Strona główna 0_Slider Jest zimno, a będzie jeszcze zimniej. Synoptycy zapowiadają siarczyste mrozy, służby apelują

Jest zimno, a będzie jeszcze zimniej. Synoptycy zapowiadają siarczyste mrozy, służby apelują

0

W najbliższych dniach temperatura w województwie dolnośląskim może spaść do nawet -14 stopni Celsjusza – prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla kilku województw wydano już pogodowe ostrzeżenia przed silnym mrozem. Świdniccy strażnicy miejscy oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przypominają, że zima i panujące niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności.

fot. Straż Miejska w Świdnicy (zdjęcie archiwalne)

Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla kraju:

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południu kraju i Pomorzu duże z większymi przejaśnieniami i tam możliwe opady śniegu. W nocy z niedzieli na poniedziałek spadek temperatury na północnym wschodzie do –21°C. Temperatura w dzień od –13°C, –11°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około –8°C, –6°C na przeważającym obszarze, do 0°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

We wtorek dosyć pogodnie w całym kraju, jedynie na północnym wschodzie nieco więcej chmur. Na południu kraju mgły marznące, osadzające szadź. W nocy z poniedziałku na wtorek spadek temperatury na północnym wschodzie i na południu do –20°C. Temperatura maksymalna w dzień od –10°C w rejonach podgórskich Karpat, około –5°C w centrum, do 2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, przeważnie zachodni.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na poniedziałek, 8 stycznia:

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu, głównie na wschodzie i południu regionu. Temperatura minimalna od -11°C do -9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni, miejscami powodujący zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże, a pod koniec dnia bezchmurnie. Temperatura maksymalna od -7°C do -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie duże, nad ranem z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -13°C do -11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami opady śniegu. Temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr silny i bardzo silny, 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -10°C do -8°C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -10°C do -8°C. Wiatr silny i bardzo silny, 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 85 km/h, północno-wschodni, powodujący zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na wtorek, 9 stycznia:

W nocy z poniedziałku na wtorek bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatur minimalna od -14°C do -12°C. Wiatr słaby, zmienny.

W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od -7°C do -5°C. Wiatr słaby, zmienny.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:

W nocy z poniedziałku na wtorek bezchmurnie. Lokalnie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatur minimalna od -17°C do -14°C. Wiatr słaby, zmienny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wzrost temperatury od -10°C do -5°C. Wiatr silny i bardzo silny, 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni, powodujący zamiecie śnieżne.

W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Początkowo lokalnie marznąca mgła ograniczająca widzialność do około 200 m. Temperatura maksymalna od -10°C do -8°C. Wiatr słaby, zmienny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wzrost temperatury od -6°C do -4°C. Wiatr dość silny i silny, 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni, powodujący zamiecie śnieżne.

Służby apelują o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy

Przy ujemnych temperaturach powietrza bardzo łatwo o tragiczne w skutkach zdarzenie. Dlatego przypominamy i po raz kolejny zwracamy się do mieszkańców Dolnego Śląska o wsparcie naszych działań ZIMA. Apelujemy o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Zagrożenie utraty życia dotyczy szczególnie osób nietrzeźwych, przebywających w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 – przypomina asp. Aleksandra Pieprzycka z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Działania mają charakter pomocowy i mają na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych życiowo. W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki – dodaje Pieprzycka.

W związku z nadchodzącymi mrozami ponawiany jest apel o zgłaszanie przypadków osób wymagających pomocy. – Zwracajmy szczególną uwagę na osoby samotne, starsze i bezdomne oraz wszystkich potrzebujących pomocy, szczególnie w okresie, gdy panują niskie temperatury. W Świdnicy jest wiele instytucji, które wspierają ludzi potrzebujących pomocy. Nie każdy w te chłodne dni poradzi sobie sam. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Straż Miejska w Świdnicy reagują na każde zgłoszenie – informują służby.

Gdzie prosić o pomoc w Świdnicy?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Wałbrzyska 15, tel. 74 852-13-27, w sprawach osób bezdomnych sekcja terenowa MOPS nr 3 przy ul. Westerplatte 47, tel. 74 640-28-88, 74 640-28-89. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Zakres pomocy:

 • udzielanie pomocy materialnej w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych (m.in. na zakup opału, obuwia, odzieży),
 • zlecanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (pobytu) osobom starszym i chorym,
 • kierowanie osób do schronisk dla bezdomnych, jadłodajni,
 • wydawanie zleceń na korzystanie z pomocy w naturze (odzież)

Komenda Powiatowa Policji – ul. Jagiellońska 23, tel. 47 87 552 00, 47 87 552 19, tel. alarmowy 112 czynny całą dobę;
Straż Miejska w Świdnicy – ul. Dworcowa 2, tel. 74 851-28-88 oraz tel. alarmowy 986 czynny całą dobę

 • interwencje na zgłoszenia dotyczące przebywania osób bezdomnych, samotnych, nietrzeźwych, chorych na terenie otwartym, w piwnicach i na strychach budynków mieszkalnych, na działkach (altanach) oraz w innych miejscach pozwalających się schronić,
 • w zależności od stanu osoby, przewiezienie do schroniska dla bezdomnych, skierowanie do MOPS, osób nietrzeźwych do Policyjnej Izby Zatrzymań, osób chorych lub rannych do służby medycznej (pogotowie ratunkowe),
 • informowanie MOPS o ujawnionych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia osób.

Caritas Diecezji Świdnickiej – pl. Jana Pawła II 1, tel. 74 851-25-04 (pon.–pt. 12.00–13.00, sob. 11.00–12.00). Zakres pomocy:

 • jadłodajnia dla ubogich – 70 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem niedziel i świąt,
 • zaopatrzenie w odzież używaną (swetry, spodnie, koszule, kurtki).

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, koło w Świdnicy – ul. Westerplatte 51, czynne całą dobę, tel. 74 856-97-70, Jadłodajnia “Albert” (pon. –sob. 13.00-15.00). Zakres pomocy:

 • schronisko dla bezdomnych – 80 miejsc: całodobowy pobyt, noclegi, 3 posiłki dziennie, dostęp do toalety, łazienki, świetlicy, zapewnienie niezbędnej odzieży,
 • jadłodajnia dla ubogich (spoza schroniska, skierowanych przez MOPS) – 300 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem niedziel i świąt.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, koło w Świdnicy – placówka II – ul. Św. Brata Alberta 5, tel. 781-060-201, całodobowo. Zakres pomocy:

 • schronisko dla bezdomnych kobiet i osób niepełnosprawnych – 75 miejsc,
 • całodobowy pobyt,
 • noclegi (pokoje dla osób niepełnosprawnych wyposażone w łóżka rehabilitacyjne),
 • 3 posiłki dziennie,
 • dostęp do toalety, łazienki, świetlicy (dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych),
 • usługi pielęgnacyjne,
 • dostęp do pralni, suszarni, z możliwością dezynfekcji i dezynsekcji odzieży oraz zapewnienie niezbędnej odzieży.

/IMGW, MOPS Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKasprowiczanie zagrają, zatańczą i zaśpiewają z WOŚP
Następny artykułMiędzynarodowy transport zwłok