Strona główna 0_Slider Miasto wydało kilkaset tysięcy złotych, a kamienica przy ul.1 Maja 3 nadal...

Miasto wydało kilkaset tysięcy złotych, a kamienica przy ul.1 Maja 3 nadal pusta [FOTO]

0

Już w 2020 roku niewielka kamienica przy ul. 1 Maja 3 zyskała nową elewację, a w tym roku wczesną wiosną został wykonany remont znajdujących się wewnątrz dwóch mieszkań. Miasto na oba zadania pozyskało zewnętrzne dofinansowanie. Pieniądze wydane, robota zrobiona, a nadal nikt tu nie mieszka. Na dodatek straszy niezagospodarowane podwórze, na które najwyraźniej już ktoś się wprowadził.

W 2020 roku miasto za remont elewacji kamienicy przy ul. 1 Maja 3 zapłaciło 130 tysięcy złotych. Prace wykonała firma „Roboty Ogólnobudowlane Ryszard Strugała”. Budynek znalazł się wśród 5 miejskich obiektów, na które została przyznana dotacja ze środków unijnych w wysokości ok. 1,9 mln złotych. Dodatkowo trzeba było zapłacić 35 tysięcy złotych za rozebranie komórki, znajdującej się przy kamienicy.

Żadnych oznak życia w budyneczku z odnowioną elewacja nie było widać aż do marca 2023r. Już w połowie 2022 roku zapytaliśmy rzeczniczkę magistratu, dlaczego nikt tam nie mieszka? W budynku przy ul. 1 Maja 3, gdzie w 2020 roku wyremontowana została elewacja, planowana jest przebudowa obu lokali mieszkalnych (w budynku są tylko 2), o pow. 44,32 m2 i 47,50 m2. Pierwotnie realizacja tej inwestycji planowana była z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego, jednak z pozyskanych przez tut. Wydział Inwestycji Miejskich informacji wynikało, że środki przyznane byłyby dopiero w 2023 roku, a wniosek planowano złożyć w połowie 2022 roku. Plany te zostały zmienione, ze względu na pojawienie się dofinansowania dotyczącego wsparcia mieszkańców z Ukrainy i podjęto decyzję o realizacji zadania w ramach tego programu. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jest już opracowana, przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych powinien być ogłoszony jeszcze w tym roku. Ponadto informuję, że ze względu na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, w ramach którego wykonany był m.in. remont elewacji i wymiana stolarki okiennej budynek, ani mieszkania znajdujące się w nim, nie mogą być przeznaczone do sprzedaży w trakcie okresu trwałości projektu, który obowiązuje przez 5 lat – informowała rzeczniczka magistratu, Magdalena Dzwonkowska.

Wczesną wiosną 2023 prace ruszyły. – W przebudowywanym  budynku przy ulicy 1 Maja 3 powstaną 2 odrębne lokale mieszkalne. Roboty budowlane prowadzi wyłoniony w przetargu wykonawca tj. Budmax Bis sp. z o.o. z siedzibą w Boguszowie-Gorcach. Wartość robót budowlanych zgodnie z zawartą umową 345 114,87 zł. Inwestycja finansowana jest ze środków RPO WD 2014-2020 REACT EU „Świdnica dla Ukrainy –  dostosowanie do potrzeb infrastruktury społecznej i edukacyjnej” – odpowiadała pod koniec marca 2023 roku Dzwonkowska.To jeszcze nie koniec wydatków. Miasto zapłaciło 25 tysięcy złotych za nadzór inwestorski nad remontem tych dwóch małych mieszkań, a kolejne 6,5 tysiąca – na projekt zagospodarowania terenu. Projekt, który do dzisiaj nie został zrealizowany.

Na nasze pytanie, kto zamieszka w wyremontowanych lokalach, rzeczniczka w marcu odpowiedziała: – Lokale będą przeznaczone dla potrzebujących mieszkań, spełniających wymogi prawne.

Na próby uściślenia, czy ze względu na źródło finansowania remontu – program unijny nakierowany na pomoc dla Ukrainy – odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

17 października 2023 ponownie zapytaliśmy, dlaczego budynek przy ul. 1 Maja 3 mimo tak dużych nakładów nadal stoi nieużytkowany. 31 października Dzwonkowska odpisała: Trwa weryfikacja osób, które mogą tam zamieszkać. Będą to obywatele Ukrainy, którzy nie zabezpieczyli swych potrzeb mieszkaniowych, a jednocześnie będą w stanie partycypować w kosztach utrzymania lokalu.

Śladów, by ktokolwiek wprowadzał się, nie ma nadal.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułAlicja Klimala trzecią pięściarką w Polsce!
Następny artykułPożar poddasza budynku mieszkalnego w Pastuchowie [FOTO]