Strona główna 0_Slider „Symfonia pokoju” po raz pierwszy wybrzmiała w Kościele Pokoju. Występ Zuzanny Bator...

„Symfonia pokoju” po raz pierwszy wybrzmiała w Kościele Pokoju. Występ Zuzanny Bator nagrodzony brawami [FOTO]

0

Najnowsze dzieło muzyczne skomponowane z myślą o Kościele Pokoju w Świdnicy po raz pierwszy zaprezentowano publiczności. „Symfonia pokoju” z niezaprzeczalnym jego przesłaniem o pokój i zakończenie wojny na Ukrainie wybrzmiała na monumentalnych, 114-letnich organach Schlaga. Muzyczną modlitwę z wirtuozerią zagrała świdnicka artystka Zuzanna Bator, której kompozycja była dedykowana.

Koncert stanowił znamienity finał VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Ch. Schlaga, a także sezonu artystycznego Fundacji Dobrej Muzyki. Jak podkreślano, pod wieloma względami był on wyjątkowy. Zgromadzeni w Kościele Pokoju w Świdnicy miłośnicy muzyki klasycznej mieli okazję wysłuchać wspaniałych dzieł wybitnych kompozytorów, ale też zupełnie nowego utworu „Symfonii pokoju”, stworzonego przez wrocławskiego kompozytora, doktora sztuk muzycznych Mateusza Ryczka, który był obecny podczas prapremiery.

To dla mnie wielki honor. Z Zuzanną jesteśmy na łączach nieustannie od kilku miesięcy. Utwór jest bowiem jej dedykowany i dla niej stworzony. Napisany też jest dla tego miejsca – „Symfonia Pokoju” w Kościele Pokoju. To niezwykłe miejsce ze swoją historią, będące pewnym symbolem pokoju. Mamy też trudny czas. Jest wojna. Za granicą nasi przyjaciele giną. Jest to więc też pewnego rodzaju medytacja o pokój, ale też i modlitwa o pokój – mówił o swoim najnowszym dziele jego kompozytor Mateusz Ryczek.

„Symfonii pokoju” składa się z trzech części: „Iskry Niepewności”, „Oceany Spokoju” i „Taniec radości”. – Komponowałem ten utwór wiele miesięcy temu. „Taniec radości” miał już właśnie być tym optymistycznym końcem, niestety wiemy, co się dzieje, wojna nadal trwa i musimy mieć nadzieję, że to się zmieni, że wszystko dobrze się skończy. Trzy jego części są związane z procesem – pierwsza „Iskry Niepewności”, kiedy nie ma pokoju, druga – „Oceany spokoju” to osiągniecie pokoju ducha, a ostatnia – to euforia, wybuch radości i potężne akordy chorałowe, które symbolizują pokój dla świata – objaśniał konstrukcję dzieła jego autor.

Utwór stworzony został na 114-letnie organy symfoniczne Schlaga, jakie znajdują się w świdnickim Kościele Pokoju, choć nie tylko na nich może być wykonywany. – To są wspaniale organy, bardzo zadbane, z potężnymi możliwościami, a kościół brzmi jak studio nagraniowe – dodał. Muzyczny projekt otrzymał dofinansowanie z programu stypendialnego Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Pierwsze wykonanie dzieła włączono też w obchody Święta Województwa Dolnośląskiego

Związana ze Świdnicą organistka Zuzanna Bator wykonała prapremierę „Symfonii Pokoju” z wirtuozerią. Na recitalu usłyszeć można było także słynne kompozycje Johannesa Brahmsa i autorską transkrypcję uwertury koncertowej Stanisława Moniuszki „Bajka”, które znalazły się na jej debiutanckiej, solowej płycie „Symfoniczne organy Schlag&Söhne w Kościele Pokoju w Świdnicy”, wydanej 25 sierpnia tego roku. Wyjątkowy koncert świdnickiej artystki nagrodzono brawami.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/

Poprzedni artykułWybory parlamentarne 2023. Kto walczy o mandat? Na kogo oddasz swój głos? [SONDA]
Następny artykułZapraszają na dzień otwarty w świdnickim schronisku