Strona główna 0_Slider Czy Świdnica jest dobrym miejscem do życia? Wyniki ogólnopolskiego rankingu

Czy Świdnica jest dobrym miejscem do życia? Wyniki ogólnopolskiego rankingu

0

Istnieje wiele zestawień podsumowujących kondycję samorządów w dziedzinach takich jak finanse, ochrona środowiska, inwestycje, jak również oświata. Celem ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia” jest pokazanie jakości życia we wszystkich gminach w Polsce przez pryzmat całego wachlarza czynników. Jak wypadła Świdnica?

W czwartek, 16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu w pierwszej trójce znalazły się: Warszawa, Kraków oraz Zielona Góra. W kategorii stref podmiejskich miast na prawach powiatu były to: Osielsko, Podkowa Leśna, Izabelin. W przypadku gmin z siedzibą powiatu ziemskiego na podium znalazły się kolejno: Stalowa Wola, Lubliniec, Kołobrzeg. W gronie najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców czołowe lokaty zajęły: Gogolin, Kostrzyn nad Odrą, Władysławowo. W ostatniej kategorii obejmującej gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców liderami zostali: Kleszczów, Dziwnów, Lubin.

Gdzie najlepiej żyje się na Dolnym Śląsku?

Na Dolnym Śląsku najlepszą gminą do życia po raz trzeci okazała się gmina Kobierzyce (w skali całego kraju zajęła 6 lokatę; Wskaźnik Jakości Życia: 64,32). W czołowej dziesiątce województwa znalazły się również: Wrocław (WJŻ 63,27), Kąty Wrocławskie (WJŻ 62,50), Długołęka (WJŻ 61,86), gmina Lubin (WJŻ 61,23), Jerzmanowa (WJŻ 60,63), Czernica (WJŻ 60,44), Rudna (WJŻ 60,11), Siechnice (WJŻ 59,85), Lubin (WJŻ 58,96).

Świdnica – ze Wskaźnikiem Jakości Życia wynoszącym 55,63 – zajęła 33 miejsce w województwie dolnośląskim, 35 pozycję w kategorii gmin z siedzibą powiatu i 336 lokatę w kraju. To awans względem ubiegłorocznego rankingu, w którym miasto uplasowało się na pozycji 44 na Dolnym Śląsku i 473 w klasyfikacji ogólnopolskiej. W opublikowanych przez autorów zestawienia wynikach – ograniczonych do czołowych 50 lokat dla danej kategorii lub województwa – nie znalazły się inne gminy powiatu świdnickiego.

Raport i pełne wyniki raportu dostępne są na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

/Serwis Samorządowy PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułMłodzieżowa orkiestra wystąpiła w pałacu w Morawie [FOTO]
Następny artykułWiemy z kim, ale nie wiemy gdzie… [BĘDZIE LIVE]