Strona główna Kultura Młodzieżowa orkiestra wystąpiła w pałacu w Morawie

Młodzieżowa orkiestra wystąpiła w pałacu w Morawie [FOTO]

0

W Pałacu w Morawie już po raz drugi spotyka się międzynarodowa orkiestra Eastgate Youth Orchestra. Młodzi muzycy z Polski, Niemiec i Ukrainy uczestniczyli w tygodniowych warsztatach, które kończą się cyklem koncertów. Pierwszy koncert usłyszeliśmy 17 listopada w Pałacu w Morawie, następne odbędą się w kościele Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche w samym centrum Berlina, miejscu niezwykle symbolicznym, jest to bowiem kościół zniszczony podczas bombardowania w 1943 roku i pozostawiony jako ruina mająca przestrzegać przed nonsensem wojny.

Następny koncert odbędzie się w kościele Inselkirche w Poczdamie, stamtąd orkiestra wyruszy do Poznania i wystąpi najpierw w Auli Lubrańskiego i na koniec 20 listopada w Pałacu w Rogalinie. Trasa koncertowa kończyć się będzie we Lwowie, gdzie mieści się Szkoła Muzyczna im. Solomyi Krushelnytskiej, której uczniowie biorą udział w projekcie.

Polscy uczestnicy to uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, niemieccy z gimnazjum muzycznego C. E. Bach-Gymnasium z Berlina.

Projekt Eastgate Youth Orchestra to nie tylko przedsięwzięcie muzyczne, lecz przede wszystkim spotkanie młodych ludzi, pełnych pasji i marzących o przyszłości we wspólnej Europie bez wojny.

W programie koncertu znalazły się utwory polskich, niemieckich i ukraińskich kompozytorów, też mniej znanych, np. Tadeusza Bairda. Ten projekt to również możliwość poznania literatury muzycznej sąsiadów.

Sukces orkiestra zawdzięcza międzynarodowemu zespołowi projektowemu w składzie: Zoya Nevgodovska, kierownictwo artystyczne, Elisaveta Dreyden, koordynatorka, Anna Papierz i Marta Hynevych, nauczycielki muzyki oraz Remigiusz Skorwider, dyrygent.

Jako soliści wystąpili Franz Hartmann, obój, Zofia Olesik, skrzypce, Weronika Kucharska, flet, Andrii Shutko, wiolonczela, Rocco Pfeil, skrzypce oraz Gahyun Kim, skrzypce.

Koncert w Morawie zgromadził liczną publiczność, nie tylko lokalną. Wśród gości była p. konsul Kerstin Nielsen z Konsulatu Generalnego we Wrocławiu, p. Marie-Therese von Werner ze stowarzyszenia Kindergarten und Bildungsstätte Hedwig e. V. p. Viola Wojnowski z Domu dla Kultury Openheim oraz p. Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

/informacja i zdjęcia nadesłane przez Fundację św. Jadwigi w Morawie/

Poprzedni artykuł„Genetyczny bliźniak” Patrycji pilnie poszukiwany. Pomóc może każdy!
Następny artykułCzy Świdnica jest dobrym miejscem do życia? Wyniki ogólnopolskiego rankingu