Strona główna 0_Slider Nie będzie dotacji dla świeckich zabytków. Umowa z katolicką parafią na ponad...

Nie będzie dotacji dla świeckich zabytków. Umowa z katolicką parafią na ponad 1 mln złotych podpisana

0

Parafia pw. św. Józefa w Świdnicy na remont elewacji otrzyma i dotację rządową, i miejską. Prezydent Świdnicy zapowiadała, że pieniądze z budżetu miasta trafią do właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów w mieście, jeśli na kościół zostanie przyznana dotacja z budżetu państwa. Na zapowiedzi się skończyło. Jest już umowa, na mocy której zostanie przekazane wsparcie w wysokości 1 mln 40 tys. złotych.

kościół pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej 21

Blisko 3,6 mln złotych przeznaczono w tegorocznym budżecie Świdnicy na dofinansowanie prac przy zabytkowych obiektach znajdujących się na terenie miasta. W wyznaczonym terminie naboru wpłynęły aż 132 wnioski na łączną kwotę 32 mln 208 tys. złotych. Ostatecznie wybranych zostało 20 obiektów. Najwięcej, bo aż 1, 04 mln złotych przyznano na remont elewacji kościoła pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej 19-21. Parafia Kościoła Rzymsko-Katolickiego na to samo zadanie otrzymała chwilę później ponad 1 mln 275 tys. zł z budżetu państwa.  W oficjalnym komunikacie prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska stwierdziła: „wśród wniosków, które zyskały akceptacje jest wniosek parafii pw. św. Józefa. W związku z taką decyzją rządu miasto będzie mogło przeznaczyć środki pierwotnie planowane na wsparcie parafii, na inne złożone wnioski do dofinansowania z fundusz gminnego. Będą to z pewnością wybrane wspólnoty mieszkaniowe. Oczywiście środków nie wystarczy na usatysfakcjonowanie wszystkich wspólnot. Postaramy się wybrać te, których stan techniczny na dziś jest najbardziej niepokojący, a wartość zabytku na jakim gospodarują właściciele jest najwyższa. Skorygowany zakres remontów przedstawimy radnym na najbliższej, sierpniowej sesji”.

Wobec tego radni Klubu Platformy obywatelskiej 26 lipca skierowali do prezydentki interpelację – Prosimy o uwzględnienie naszych złożonych propozycji na remont elewacji kamienic: 1) kamienica przy ul. Pułaskiego 17 proponowana kwota dofinansowania to 116 000 zł, 2) kamienica przy ul. Długiej 22-24 proponowana kwota dofinansowania to 82 000 zł, 3) kamienica przy ul. Komunardów 1-1a proponowana kwota dofinansowania to 280 000 zł, 4) kamienica przy ul. Komunardów 9 proponowana kwota dofinansowania to 175 000 zł. Mieszkańcy tych nieruchomości od lat starają się o dofinansowanie, a ich stan jest według naszej oceny najgorszy z ubiegających się o pomoc finansową – stwierdzili radni Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Violetta Wiercińska, Krzysztof Grudziński oraz Jan Dzięcielski.

Odpowiedzi doczekali się 14 sierpnia. „W odniesieniu do dotacji dla Parafii Św. Józefa pragnę poinformować, że na wniosek Proboszcza wstrzymujemy się z decyzją dotyczącą dotacji na remont elewacji kościoła przy ul. Kotlarskiej, do czasu, kiedy będzie ustalony ostateczny zakres prac i ich koszt. Stało się bowiem tak, że wojewódzki konserwator zabytków odmówił wydania zezwolenia na wykonanie prac na podstawie programu opracowanego przez konserwatora dzieł sztuki i zażądał dostarczenia dodatkowo projektu budowlanego. Parafia zleciła opracowanie projektu i weryfikację kosztorysu uprawnionemu architektowi. Z pierwszych, ustnych ustaleń z architektem wynika, że konieczne będzie poszerzenie zakresu prac określonych we wniosku o udzielenie dotacji m.in. o osuszenie murów i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, co znacznie zwiększy koszty realizacji zadania i wpłynie na sposób jego finansowania. Decyzję o dotacji podejmiemy, kiedy będziemy mieli wszystkie, ostateczne dane na temat zakresu i kosztów prac a Parafia uzyska decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków zezwolenia na wykonanie prac przy zabytku a następnie decyzję starosty świdnickiego pozwolenia na wykonanie robót budowlanych.”

– Nie rozumiem takiej odpowiedzi. Po pierwsze padła jasna zapowiedź, że w chwili otrzymania przez parafię dotacji rządowej, dotacja miejska zostanie rozdysponowana pomiędzy innych wnioskodawców. Parafia złożyła wniosek na konkretny zakres prac w oparciu o załączony do wniosku kosztorys. Jeżeli zakres prac się zmienił, powinna ubiegać się o dotacje w kolejnym rozdaniu, bo to już zupełnie inne zadanie. Dla mnie najważniejsze jest to, co pani prezydent mieszkańcom obiecała – mówił w sierpniu Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej.

– Uważam, że miejskie dotacje powinny być dzielone w oparciu o klarowny regulamin, z punktacją i możliwością wglądu do przebiegu wyboru beneficjentów na każdym etapie – dodał przewodniczący.

Z zapowiedzi prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej nic nie zostało. Od kilku miesięcy redakcja Swidnica24.pl systematycznie dopytywała się o los miejskiej dotacji. Ostatnie pytanie wystosowaliśmy 8 listopada. Odpowiedź przyszła dzisiaj. – Umowa została podpisana 6 listopada br. Dotacja przekazana zostanie w transzach, po zakończeniu kolejnych etapów prac. Postępowanie z niezrealizowanymi wydatkami budżetowymi określone jest w art. 263 Ustawy o finansach publicznych. – napisała rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska. To cała odpowiedź, nie ma żadnego uzasadnienia takiej decyzji.

Wiosną 2024 roku odbędą się wybory samorządowe. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska oficjalnie zapowiedziała swój start.

O tym nie przeczytasz w mediach samorządowych

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułUlubione miejsca w Świdnicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułNiszczą, śmiecą. Co robić, gdy chodzi o cudze dzieci?