Strona główna 0_Slider Program „Dobry posiłek” w świdnickim szpitalu. Co zmieniło się na talerzach pacjentów?...

Program „Dobry posiłek” w świdnickim szpitalu. Co zmieniło się na talerzach pacjentów? [FOTO]

0

Świdnicki szpital „Latawiec”  bierze udział w pilotażowym programie „Dobry posiłek w szpitalach”. Placówka z Narodowego Funduszu Zdrowia może otrzymać dodatkowe pieniądze na zmiany w jadłospisie pacjentów. – Dziś podpisałem aneks do umowy z NFZ ,który potwierdza okres obowiązywania programu do 30.06.2024 – poinformował w czwartek dyrektor szpitala Grzegorz Kloc.

Program w kampanii wyborczej do parlamentu wprowadziła rozporządzeniem minister zdrowia w rządzie PiS Katarzyna Sójka. Akcja ma charakter pilotażowy i jest przewidziana tylko na ten rok. Szpitale uczestniczące w programie będą otrzymywały dodatkowo 25,62 zł na dzienne wyżywienie pacjenta. Bez programu w świdnickim szpitalu całodzienne wyżywienie wydawane jest 45,04 zł, a posiłki przygotowuje  „NIRO” sp. z o.o. z Lubina, która świadczy usługi zbiorowego żywienia, porządkowe, pralnicze, biurowe.

– Celem programu pilotażowego „Dobry posiłek” jest wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów przebywających w szpitalach oraz zwiększenie dostępności porad żywieniowych. Odpowiednia dieta powinna być integralną częścią całego procesu leczenia. Właściwa ocena stanu odżywienia oraz wdrożenie odpowiedniego sposobu żywienia jest skutecznym elementem poprawy leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych. Jadłospisy dla pacjentów realizowane są na podstawie zaleceń opublikowanych przez Ministra Zdrowia. Dzięki programowi „Dobry posiłek” wprowadziliśmy większą różnorodność planowanych jadłospisów, posiłki są urozmaicone. Dodatkowo oprócz poprawy jakości żywienia realizowane są konsultacje dietetyczne, zwiększające świadomość żywieniową pacjentów. Jadłospisy planowane są na co najmniej 7 dni. Dostosowane są do potrzeb żywionych pod względem zawartości składników pokarmowych, sposobu przygotowania oraz wartości energetycznej – informuje dyrektor świdnickiego szpitala Grzegorz Kloc. – Do programu pilotażowego kwalifikuje się świadczeniobiorców przyjętych do szpitala, którzy nie są żywieni wyłącznie dojelitowo lub wyłącznie pozajelitowo lub nie przebywają na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Uczestnik programu zgodnie z rozporządzeniem powinien znać jadłospis, w którym zawarte są informacje o rodzaju posiłku i jego składzie, dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej diet z podaniem ilości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i soli, sposobie obróbki posiłku, obecności alergenów. Jadłospisy podawane są na stronie szpitala na każdy tydzień.

Dzisiaj na śniadanie pacjenci jedli zupę mleczna z płatkami kukurydzianymi, chleb żytni razowy, masło, dżem owocowy niskosłodzony, twaróg, pomarańcza 150g, kakao bez cukru. Na drugie śniadanie budyń, a na obiad dostali  zupę ziemniaczaną z fasolką szparagową, makaron pszenny z sosem szpinakowym z jogurtem i wodę z cytryną. Jadłospis na kolację przewiduje chleb graham, masło, pastę jajeczną własnego wyrobu, pomidor, rukolę i herbatę bez cukru. Posiłek nocny to mus warzywno-owocowy. Przy każdym produkcie podana jest waga i alergeny. Jak podkreśla dietetyczka Maria Greń, o diecie decyduje lekarz i posiłki są dostosowywane do potrzeb pacjentów, u których ze względu na schorzenie niektóre składniki muszą być wykluczone lub zastąpione innymi. Do szpitalnej dietetyczki nie trafiały dotychczas skargi na jakość posiłków.

Przerwy między posiłkami zgodnie z rozporządzeniem nie mogą być dłuższe niż 12 godzin. W świdnickim szpitalu są wydawane od 8.00, 12.00 i później w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Na pytanie, ile szpital dostanie dodatkowych środków na realizację programu, dyrektor odpowiada: Maksymalne zobowiązanie NFZ na 6 miesięcy wynosi 1 005 072 zł.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia posiłków ze strony szpitala:

Poprzedni artykułZatrzymano autora wulgarnych napisów na murze Kościoła Pokoju. Grozi mu do 10 lat więzienia
Następny artykułKto pokocha malutkiego Tofika? [Aktualizacja]