Strona główna 0_Slider Miasto deklaruje doraźne naprawy zapadającej się ulicy. Co z poważniejszym remontem?

Miasto deklaruje doraźne naprawy zapadającej się ulicy. Co z poważniejszym remontem?

0

Od początku roku służby miejskie usiłują opanować problem zapadającej się nawierzchni ulicy Parkowej, który ma związek ze złym stanem przebiegającego pod jezdnią kanału sanitarnego. Doraźne prace naprawcze prowadzą tam wodociągowcy oraz służby miejskie, a w przygotowaniu jest dokumentacja obejmująca przebudowę ulicy.

Na ulicy Parkowej pierwsze duże zapadnięcie nawierzchni nastąpiło w styczniu tego roku. Powodem tego uszkodzenia był zły stan techniczny kanału sanitarnego będącego w zarządzie Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Naprawa jezdni wykonana w niesprzyjających warunkach atmosferycznych w styczniu, niestety spowodowała osiadanie nawierzchni drogi – informowała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W kwietniu na Parkowej pojawiły się kolejne uszkodzenia. W jednym miejscu doszło do pęknięcia nawierzchni w osi drogi, a w kolejnym do powstania nowego zapadliska.

W połowie listopada sytuacja powtórzyła się na wysokości wjazdu na nowe osiedle domów wielorodzinnych, gdzie pojawiła się głęboka dziura. – Jak pokazała przeprowadzona za pomocą kamery inspekcja, wewnątrz kanału sanitarnego ogólnospławnego znajdują się dwa otwory – uszkodzenia, przez które może wydostawać się po większych opadach zawartość kanału i powodować podmywania nawierzchni – opisywał Witold Tomkiewicz, rzecznik Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Pracownicy świdnickiej spółki wodociągowej zajęli się naprawą powstałego uszkodzenia oraz odtwarzaniem nawierzchni jezdni.

Sprawę zapadającej się ulicy Parkowej poruszył ostatnio radny Jan Jaśkowiak, który zwrócił się do władz miasta o podjęcie działań naprawczych zmierzających do wyeliminowania powracającego problemu. – Nadmierna eksploatacja wynikająca z budowy okolicznych budynków mieszkalnych doprowadziła do licznych uszkodzeń drogi, które są odczuwalne dla mieszkańców w tej części miasta – stwierdził radny, dopytując zarazem o harmonogram planowanych remontów w tym rejonie.

Do jego zapytania odniosła się prezydent Świdnicy. – Stan techniczny ulicy Parkowej jest pod naszym stałem nadzorem. Istniejąca infrastruktura podziemna jest niestety w złej kondycji, czego odzwierciedleniem są uszkodzenia nawierzchni jezdni. W roku bieżącym trzykrotnie usuwane były awarie kolektora deszczowego i sanitarnego. Deklaruję, że w przypadku pojawienia się kolejnych zapadnięć jezdni będziemy działać sprawnie i bez zbędnej zwłoki. Wyżej wymienione działania będą miały na celu usuwane skutków złego stanu technicznego infrastruktury podziemnej – stwierdziła Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej radnemu.

Aby jednak kompleksowo i trwale wyeliminować problem występowania zapadnięć w jezdni ul. Parkowej już teraz projektujemy nowy kanał sanitarny i deszczowy. Oprócz sieci uzbrojenia podziemnego projektowane są również pozostałe elementy drogowe takie jak nowa konstrukcja drogi, chodniki, drogi rowerowe, zatoki postojowe oraz oświetlenie uliczne. Planowany termin zakończenia prac projektowych to czerwiec 2024 roku. Do tego czasu będziemy monitorować stan nawierzchni ulicy Parkowej i w przypadku zaobserwowania nowych uszkodzeń służby Urzędu Miejskiego będą reagować – zapowiedziała prezydent.

/mn/

Poprzedni artykułW bazie Szlachetnej Paczki czekają nowe rodziny z powiatu świdnickiego
Następny artykułMężczyzna zmarł przed świdnicką katedrą