Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Bożonarodzeniowe jarmarki i kiermasze w Świdnicy, Jaworzynie Śląskiej, Marcinowicach, Roztoce i Świebodzicach, sportowe emocje połączone z możliwością pomagania podczas Charytatywnego Turnieju Piłki Halowej, a może wprowadzające w bożonarodzeniową atmosferę koncerty kolęd, pastorałek i utworów świątecznych? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy

W czwartek wystartował Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 22 grudnia w trzydziestu pięciu domkach wystawienniczych świdniczanie będą mieli okazje kupić między innymi: rękodzieło, wyroby artystyczne, ozdoby i dekoracje świąteczne czy też kulinarne przysmaki i aromatyczne napoje. Wystawcy czekać będą na odwiedzających w godzinach 10.00-19.00.

Świdnicka Kolęda (piątek-niedziela)

W piątek, 15 grudnia o godz. 17.00 na placu przed lodowiskiem zorganizowane zostanie tradycyjne spotkanie ludzi sportu i kibiców przy ognisku, czyli „Sportowa Kolęda”.

W sobotę, 16 grudnia od godziny 12.00 do 15.00 na świdnickim Rynku gościć będą alpaki.

Tego samego dnia, od godziny 13.00 do 18.00 na głównym placu miasta będzie można spotkać tancerzy z „Jubilata” i „Małego Jubilata”, którzy wcielą się w postaci z baśni i bajek. Będą świąteczne scenki, animacje i konkursy dla dzieci.

W niedzielę, 17 grudnia do centrum zawita Mikołaj, który między godziną 12.00 a 14.00 będzie wręczał dzieciom prezenty przygotowane przez rodziców.

Również w niedzielę o godz. 14.30 na świdnickim Rynku rozpocznie się świąteczny występ przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, natomiast o godz. 15.00 odbędzie się „Wigilia wszystkich świdniczan”, podczas której harcerze wręczą gospodarzom światełko betlejemskie. Bożonarodzeniowe życzenia przekażą mieszkańcom prezydent miasta oraz przedstawiciele różnych wyznań religijnych. Świdniczanie będą mieli też okazję wspólnie kolędować i wypić gorący barszczyk.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Świebodzicach (piątek-niedziela)

Jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach 15-17 grudnia (piątek-niedziela) w Świebodzicach. Od godz. 10.00 do 19.00 na świebodzickim Rynku ustawionych będzie 12 drewnianych domków, w których czekać będą sprzedawcy ze świątecznym asortymentem.

Zwiedzający będą mogli zakupić produkty związane z tradycją bożonarodzeniową m.in. stroiki, świeczki czy piękne rękodzieła. Nie zabraknie również świeżych wyrobów mięsnych, czerwonego barszczu, pierogów oraz słodkich pyszności i rozgrzewających napojów. W jarmarku udział wezmą również placówki oświatowe, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Klub Senior+. Natomiast w specjalnie ustawionej i pięknie przystrojonej szopce bożonarodzeniowej będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Kiermasz dobroczynny na rzecz zwierząt (piątek)

Marek Janicki „Migawki z życia” – wernisaż wystawy w Galerii Fotografii (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Migawki z życia” Marka Janickiego, który odbędzie się w piątek, 15 grudnia o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii (Rynek 44). Oprawę muzyczną zapewnią Roman Samostrokov (wiolonczela) i Vitalina Samostrokov (fortepian). Wstęp wolny.

Marek Janicki – urodzony w 1962 r. w Siemianowicach Śląskich. Od 1995 r. mieszka i pracuje u stóp Karkonoszy w Janowicach Wielkich. Fotografia od lat młodzieńczych jest jego pasją. Po zrealizowaniu „męskich obowiązków” (dom, syn, drzewo) powrócił do młodzieńczego zamiłowania. Członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest autorem — zasługujących na szczególną uwagę — zdjęć wykonanych w stanie wojennym podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Obserwując otaczający go świat, stara się uchwycić ten najlepszy moment, by zostawić go dla potomnych.

„Śmiałowickie opowieści” – spotkanie z Lucyną Szpilakowską (piątek)

Dzieje Śmiałowic zawarła w bogato ilustrowanej publikacji. Znaleźć w niej można mnóstwo faktów z przeszłości, ciekawostek, archiwalnych zdjęć czy mapek. O swojej rodzinnej wsi w gminie Marcinowice napisała z pasją i wnikliwością. Z Lucyną Szpilakowską, autorką książki „Śmiałowickie opowieści” będzie można się spotkać w piątek, 15 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wstęp wolny.

„Odkrywamy historię Pszenna” – spotkanie z Andrzejem Dobkiewiczem (piątek)

Stowarzyszenie „Aktywne Pszenno” zaprasza na spotkanie z Andrzejem Dobkiewiczem. – Pszenno to największa pod względem liczby mieszkańców miejscowość w gminie Świdnica. Wieś powstała prawdopodobnie w 1241 lub 1243 r. Pochodzenie nazwy Pszenno tłumaczone jest wielorako i sama nazwa często ulegała zmianie. Nazwa wsi nawiązuje się do pszenicy uprawianej od wieków w okolicy na żyznych glebach bądź od podań napisanych prawdopodobnie przez kronikarza i kupca Lukas Watzenrode der Ältere albo przez biskupa Lucas Watzenrode. Te i inne ciekawe informację można poznać już w najbliższy piątek, 15 grudnia 2023 roku o godzinie 18.00 w świetlicy w Pszennie – zapowiadają organizatorzy.

Choinkobranie z Nadleśnictwem Świdnica (sobota)

Serdecznie zapraszamy na kolejną akcję „Choinkobrania”, która odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2023 roku w godzinach od 9.00 do 14.00 na Szkółce Leśnej w Bojanicach (50°46’41.7″N 16°28’25.1″E) – zachęca Patrycja Rudnik z Nadleśnictwa Świdnica. Podczas wydarzenia będzie można samodzielnie wybrać i wyciąć choinkę idealną dla siebie. Warto zabrać sobą zabrać siekierę lub piłę ręczną do drewna. Na uczestników „choinkobrania” będzie czekać ognisko z możliwością upieczenia przyniesionych kiełbasek.

Leśnicy przekonują, że wspólne poszukiwania i wycinanie swojej choinki może być świąteczną zabawą i przygodą dla całej rodziny, po której do domu będzie można powrócić nie tylko z pachnącą choinkę, ale przede wszystkim z wyjątkowymi wspomnieniami.

Jak wyglądają ceny? Choinka o wysokości do 150 cm kosztuje 24 zł, do 250 cm – 31 zł, a do 350 cm – 56 zł. Z pełnym cennikiem można się zapoznać na stronie internetowej Nadleśnictwa Świdnica.

Jaworzyński Jarmark Bożonarodzeniowy (sobota)

Tegoroczny Jaworzyński Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2023 roku w hali sportowo-edukacyjnej w Jaworzynie Śląskiej (ul. Świdnicka 15a). Kiermasz rozpocznie się o godzinie 14.00. Główne atrakcje świątecznej imprezy w tym roku to:

 • Bieg Mikołajkowy dla najmłodszych,
 • spotkanie ze św. Mikołajem w świątecznej zagrodzie,
 • warsztaty dla dzieci z wykonywania ozdób choinkowych,
 • kiermasze świątecznych ozdób i rękodzieła (m.in. stroiki, biżuteria, tekstylia domowe, makramy, torby, świece sojowe, gotowe upominki pod choinkę),
 • występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz zespołów: „Jaworzynianie”, „Fart” oraz ze szkoły tańca”Your Space”,
 • wspólne kolędowanie,
 • kiermasze domowych wyrobów: wypieków, przetworów, miodów, ciast, pierogów i pierników wprost od kół gospodyń wiejskich i lokalnych producentów,
 • wystawa pokonkursowa szopek i kartek świątecznych oraz wręczenie nagród w Bożonarodzeniowych Konkursach Plastycznych.

W tym roku jarmark będzie miał również swój wydźwięk charytatywny. W trakcie imprezy odbędzie się świąteczny kiermasz oraz charytatywna zumba, z których dochód zostanie przekazany na rzecz Agatki Salamon wymagającej operacji serca w bostońskiej klinice

Koncert kolęd z zespołem „Totus Musicus” w Świdnicy (sobota)

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zaprasza na kolędowanie z zespołem dawnym „Totus Musicus”. Koncert „Cicha noc, święta noc…” odbędzie się 16 grudnia o godz. 17.00 w auli widowiskowej I LO w Świdnicy (ul. Pionierów 30). Wstęp wolny.

I liga piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Real Astromal Leszno (sobota)

Starcia z zespołem z Kątów Wrocławskich powoli stają się wielkimi ligowymi klasykami. Nigdy nie brakuje walki i emocji, a dodatkowym smaczkiem jest fakt, że w obozie rywali jest spora kolonia naszych byłych zawodników. I taki oto szlagier czeka nas w ostatnim w tym roku meczu Szarych Wilków. Pojedynek ŚKPR – GOKiS Kąty Wrocławskie już w sobotę, 16 grudnia o godzinie 18.00 w Hali Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno w Świdnicy.

Oba zespoły dobrze spisują się w ostatnich tygodniach i regularnie punktują. Wyżej w tabeli, bo na trzecim miejscu są szczypiorniści z Kątów. ŚKPR jest szósty, ale gdyby nie kilka wpadek we wcześniejszych meczach, byłby to prawdopodobnie mecz sąsiadów w tabeli. W roli faworytów przyjadą jednak goście. Świdniczanie na pewno jednak podejmą walkę i nie zmienia tego fakt, że kilku zawodników boryka się z kłopotami zdrowotnymi. Dodatkowym paliwem naszej drużyny będzie doping własnych kibiców i własna hala!

 • mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – GOKiS Kąty Wrocławskie
 • sobota, 16.12.2023, godzina 18.00
 • hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a
 • bilety: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież co 18 lat – wstęp wolny

Świąteczna Piłkarska Niedziela dla Lili i Agatki (niedziela)

Mali i duzi piłkarze zwierają szyki, by wesprzeć zbiórki na leczenie dwóch ciężko chorych dziewczynek – Lili Fulbiszewskiej i Agatki Salamon. Do udziału i kibicowania zaprasza Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football” oraz Akademia Piłkarska Progres Świdnica. Halowy Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Świąteczna piłkarska niedziela dla Lilci i Agatki” odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia w hali sportowej na świdnickim Zawiszowie. Początek o godzinie 9.00.

W tym dniu, jak co roku w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów już od godziny 9.00 rano do późnych godzin wieczornych, w świątecznej, radosnej atmosferze będziemy bawić się, integrować, grać w piłkę, a towarzyszyć temu będzie jeden nadrzędny cel – zbiórka pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia dwóch ciężko chorych dziewczynek Agatki Salamon i Lilci Fulbiszewskiej – zaprasza Wiesław Żurek, prezes fundacji.

W turnieju dziecięcym, który zostanie rozegrany jako pierwszy, wystąpi aż kilkanaście zespołów. Patronat honorowy nad turniejem dla dzieci objęła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. W turnieju dla dorosłych, który zostanie rozegrany w godzinach popołudniowych zagra 8 drużyn, reprezentujących: Electrolux Świdnica, Firma Krause, zespół Fundacji „Łączy nas Football”, ekipa Agencji Menedżerskiej SOLSPORT, JAKO-Team, reprezentacja Starostwa Powiatowego w Świdnicy i Przyjaciele, Lechija Lwów – Retroliga oraz ekipa pn. „Kantor wymiany walut – SPARTA”. Honorowy patronat dla turnieju dla dorosłych objął starosta świdnicki Piotr Fedorowicz – wylicza inicjator wydarzenia

– Wszystkie pieniądze z wpisowego drużyn, z turnieju dziecięcego i z turnieju dla dorosłych, przeznaczamy w całości na wspomniany powyżej cel. W przerwach między oglądaniem zmagań piłkarskich będzie można skorzystać z szerokiej, atrakcyjnej oferty, o którą zadbają rodzina i przyjaciele malutkiej Agatki i Lilci. Będzie jarmark świąteczny, odbędą się licytacje, loterie, przepyszny poczęstunek, to wszystko będzie czekać na każdego, który nas w tym dniu odwiedzi. Zapraszamy całe rodziny. Środki pieniężne pozyskane w ten sposób, również w całości przeznaczone zostaną na cel, o którym mowa powyżej – zachęca Żurek.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Marcinowicach (niedziela)

17 grudnia hala sportowa w Marcinowicach będzie gościła wystawców z całego Dolnego Śląska na jednym z największych jarmarków świątecznych w regionie. Wśród ponad 50 wystawców znajdą się koła gospodyń wiejskich, rękodzielnicy, producenci lokalni, rady sołeckie i stowarzyszenia. Będzie to okazja, aby zasmakować i zakupić dania na wigilijny stół oraz dekoracje i prezenty świąteczne – asortyment od pierogów, uszek, krokietów, miodów, barszczyku, wędlin, ciast i pasztecików po stroiki, bombki, świece, a nawet żywe choinki.

W trakcie wydarzenia odbędzie się prezentacja tradycyjnych stołów wigilijnych, a także konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. W prezentacji wezmą udział koła gospodyń wiejskich z powiatów Dolnego Śląska. Nie zabraknie świątecznych występów dzieci, młodzieży oraz zespołów folklorystycznych. Tradycyjnie też harcerze Hufca ZHP Świdnica przekażą mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju.

Jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia w godzinach 10.00-16.00.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Roztoce (niedziela)

„Kolędowanie z Wrocławskim Chórem Seniora” w Kościele Pokoju (niedziela)

Kościół Pokoju w Świdnicy znów wypełni się muzyką – zabrzmią kolędy i pastorałki, a także najpiękniejsze utwory z różnych stron świata w opracowaniach operowych, operetkowych oraz jazzowych. W świąteczny nastrój wprowadzi publiczność liczący 70 osób i mający za sobą liczne koncerty – Wrocławski Chór Seniora. Wraz z nim wystąpią soliści Teatru Scena Kamienica – Liza Wesołowska, Sybilla Michałek, Tomasz Maleszewski, Damian Domalewski. Wspólne kolędowanie zaplanowano na 17 grudnia na godz. 16.00. Wstęp wolny.

Koncert bożonarodzeniowy zespołu Golec uOrkiestra w Strzegomiu (niedziela)

W niedzielę, 17 grudnia o godzinie 17.00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu będzie można usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra. Koncert gwiazdy wieczoru poprzedzi występ Zespołu Folklorystycznego Kostrzanie. Życzenia świąteczne podczas wydarzenia złożą burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, biskup świdnicki ks. Marek Mendyk oraz ks. prałat Marek Babuśka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWieniec-Zdrój – wyjątkowe, choć mało znane sanatorium
Następny artykułZaginął Piotr Osienienko ze Świdnicy