Strona główna 0_Slider Mikołaj odwiedził strażaków. Otrzymali nowe wozy o wartości blisko pół miliona złotych...

Mikołaj odwiedził strażaków. Otrzymali nowe wozy o wartości blisko pół miliona złotych [FOTO/VIDEO]

0

W jednostkach ratowniczo-gaśniczych w Świdnicy oraz Świebodzicach będą służyć nowe wozy, które trafiły właśnie do świdnickiej komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W planach są też kolejne zakupy. – Mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku uda się wymienić naszą drabinę. To jednak bardzo poważny i drogi zakup. Koszt nowej drabiny to 4 mln złotych – mówi zastępca komendanta powiatowego mł. bryg. Łukasz Grzelak.

W ostatnich dniach nasza komenda wzbogaciła się o dwa nowe samochody rozpoznawczo-ratownicze na podwoziu ISUZU D-Max. Jeden trafi do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach, natomiast drugi do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy. Są to dwa pickupy: jeden z kabiną pięcioosobową, drugi z kabiną dwuosobową – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Ten drugi jest dość specyficznym autem, ponieważ na jego pace zostało zamontowane nasze urządzenie gaśniczo-tnące „Cobra”, które dotychczas jeździło na Fordzie Rangerze z JRG Świdnica. Nauczeni doświadczeniami ze starszego samochodu zdecydowaliśmy, że – ze względu na walory jezdne i taktyczne – lepsze dla prowadzącego ten pojazd będzie zastosowanie krótkiej kabiny i zmniejszenie masy auta, ponieważ samo urządzenie jest dość ciężkie. Ten samochód ma też wzmocnione zawieszenie i jest tym samym nieco bardziej wyspecjalizowany niż drugie auto – wyjaśnia Grzelak.

W sumie obydwa samochody kosztowały ponad 498 tys. złotych. – Ich zakup został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, a także środków pozyskanych z gmin poprzez Fundusz Wsparcia – wylicza zastępca komendanta powiatowego PSP.

Nowe auta zastąpią dwa Fordy Rangery z 2009 roku użytkowane dotychczas przez strażaków ze Świdnicy i Świebodzic. Te z kolei mają trafić do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu świdnickiego. Nie podjęto jeszcze decyzji, które OSP wzbogacą się o używane pojazdy.

/mn/

Poprzedni artykułJest już wstępny program 32. Finału WOŚP. Gdzie zagra orkiestra w Świdnicy?
Następny artykułPowstaje rowerowy park umiejętności