Strona główna 0_Slider Piloci ranni po zderzeniu balonu z linią energetyczną pozostają w szpitalu. Stan jednego...

Piloci ranni po zderzeniu balonu z linią energetyczną pozostają w szpitalu. Stan jednego z nich jest poważny

0

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu oraz Federalna Administracja Lotnictwa zajmą się ustalaniem okoliczności wypadku polskiej załogi, która uczestniczyła w międzynarodowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta, rozgrywanych w tym roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Balon pilotowany przez Krzysztofa Zaparta oraz Piotra Hałasa zderzył się z linią energetyczną. Obaj piloci trafili do szpitala. – Żyjemy i to jest najważniejsze. Jesteśmy pod wspaniałą opieką medyków z Dallas – informuje Zapart.

fot. Albuquerque International Balloon Fiesta, mat. CBS News Texas, FOX4

W poniedziałkowy wieczór załoga biorąca udział w 66. Pucharze Gordona Bennetta, międzynarodowych zawodach w lotach długodystansowych, uczestniczyła w wypadku w pobliżu miejscowości Crandall w stanie Teksas, na południowy-wschód od Dallas. Balon załogi Poland Team 1, pilotowany przez Krzysztofa Zaparta i Piotra Hałasa, uderzył w linię energetyczną – informuje Tom Garrity, rzecznik corocznego międzynarodowego festiwalu balonów na ogrzane powietrze Albuquerque International Balloon Fiesta. W wyniku zderzenia z linią energetyczną oraz stację transformatorową wypełniony wodorem balon zapalił się.

Obaj piloci doznali obrażeń i zostali przetransportowani do szpitala Parkland w Dallas. Krzysztof Zapart doznał obrażeń oraz oparzeń rąk i nóg, Piotrowi Hałasowi udzielana jest pomoc medyczna w związku z oparzeniami oraz złamaniami nóg. Obaj są doświadczonymi pilotami balonów – dodaje Garrity. Krzysztof Zapart – świdniczanin, założyciel Świdnickiego Klubu Balonowego – w Pucharze Gordona Bennetta startował systematycznie od 2014 roku.

Powołując się na przedstawicieli szpitala telewizja NBC 5 poinformowała, że stan Piotra Hałasa określany jest jako poważny, natomiast stan Krzysztofa Zaparta jest dobry. Doniesienia te potwierdza stacja telewizyjna WFAA. – Myślami jesteśmy z poszkodowanymi pilotami, ich rodzinami oraz przyjaciółmi. Mamy nadzieję na ich pełny powrót do zdrowia – podkreśla rzecznik międzynarodowego festiwalu w Albuquerque. 

Załoga POL-1 (Poland Team 1) była jedną z siedemnastu załóg uczestniczących w 66. Pucharze Gordona Bennetta. Wyjaśnianiem okoliczności wypadku zajmie się Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Według ustaleń kanału NBC 5, czynności w tej sprawie prowadzić będzie także departament bezpieczeństwa publicznego stanu Teksas.

/mn/

Poprzedni artykułZagrają dla Marcelinki. Charytatywna impreza już w ten weekend
Następny artykułStrzegom. Pobiegli na cześć młodych obrońców Lwowa [FOTO]