Strona główna 0_Slider Kościół Pokoju wypełniła świąteczna muzyka. Wyjątkowe kolędy i pastorałki zaśpiewali chórzyści i...

Kościół Pokoju wypełniła świąteczna muzyka. Wyjątkowe kolędy i pastorałki zaśpiewali chórzyści i soliści [FOTO]

0

„Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Złota Jerozolima”, „Mroźna cisza” czy „Feliz Navidad”. We wspaniałych barokowych wnętrzach Kościoła Pokoju w Świdnicy wysłuchać można było zarówno tych tradycyjnych kolęd i pastorałek, jak i współczesnych utworów świątecznych w wyjątkowych także operetkowych aranżacjach. Nastrojowy, pełen zadumy, ale też i radosny bożonarodzeniowy koncert wykonał ponad 70-osobowy Wrocławski Chór Seniora wraz z solistami z Teatru Scena Kamienica.

Koncert spotkał się z wielkim zainteresowaniem publiczność. Do perły dolnośląskiej architektury przybyli zarówno mieszkańcy Świdnicy, jak i Wrocławia, ale też innych miejscowości – z Mietkowa, Kłodzka czy Nowej Rudy.

Czas świąt Bożego Narodzenia, który się zbliża, to czas zadawania sobie również pytań o swoje człowieczeństwo. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki jest sens przeżywanych świąt? […] Niezmiernie cieszę się, że w ten adwentowe niedzielne popołudnie tak licznie państwo przyszliście do Kościoła Pokoju, by zbudować w sobie odpowiedzi na pytania dotyczące Bożego Narodzenia. Sądzę, że te wyśpiewane kolędy mają w sobie niesłychaną moc. Życzę, by otwarły one nasze serca, a w tym sercach, by otworzyło się widzenie drugiego człowieka. […] Będziemy łamać się opłatkiem. Warto do kogoś podejść i powiedzieć przepraszam. Warto nawiązać nowe relacje. Warto, by Bóg narodził się w każdym z nas – ze słowem refleksji i życzeniami zwrócił się do publiczności gospodarz Kościoła Pokoju w Świdnicy, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – ks. Waldemar Pytel.

– Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia radosnych i pogodnych. Byśmy w 2024 roku otoczeni tak jak dziś ludźmi, z którymi nas wiele łączy, mogli realizować swoje plany, cele i marzenia – złożył życzenia wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Do wspólnego kolędowania zaprosił słuchaczy ponad 70-osobowy Wrocławski Chór Seniora, prowadzony przez Stowarzyszenie Operetka Wrocławska. To jeden z największych zespołów chóralnych w Polsce, mający na swoim koncie wiele koncertów i nagród, a w planach także wydanie albumu. Wystąpili również śpiewacy z Teatru Scena Kamienica – Liza Wesołowska, Sybilla Michałek, Tomasz Maleszewski, Damian Domalewski.

W wykonaniu chórzystów pod dyrekcją Tomasz Maleszewski oraz solistów wybrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a także świąteczne utwory nie tylko polskie w wyjątkowych aranżacjach – również operetkowych czy muzyki rozrywkowej. Usłyszeć można być zarówno tradycyjne świąteczne piosenki, jak i współczesne. Wśród kompozycji znalazły się, chociażby „Gdy się Chrystus rodzi”, „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Złota Jerozolima” czy „Mroźna cisza”. Finałem koncertu był wspólny występ chórzystów i solistów, którzy wykonali kolędy „Bóg się rodzi” oraz na bis „Feliz Navidad”.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułDachowanie na krajowej „piątce”
Następny artykułKosze na śmieci ogrodowe – niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu