Strona główna 0_Slider O podwyżkach dla mieszkańców, wykonanych inwestycjach i ochronie środowiska. Radni zbiorą się...

O podwyżkach dla mieszkańców, wykonanych inwestycjach i ochronie środowiska. Radni zbiorą się w piątek

0

Dwa raporty i cztery uchwały znalazły się w programie sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, zwołanej na 24 listopada. Radni zadecydują m.in., czy podnieść do maksymalnych stawek podatek od nieruchomości.

Na pewno będziemy chcieli podnieść podatek od nieruchomości. Ten wpływ do budżetu jest nam potrzebny. To nie będzie dużo, bo w przeliczeniu na jedno mieszkanie – co jest najbardziej namacalne – będzie to kilka złotych rocznie. Na pewno przedsiębiorcy, przede wszystkim handlowcy zajmujący się handlem w sklepach wielkopowierzchniowych, odczują to bardziej. Ale nie mamy wyjścia – mówiła w Radiu Wrocław prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Zapowiedzi mogą stać się faktem, jeśli radni wyrażą na to zgodę. Projekt uchwały zakłada podniesienie podatku od nieruchomości do maksymalnych stawek określone w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024. Uchwała nie zawiera uzasadnienia podwyżki. Prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska nie zaproponowała dotychczas wprowadzenia oszczędności, jak np. ograniczenie wydatków na promocję miasta, wydawanie samorządowej gazety (sam kolportaż to 100 tysięcy złotych rocznie) lub rezygnację z nasadzeń i utrzymania jednorocznych roślin (co pochłania rocznie 250 tysięcy złotych).

Rada Miejska zajmie się również uchwałą dotyczącą udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego na realizację dokumentacji projektowej II i III etapu przebudowy alei Niepodległości. Z projektu wynika, że zakończenie prac projektowych zostało przesunięte na 30 czerwca 2024 roku. Skutkiem będzie również przesunięcie wykonania przebudowy.

Podczas obrad radni wysłuchają sprawozdań, dotyczących inwestycji wykonanych w Świdnicy w 2022 roku oraz ich oceny, a także polityki reklamowej miasta. Podczas sesji zapadnie również decyzja, czy przyjąć Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miasta Świdnica na lata 2024-2027 z perspektywą do roku 2030.

Ze sprawozdaniami oraz projektami uchwał można się zapoznać na stronie um.swidnica.pl.

Sesja rozpocznie się 24 listopada o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Armii Krajowej 47. Obrady można śledzić on-line.

/opr. red./

Poprzedni artykułPo dewastacjach musieli przenieść pojemnik na używaną odzież
Następny artykułMknął przez miasto 110 km/h