Już od kilku lat tradycją w Świdnicy są obchody Światowego Dnia AIDS. Z tej okazji 1 grudnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się wyjątkowy projekt edukacyjno-artystyczny „Oni już wyboru nie dokonają. Ty możesz!”, mający na celu kształtowanie postawy życia wolnego od środków psychoaktywnych wśród świdnickiej młodzieży.
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia AIDS, promowanym również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS (UNAIDS) jest „Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii” (End inequalities. End AIDS. End pandemics). Podkreśla się w ten sposób pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które pogłębiają problem AIDS i innych pandemii.
HIV od lat pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego, dotyka miliony osób. W 2020 roku na świecie wykryto 1,3 mln nowych zakażeń, 39 mln osób żyło z HIV, 630 tys. osób zmarło z przyczyn związanych z HIV. W Polsce od 1985 do 2022 roku zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób, odnotowano 4013 zachorowań na AIDS oraz śmierć 1471 chorych.
– Dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ na całym świecie celebrujemy światowe obchody Dnia AIDS. AIDS to choroba szczególna, która może dotknąć nas wszystkich. Pewnie z początku wydaje wam się, że to będzie zwykły projekt o niczym. Mam jednak nadzieję, że zaoferujemy wam dużo atrakcyjnych form edukacji dotyczących tego, jakie zagrożenia czyhają tuż za rogiem. Życie jest tylko jedno i jesteście kowalami swojego losu. Musicie pamiętać, że jedna fałszywa decyzja może spowodować, że możemy zakazić się wirusem HIV. Musimy wiedzieć, że jest wiele zagrożeń – podkreślał Krzysztof Witkowski, specjalista terapii uzależnień oraz prezes Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green, podczas edukacyjno-artystycznego spotkania ze świdnicką młodzieżą, które 1 grudnia odbyło się teatrze miejskim.
Prozdrowotne przesłanie wydarzenia zostało wzmocnione wyświetlanymi na dużym ekranie prezentacjami o tematyce HIV i AIDS oraz koncertem. – Dzisiejszy dzień jest elementem pewnej strategii profilaktycznej, którą będę miał przyjemność z wami prowadzić na terenie waszych szkół. Będzie mniej o zakażeniach HIV, a więcej o profilaktyce uzależnień – czyli co zrobić, żeby nie popaść w tarapaty, bo biorąc narkotyki możemy podejmować nieświadome decyzje, które mogą nas kosztować wiele, często nawet życie. Nie będą to zajęcia polegające na tym, że „przychodzi pan do szkoły i straszy”, tylko będą to zajęcia z elementami art-terapii, muzykoterapii i wszystkich sztuk, które mogą was wciągnąć w pasję. Dlaczego? Bo każdy z was ma jakiś talentu. Szlifowanie tego talentu rozwija w was pasję, a pasja jest czynnikiem zapobiegającym przed popadaniem w zachowania ryzykowne – zapowiadał Witkowski.
/mn/