Strona główna 0_Slider Świdnica starała się o dotację na przebudowę ruchliwego skrzyżowania. Środki przyznano na...

Świdnica starała się o dotację na przebudowę ruchliwego skrzyżowania. Środki przyznano na budowę dróg osiedlowych

0

Blisko 20 milionów złotych trafi do Świdnicy w ramach siódmej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, która dedykowana była inwestycjom w strefy przemysłowe. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę dróg na mieszkaniowych osiedlu Na Wzgórzu oraz osiedlu Pogodnym. Świdnicki magistrat ubiegał się też o środki na przebudowę skrzyżowania ulic Westerplatte – Bystrzycka – Kliczkowska, jednak na ten cel dofinansowanie nie zostało przyznane.

Osiedle Sudeckie (fot. UM Świdnica)

W środę ogłoszone zostały wyniki naboru o dotację z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, w ramach którego finansowe wsparcie przyznano na realizację 79 drogowych inwestycji na terenie kraju. Samorządy mogły wnioskować o środki na rozwój stref przemysłowych. Z terenu powiatu świdnickiego zatwierdzone zostały trzy wnioski o dofinansowanie. 99 mln złotych trafi do gminy Dobromierz z przeznaczeniem na budowę infrastruktury na terenie dobromierskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, blisko 10 mln złotych wspomoże przebudowę drogi powiatowej Stawiska – Olszany – Świebodzice, natomiast Świdnica otrzyma 19 mln 992 tys. złotych na realizację projektu o nazwie „Budowa infrastruktury drogowej służącej rozwojowi strefy przemysłowej”. O szczegółach tego zadania informują świdniccy urzędnicy.

Blisko 20 milionów złotych trafi do Świdnicy na poprawę infrastruktury drogowej, czyli na budowę ul. Sudeckiej i zabudowanych jej sięgaczy oraz na budowę dróg Osiedla Pogodnego, czyli m.in. na ulicę Klimatyczną – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. – Przy ulicy Sudeckiej wykonano już sieć wodno-kanalizacyjną i częściowo podbudowę drogi. W ramach drugiego etapu inwestycji przewiduje się budowę kolektora deszczowego odprowadzającego wody z całego osiedla do rzeki Piławy, budowę warstw bitumicznych jezdni, budowę chodników na całej długości ulicy, dwukierunkowej ścieżki rowerowej, zatok postojowych, zjazdów, energooszczędnego oświetlenia drogi, a także zagospodarowanie terenów zielonych – wylicza Dzwonkowska.

Z kolei na Osiedlu Pogodnym, położonym w rejonie ulic Sikorskiego, Pogodnej i Podmiejskiej, planowana jest budowa jezdni, chodników, zatok postojowych oraz zjazdów z pełnym uzbrojeniem technicznym, czyli kanalizacją deszczową i oświetleniem. – Po sporządzeniu pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej będziemy posiadali wiedzę, ile ulic na osiedlu objętych zostanie tym etapem inwestycji – wskazuje Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W ramach tej edycji Polskiego Ładu miasto złożyło również drugi wniosek na tę samą kwotę, na przebudowę skrzyżowania ul. Westerplatte z ul. Bystrzycką na rondo turbinowe czterowlotowe, celem poprawy warunków obsługi i rozwoju terenów przemysłowych. Środki na to zadanie nie zostały przyznane. Jeśli będzie taka możliwość, miasto będzie ponownie ubiegać się o dofinansowanie – informuje rzecznik magistratu.

Drogowych inwestycji doczekają się więc mieszkańcy Osiedla Pogodnego oraz Osiedla Na Wzgórzu, jednak wciąż nie wiadomo, kiedy podobne zmiany zajdą na Osiedlu Owocowym. Jego mieszkańcy od lat apelują do władz miasta o przebudowę ulicy Czereśniowej. Kilka miesięcy temu skierowali oni do prezydent Świdnicy zażalenie na opieszałość miasta. – Mieszkańcy od 13 lat borykają się z niedogodnościami wynikającymi z braku odpowiedniego utrzymania oraz braku modernizacji tej drogi. Obecnie, sytuacja stała się nie do zaakceptowania, a nasza społeczność boryka się z licznych problemami wynikającymi z jej złego stanu technicznego – wskazywali w piśmie.

– Nasza droga przekształciła się w istny koszmar dla kierowców i pieszych. Rozpadająca się tymczasowa nawierzchnia szutrowa, liczne dziury i nierówności powodują nie tylko znaczne szkody materialne dla pojazdów, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców. W czasie deszczu sytuacja pogarsza się dramatycznie, gdyż droga staje się prawdziwym labiryntem niebezpiecznych dziur, kałuż i błota, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się – stwierdzono w piśmie. W odpowiedzi na uwagi sformułowane przez mieszkańców, ze strony Urzędu Miejskiego padła zapowiedź, że „po przeprowadzeniu wizji w terenie podjęte zostaną decyzje co do ewentualnego zakresu prac modernizacyjno naprawczych tej drogi”. O działaniach w tym zakresie będziemy informować.

/UM Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułSukces Klaudii Borowiec w litewskim Kownie
Następny artykuł120 tysięcy złotych dofinansowania na Kongres Małżeństw. „Małżeńska randka” z wykładami, modlitwą i koncertem