Strona główna 0_Slider Wielkie osobowości jazzu zagrają w Świdnicy. Muzyczna uczta już 25 listopada

Wielkie osobowości jazzu zagrają w Świdnicy. Muzyczna uczta już 25 listopada [KONKURS]

0

W Świdnicy wystąpi trio znakomitych muzyków jazzowych. Usłyszeć będziemy mogli – Floriana Arbenza, jednego z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych perkusistów w Europie, Grega Osby’ego, legendarnego saksofonistę amerykańskiego, kompozytora i pedagoga, a także Nelsona Verasa, znakomitego i cenionego na świecie gitarzystę. Koncert odbędzie się 25 listopada o godz. 19.00 w sali Hotelu Park w ramach 30. Świdnickich Nocy Jazzowych. Dla naszych Czytelników mamy do wygrania dwa pojedyncze zaproszenia na tą muzyczną ucztę.

Florian Arbenz

Jeden z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych perkusistów w Europie, z niezrównanym jazzowym dorobkiem w uznanym szwajcarskim trio VEIN. Poznawał jazz poprzez znajomość z artystami takimi jak Kirk Lightsey i Famadou Don Moye, a także studiował u Eda Thigpena i Steve’a Smitha. Ma także klasyczne wykształcenie perkusyjne i rozległe międzynarodowe doświadczenie orkiestrowe z występów m.in. z Peterem Eötvösem, Györgym Kurtagem i Christophem von Dohnanyiem.

Jako student spędził sześć miesięcy na Kubańskim Uniwersytecie Artystycznym i odtąd aktywnie interesuje się sceną międzynarodową, w swą grę włączając elementy techniki azjatyckiej, a także afro-kubańskiej. Florian postępuje śladem najbardziej zaawansowanych praktyków perkusji, takich jak Chris Dave i Eric Harland, i doskonali własną technikę z równie nowatorską intencją. Inicjator cyklu „Conversations”, w ramach którego nagrał m.in. dwie płyty z Gregiem Osby’m podsumowując 20-letnią współpracę z legendarnym saksofonistą.

Greg Osby

Legendarny saksofonista amerykański, kompozytor, producent, pedagog. Urodzony w 1960 r. i wychowany w St Louis. W latach 1980 – 1983 studiował w prestiżowym Berklee College of Music (Boston, MA). Po studiach na stałe osiadł w Nowym Jorku. Wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 30 lat. Ceniony za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowych kompozycji oraz koncertów. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation.

Biografia Grega Osby’iego to kawałek historii jazzu – od lat 80’ występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall i Andrew Hill. Występował w każdym zakątku świata, na najważniejszych festiwalach jazzowych. Nagrał piętnaście albumów dla legendarnego Blue Note Records. W 2008 roku, Osby uruchomił własną wytwórnię, „Inner Circle Music”, która służy jako platforma dla wielu dzisiejszych najzdolniejszych artystów z całego świata. W ramach ICM w październiku 2023 odbyła się długo wyczekiwana premiera kwartetu Osby’ego „Minimalism”.

Osby wciąż szuka nowych talentów, którym umożliwia zaistnienie na rynku jazzowym. Aktywnie prowadzi warsztaty jazzowe na całym świecie.

Nelson Veras

urodzony w Salvador de Bahia/ Brazylia. Już jako nastolatek koncertował z takimi muzykami jak Pat Metheny. Jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych na świecie gitarzystów. W ciągu wielu lat artystycznej aktywności wypracował własny, unikatowy styl będący wynikiem połączenia brzmienia gitary klasycznej z jazzem oraz muzyką brazylijską. Veras, obecnie mieszkający we Francji, łączy tradycje obu krajów z wirtuozerskim hołdem dla Joao Gilberto i Django Reinhardta, przywołuje obie tradycje i ale też funkcjonuje niezależnie.

Współpracował z takimi muzykami, jak: Richard Galliano, Manu Katché, Gary Peacock, Mark Turner, Gary Thomas, Greg Osby, Steve Coleman, Jonathan Kreisberg, Rick Margitza, Billy Cobham, Jon Faddis, Johnny Griffin, Mokhtar Samba, Toninho Horta, David Virelles, Gerald Cleaver, Tomasz Stańko. Koncertuje na całym świecie oraz prowadzi warsztaty. Wykłada w Paryżu w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse oraz w American School of Modern Music.

Koncert trzech wielkich osobowości jazzu w ramach 30. Świdnickich Nocy Jazzowych już 25 listopada (sobota), godz. 19.00, sala Hotelu Park w Świdnicy. Zagrają: Greg Osby (USA) – saksofon, Florian Arbenz (Szwajcaria) – perkusja, Nelson Veras (Brazylia/Francja) – gitara.

Bilety w przedsprzedaży 50 zł, a w dniu koncertu i 60 zł – do nabycia m.in. na stronie ŚOK. Miejsca przy stolikach można rezerwować bezpośrednio w recepcji Park Hotelu pod tel. +74 853 77 22 / [email protected]

Organizatorami wydarzenia są – Świdnicki Ośrodek Kultury oraz -arte- Artur Janicki. Współpraca – Park Hotel.

Wygraj zaproszenie na koncert!

Dla naszych Czytelników mamy dwa pojedyncze zaproszenia na koncert tria znakomitych muzyków jazzowych w Świdnicy. By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać do nas e-maila zatytułowanego „Noce Jazzowe” na adres [email protected] do 21 listopada do godz. 10.00. W wiadomości należy napisać – Dlaczego chciałbyś/chciałabyś wybrać się na ten koncert?(wyjaśnij w kilku zdaniach). E-mail powinien zawierać również imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu osoby pełnoletniej (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na opublikowanie danych w przypadku wygranej. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzi jury konkursowe. Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ. Nadesłanie zgłoszenia konkursowego jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Powodzenia!

/oprac. red./
/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułPo pijaku wyrywał lusterka. Nocny wandal zatrzymany
Następny artykułZnakomity występ naszych curlerów w Łodzi