Strona główna 0_Slider Droga na cmentarz niczym tor przeszkód. Proboszcz milczy, miasto podejmie rozmowy z...

Droga na cmentarz niczym tor przeszkód. Proboszcz milczy, miasto podejmie rozmowy z parafią

0

Rozpadająca się nawierzchnia przy wejściu głównym, wymagające przebudowy schody przy tylnym wejściu, a do tego zaspawana furtka, której ominięcie wymaga wspinaczki po skarpie. Kolejni mieszkańcy skarżą się na problemy dotyczące dojścia na cmentarz parafialny przy al. Brzozowej. Po interwencji jednego z miejskich radnych świdnicki magistrat ponownie wystąpi do parafii katedralnej o podjęcie działań.

Na problem zamknięcia tylnego wejścia na cmentarz parafialny, które znajduje się przy gruntowym parkingu przy ulicy Śląskiej, już pod koniec października zwracali uwagę świdniczanie odwiedzający nekropolię. – Są tam bardzo niewygodne schodki, niestety bramka wejściowa jest zamknięta lub zaspawana. Podobno powodem zamknięcia były skargi na fatalne podejście, co akurat jest prawdą, gdyż wykonanie tych schodków to istne kuriozum. Z tego powodu ludzie wchodzą nadal, tyle że zamiast przez bramkę to idą wzdłuż płotu – przy skarpie – i dostają się na cmentarz w miejscu, gdzie kończy się płot. To jakieś nieporozumienie! Do niewygodnych schodów dołączyło teraz przejście brzegiem skarpy. Zamiast rozwiązania problemu stworzono więc dodatkowe utrudnienie, a wręcz niebezpieczeństwo. Wiele osób, których bliscy spoczywają na nowej części, ma też bliskich na starej części. Takie „rozwiązanie” problemu to kompletna porażka, zmuszająca do wędrówek dookoła starego cmentarza – wskazywał jeden z mieszkańców. W innej prośbie o interwencję poruszona została kwestia bardzo złego stanu nawierzchni przy głównym wejściu na cmentarz oraz przed kaplicą.

Na wskazane problemy zwrócił również uwagę radny Krzysztof Grudziński, który wystąpił w tej sprawie do władz miasta. – Problem był poruszany na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury z poprzednim proboszczem parafii ks. Śliwką, która to parafia jest zarządcą cmentarza. Na posiedzeniu komisji poprzedni proboszcz zaproponował, że wykona projekt remontu schodów, natomiast nie posiada środków na realizację tego zadania. W związku z tym, że problem dotyczy mieszkańców Świdnicy zwracam się z interpelacją o pomoc miasta w rozwiązaniu tego problemu, czy to przez rozmowę i nakłonienie parafii do naprawy nawierzchni, czy to przez inną pomoc w celu rozwiązania tej sprawy i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta – stwierdził Grudziński.

Do jego wniosku odniosła się prezydent Świdnicy. – Zwracaliśmy się do parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy pismem z dnia 19 lipca 2023 roku, jako do właściciela, celem podjęcia działań w zakresie wykonania remontu schodów oraz nawierzchni przy kaplicy na cmentarzu przy al. Brzozowej. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom związanym z infrastrukturą cmentarza przy ulicy Brzozowej, elementy pochodzące z budowy lub przebudowy dróg są przekazywane w celu zagospodarowania nawierzchni cmentarza, w ramach zgłaszanych potrzeb. Wyrażamy gotowość takich działań również w przyszłości – poinformowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Informuję również, że zgodnie z opinią radcy prawnego z dnia 20 czerwca 2023 roku, dotyczącej partycypowania w kosztach remontu, wydatkowanie środków publicznych powinno wiązać się ściśle z realizacją zadań własnych miasta, a aspekt celowości czy użyteczności nie jest samoistny czynnikiem dla domagania się wsparcia od gminy. Oznacza to, że gmina nie może udzielić pomocy finansowej parafii, związanej z budową schodów oraz remontem nawierzchni. Jednak mając na uwadze dobro mieszkańców, w celu rozwiązania problemu, deklaruję podjęcie rozmów z proboszczem parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem Św. Stanisława i Św. Wacława, księdzem Marcinem Gęsikowskim – zaznaczyła prezydent.

31 października zgłaszane przez mieszkańców uwagi przekazaliśmy do proboszcza parafii katedralnej, zwracając się z pytaniami dotyczącymi planowanych działań związanych z remontem schodów, ponownego otwarcia furtki przy tylnym wejściu, a także poprawę stanu alejek. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

/mn/

Poprzedni artykułMałpa w Świdnicy. Koncert już w sobotę [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułCo kupić na mikołajki dla dziewczynki?