W tym roku nieco inaczej – bo w formie online – ogłoszono wyniki 31. Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Posypało się mnóstwo nagród i wyróżnień. Otrzymają je kolędnicy, którzy w ubiegłym tygodniu – przez cztery dni – prezentowali na scenie miejskiego teatru swoje wyjątkowe jasełka i bożonarodzeniowe przedstawienia. Było niezwykle barwnie, radośnie, niekiedy refleksyjnie i bardzo świątecznie. Łącznie na scenie teatru wystąpiło 740 wykonawców.
W świdnickim teatrze od 8 do 11 stycznia zaprezentowały swoje jasełka i świąteczne montaże słowno-muzyczne 23 zespoły kolędnicze z placówek oświatowych i kulturalnych ze Świdnicy i okolicznych miejscowości. Wśród nich przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i seniorzy. Ich wyjątkowe występy oceniało jury w składzie – Kazimiera Marcińczak-Momot – przewodnicząca jury i inicjatorka Przeglądu, Aleksandra Kulak – animatorka kultury, nauczycielka języka polskiego, Tadeusz Szarwaryn – kompozytor, aranżer i autor tekstów muzycznych.
16 stycznia Świdnicki Ośrodek Kultury ogłosił wyniki tegorocznego kolędniczego przeglądu. Ze względu na ferie zimowe organizator przekazał je w formie online.
– W tegorocznym Przeglądzie obserwujemy prawdziwą obfitość spektakli przedszkolnych – było ich aż 16. Pozostali uczestnicy, to: 5 zespołów ze szkół podstawowych i szkoły podstawowej w Świdnicy, 2 inne instytucje: Uniwersytet Trzeciego Wieku, i Świetlica Wiejska w Bystrzycy Dolnej. Duży udział przedszkoli w Przeglądzie jest zrozumiały. W pracy przedszkolnej jest więcej czasu na poświęcenie go zajęciom artystycznym dzieci niż w szkołach podstawowych czy średnich. Te ostatnie przeładowane zajęciami przedmiotowymi, nie mają często czasu na działania artystyczne młodzieży – dzieli się jury spostrzeżeniami w protokole przeglądu.
– Bogate stroje i dekoracje przeważnie zawsze były mocnymi walorami spektakli kolędniczych. Strona wokalna niejednokrotnie pozostawała na drugim planie, lecz tym razem muzyczne opracowania kolęd i piosenek świątecznych nabrały dużej staranności, tworząc efektowną oprawę prezentacji. Z zainteresowaniem obserwujemy pojawienie się aranżacji nowych, miłych dla ucha, tekstów piosenek świątecznych dla różnego rodzaju wykonawców. Ale i gra aktorska, i wypowiadane teksty ze sceny bez mikrofonu, podkreślały walory spektakli – wyjaśnia.
– Przyszłych uczestników Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych zachęcamy do poszukiwania i tworzenia herodowych tekstów scenariuszy, dających ciekawe możliwości przekazu treści biblijnych o Bożym Narodzeniu. To właśnie teksty biblijne, a nie o komercjalizacji obchodów świąt, powinny stanowić dla nas największą wartość – zachęca.
– Z Nowym Rokiem 2024 życzymy wszystkim uczestnikom, organizatorom Przeglądu i widzom, przede wszystkim dobrego zdrowia, pokoju w Polsce i na świecie i ciekawych przemyśleń na kolędnicze scenariusze do wykorzystania w kolejnych Przeglądach – dodaje.
Jury po obejrzeniu 23 prezentacji kolędniczych i wnikliwej ich ocenie, postanowiło nagrodzić i wyróżnić oraz przyznać nagrody indywidualne zespołom za dostrzeżone walory artystyczne.
Nagrodzono nagrodami finansowymi po 600 zł dla każdej z grup:
- Przedszkole w Bystrzycy Dolnej – grupa „Bystrzaki”, jasełka z montażem słowno-muzycznym „Maleńka Miłość” – za barwne widowisko z elementami tańca w nawiązaniu do Bożego Narodzenia.
- Szkoła Podstawowa w Pszennie – spektakl „Jeden – zero dla Nieba” – za dobrane teksty radosnych kolęd i piosenek świątecznych, staranne ich opracowanie i nastrojowość „Cichej nocy”, która „otwiera Niebios drzwi”.
- Świetlica Wiejska w Bystrzycy Dolnej – zespół „Pogwarki”, prezentacja „Hej, kolęda, kolęda” – za realizację scenariusza nawiązującego do polskiej tradycji obrzędowej kolędowania po domach, ku uciesze gospodarzy, kolędników i widzów.
- Niepubliczne Przedszkole Językowe „Calineczka” w Świdnicy – grupa „Motylki”, prezentacja „Boże Narodzenie w leśnej stajence” – za efektowny obrazek leśnej pasterki zwierząt, aniołów i ludzi podążających w hołdzie do narodzonego Jezusa, przemyślane teksty i stronę wokalną.
- Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – zespół „Kolędnicy z Wesołej Piątki”, prezentacja „Hej, kolęda” – za barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko wyrażające dziecięcą radość z narodzenia Jezusa oraz wspólne tańce i śpiewy opiekunek zespołu z występującymi dziećmi.
- Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy – grupa „Supersmyki”, prezentacja „Tylko jedna jest taka noc” za doskonałą grę aktorską młodych wykonawców, połączoną z tańcem i radosnym śpiewem na chwałę Narodzonego Pana.
Wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł dla każdej z grup:
- Przedszkole Miejskie nr 15 w Świdnicy – grupa „Panterki”, jasełka pt. „Opowieść wigilijna” – za układ sceniczny i śpiew na żywo występujących uczestników.
- Przedszkole nr 6 w Świdnicy – jasełka „Pójdźmy wszyscy do Betlejem” – za świąteczną nastrojowość i przemyślany scenariusz.
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy – grupa „Reniferki”, prezentacja „Świeć gwiazdeczko świeć” – za chronologiczność przekazu biblijnego związanego z Bożym Narodzeniem.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku – grupa „UTWorki + zaprzyjaźnione dzieciaki, prezentacja „Dom miłością budowany” – za symboliczną prostotę przekazu istoty świąt Bożego Narodzenia, gdzie miłość, radość, uśmiech, bez samotności, są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka.
- Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy – przedstawienie „Maleńka Miłość” – za barwne i dynamiczne widowisko oraz bogatą choreografię.
- Przedszkole Miejskie w Mieroszowie – grupa „Niezapominajki, prezentacja „Czas na jasełka” – za kulturę słowa, staranne opanowanie przez młodych aktorów dużych partii tekstu i grę aktorską.
- Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – „Akademia Radości”, przedstawienie „Opowieść wigilijna” za radosne teksty piosenek świątecznych, staranne ich wykonanie oraz wprowadzenie elementów teatru kukiełkowego.
- Publiczna Szkoła Podstawową w Jugowicach – Szkolne Koło Teatralne, prezentacja „Nieco inna Opowieść Wigilijna” – za emocjonalny spektakl z przesłaniem dla publiczności, że Bóg rodzi się w sercu człowieka i mimo ludzkiej odmienności musimy nauczyć się żyć obok siebie.
- Publiczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – grupa „Słoenczniki”, prezentacja „O Miłosierdziu” – za grę aktorską, przemyślaną i spójną koncepcję teatralną.
- Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy – grupa „Kropeczki”, prezentacja „Dzieci świata u stajenki” – za barwną ilustrację adoracji narodzin Jezusa poprzez wielokulturowy wymiar spektaklu.
- Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy – grupa „Sówki”, prezentacja „W drodze do Betlejem” – za grę aktorską młodych uczestników występu i walory wokalne przedstawienia.
Nagrody indywidualne w postaci książek otrzymują:
- Maja Maśluszczak za rolę Maryi i solistki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Świdnicy
- Kornelia Smolnik za rolę Maryi i solistki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Świdnicy
- Hanna Ostafińska – solistka ze Szkoły Podstawowej w Pszennie
- Anna Oleszek i Hanna Guzowska – solistki ze Szkoły Specjalnej w Świdnicy
Relacje i zdjęcia z każdego dnia przeglądu można obejrzeć w następujących artykułach:
- pierwszy dzień – 8 stycznia 2024 – artykuł: „Mali kolędnicy w barwnych spektaklach. Rozpoczął się 31. Przegląd Zespołów Kolędniczych w Świdnicy [FOTO]”
- drugi dzień – 9 stycznia – artykuł: „Barwne i radosne kolędowanie trwa w teatrze [FOTO]”
- trzeci dzień – 10 stycznia i 9 stycznia drugi blok występów – artykuł: „Pastuszkowie, królowie, aniołki na scenie teatru. Za nami kolejny dzień Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych [DUŻO ZDJĘĆ]”
- czwarty dzień – 11 stycznia – artykuły: „Świąteczne występy w teatrze. To już ostatni dzień Przeglądu Zespołów Kolędniczych [FOTO]” oraz „Ostatni młodzi kolędnicy wystąpili w świdnickim teatrze [DUŻO ZDJĘĆ]”.
/AN/
/Wyniki – Świdnicki Ośrodek Kultury/