Strona główna 0_Slider Milion złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Zmiany na Westerplatte, powstanie nowe przejście...

Milion złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Zmiany na Westerplatte, powstanie nowe przejście na Zawiszowie

0

Świdnicki magistrat wybrał firmę, która zajmie się realizacją prac związanych z poprawę bezpieczeństwa pieszych w dwóch punktach na terenie Świdnicy. Zlikwidowane ma zostać przejście dla pieszych położone na wprost wejścia do Galerii Świdnickiej, natomiast „zebra” znajdująca się bliżej placu Michała Drzymały zyska sygnalizację świetlną oraz dodatkowe oświetlenie. Zupełnie nowe przejście powstanie z kolei na ulicy Kazimierza Wielkiego.

Przy ul. Westerplatte zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych na łuku drogi, przy galerii handlowej. Budowa nowego z sygnalizacją świetlną wzbudzaną i dedykowanym oświetleniem planowana jest przy pl. Drzymały – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Przejście dla pieszych przez ul. Westerplatte zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta. Jego przebudowa polegać będzie na zwężeniu jezdni do 7 metrów (obecna szerokość to 9,5 metra), budowie sygnalizacji świetlnej wzbudzanej oraz doświetleniu. Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa przechodniów, gdyż jest to droga o bardzo dużym natężeniu ruchu, zarówno kołowego, jak i pieszego. Tuż przy planowanym do budowy przejściu znajduje się przystanek autobusowy. Przez jezdnię piesi przechodzą z osiedla mieszkaniowego, z przystanków autobusowych, idąc do szkół: podstawowej i średniej, przedszkola, przychodni zdrowia, największej w Świdnicy galerii handlowej i innych licznych sklepów, a także na miejskie targowisko – wskazuje Dzwonkowska.

Przy ul. Kazimierza Wielkiego, na wysokości numerów 7-11 przewidziana jest budowa przejścia dla pieszych z azylem, dedykowanym oświetleniem oraz odwodnieniem, a także budowa odcinka chodnika o długości ok. 40 metrów, prowadzącego do drogi osiedlowej. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu. Przejście znajduje się w ciągu ulicy przecinającej na dwie części duże osiedle mieszkaniowe. W jednej z nich zlokalizowana jest szkoła podstawowa wraz z kompleksem sportowym, a także przedszkole i żłobek, a w drugiej – kościół. W obu częściach osiedla znajdują się sklepy, największy cmentarz w Świdnicy oraz tereny rekreacyjne – informuje rzecznik świdnickiego magistratu.

Ruch pieszych, w tym dzieci i osób starszych, pomiędzy tymi enklawami jest ciągły, przy czym piesi nagminnie przekraczają ul. Kazimierza Wielkiego w miejscu niedozwolonym. Świadczy o tym ścieżka wydeptana w przyległych do ulicy terenach zielonych, prowadząca do nieoznaczonego obecnie miejsca na jezdni. Lokalizacja planowanego przejścia jest więc optymalna z punktu widzenia wygody mieszkańców – mówi Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Realizację inwestycji powierzono Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Budowy Dróg i Mostów, które za wykonanie prac otrzyma ponad 1 mln 88 tys. złotych. Wykonawca będzie musiał uporać się z wykonaniem powierzonych prac w terminie maksymalnie 7 miesięcy od dnia zawarcia umowy – nie wliczając do czasu realizacji okresu zimowego, czyli od 15 grudnia do 15 marca.

/mn/

Poprzedni artykułUczyli się łapać
Następny artykuł15 krążków naszych fighterów w Opolu [FOTO]