Strona główna 0_Slider Miało być hospicjum, będą mieszkania. Najnowsza inwestycja TBS może pochłonąć 10 mln...

Miało być hospicjum, będą mieszkania. Najnowsza inwestycja TBS może pochłonąć 10 mln złotych

0

Pięć firm wyraziło zainteresowanie przebudową nieukończonego budynku hospicjum przy ulicy Leśnej. W planach Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest tam stworzenie 28 mieszkań.

Przypomnijmy, w 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” rozpoczęło przy ulicy Leśnej prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z porzuconą budową hospicjum, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, jednak pomimo kilkukrotnie podjętych prób nie udało się znaleźć kupca na ten teren.

Nieodpłatnym przejęciem terenu sąsiadującego z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy zainteresowane było świdnickie Starostwo Powiatowe. Z kolei Towarzystwo im. św. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi już schroniska dla bezdomnych, zwróciło się z propozycją odkupienia od miasta działki z niedokończoną budową za 1% wartości, planując utworzenie tam Centrum Pomocy Bliźniemu z kolejnym schroniskiem dla bezdomnych. Pod koniec 2021 roku prezydent Świdnicy poinformowała o rozmowach prowadzonych ze Świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. W roku 2022 spółka ostatecznie otrzymała od miasta teren z przeznaczeniem na realizację inwestycji mieszkaniowej.

Miesiąc temu ogłoszono przetarg na przebudowę nieukończonego budynku hospicjum przy ulicy Leśnej. W ramach inwestycji ma powstać trzykondygnacyjny obiekt wielorodzinny z 28 mieszkaniami o powierzchni od 33 m² do 68 m². Na przyległym terenie przewidziano budowę 42 miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, a także stworzenie placu zabaw.

W środę, 29 listopada poinformowano, że wykonaniem przebudowy obiektu zainteresowanych jest pięć firm i konsorcjów. Najtańsza z ofert, którą złożyła spółka Sirbud-Minari, opiewa na blisko 9 mln 921 tys. złotych. Najwięcej, bo przeszło 12 mln 757 tys. złotych zażyczyła sobie za realizację prac spółka Pre-Fabrykat. Na sfinansowanie zadania Świdnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Społecznego planowało tymczasem przeznaczyć blisko 10 mln 477 tys. złotych. Złożone oferty zostaną teraz poddane ocenie.  Wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 14 miesięcy od dnia podpisania umowy.

/mn/

Poprzedni artykułKolędowanie w Kościele Pokoju. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewa Wrocławski Chór Seniora
Następny artykułStrzegomskie kolędowanie z „Golec uOrkiestrą”. Wkrótce bożonarodzeniowy koncert