca złotych.

Zdjęcie z miejsca zatrzymania. Fot. KPP w Świdnicy

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji świdnickiej komendy podczas patrolowania ulic Świdnicy zauważyli kierującego pojazdem marki BMW, którego styl jazdy wzbudził podejrzenia policjantów co do stanu trzeźwości kierowcy. Policjanci postanowili zweryfikować swoje podejrzenia, które jak się okazało były słuszne. Po zatrzymaniu od kierowcy policjanci wyczuli silną woń alkoholu, a on sam stał się bardzo nerwowy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, blisko 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo w trakcie sprawdzeń w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy. Do zatrzymania doszło 18 lutego o godz. 8.10.

Przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zostanie ocenione przez sąd, podobnie kierowanie bez wymaganych uprawnień. Dlatego teraz 42-latek musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz grzywną za kierowanie bez wymaganych uprawnień – dodaje rzeczniczka świdnickiej policji.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku przepisami w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego wysoką grzywnę oraz dodatkowo, obligatoryjnie w postępowaniu, sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowie już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

/Źródło i zdjęcie KPP w Świdnicy/

Poprzedni artykułInnowacje w recyklingu. O tym, jak automaty do recyklingu butelek przekształcają branżę odpadów
Następny artykułMłodzi alchemicy pokażą moc. Najnowszy pokaz „Noc wszystkich głosów” już w sobotę!