Strona główna 0_Slider Festiwal Bachowski z jesiennym koncertem. W Świdnicy zagra znakomity pianista Marcin Masecki...

Festiwal Bachowski z jesiennym koncertem. W Świdnicy zagra znakomity pianista Marcin Masecki [KONKURS]

0

Niezwykle wszechstronny muzycznie i lubiący przekraczać granice stylistyczne, nagradzany pianista, aranżer, kompozytor i dyrygent wystąpi w Świdnicy w ramach jesiennego epizodu Festiwalu Bachowskiego. Artysta znany jest szczerszej publiczności, chociażby z projektu Jazz Band Młynarski-Masecki, który cieszył się ogromną popularnością i odniósł  duży sukces na rynku muzycznym. Koncert w świdnickim teatrze poświęcony będzie muzyce poważnej i kompozytorowi Franzowi Schubertowi. Występ Marcina Maseckiego zaplanowano na 10 listopada. Dla naszych Czytelników mamy do wygrania dwa podwójne zaproszenia na to ciekawe, muzyczne wydarzenie.

Marcin Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator, pedagog. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową to znaki rozpoznawcze.

Najnowszy projekt — „Boleros y mas” — poświęcony muzyce latynoamerykańskiej, z którą Masecki jest związany m.in. przez dzieciństwo spędzone w Kolumbii. Współprowadzi również orkiestrę Jazz Band Młynarski-Masecki, grającą przedwojenny polski jazz w autorskich opracowaniach. Regularnie koncertuje z repertuarem klasycznym – w formacie solowym, kameralnym lub z orkiestrami. Jest stałym kuratorem warszawskiego życia muzycznego, organizując festiwale i projekty łączące muzyków z różnych środowisk. Co roku prowadzi klasę improwizacji na Festiwalu Ensemble w Książu.

Jako kompozytor debiutował w maju 2023 swoim nowym poematem symfonicznym „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy” eksplorującym związki między twórczością Bacha a naszym tańcem narodowym. Ma na koncie już trzy symfonie i jeden koncert fortepianowy.

Pisze również do filmu oraz do teatru. Jest laureatem Orła za muzykę do filmu „Powrót do tamtych dni”. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym przy filmie „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego. Wcześniej stworzył m.in ścieżkę dźwiękową do filmu „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Fuck For Forrest” Michała Marczaka, oraz „Obce Niebo” Dariusza Gajewskiego.

Regularnie współpracuje z Polskim Radiem, Teatrem Studio, Barem Studio, oraz orkiestrami MACV i Capellą Cracoviensis. Występował podczas trzech edycji Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, a w 2017 roku był festiwalowym artystą rezydentem.

Jesienny koncert Festiwalu Bachowskiego

Marcin Masecki wystąpi wkrótce w ramach jesiennego epizodu Festiwalu Bachowskiego. – Koncert Marcina Maseckiego jest jeszcze dopełnieniem ostatniej, XXIV edycji festiwalu, ostatnim jej akcentem w tym roku, ale przypomina i zapowiada już tę kolejną, jubileuszową odsłonę – wyjaśnia Krzysztof Dix, koordynator Festiwalu Bachowskiego. Pojawiło się już hasło przyszłorocznego srebrnego jubileuszu świdnickiego święta muzyki klasycznej. – Nowe hasło już się pojawiło, to „Hymn to Great City — Hymn do wielkiego miasta”. Wielkiego oczywiście nie w sensie powierzchni, ale tradycji, bogactwa życia kulturalnego, cennego dziedzictwa, w którym jest zakorzenione, które stanowi o jego charakterze i pozwala mu się rozwijać. Hasło zostało zainspirowane utworem na dwa fortepiany współczesnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta o takim właśnie tytule – dodaje.

Koncert Marcina Maseckiego „Franz Schubert: Wielka sonata B-dur” już za niecały miesiąc. Wirtuoz fortepianu wystąpi w piątek, 10 listopada o godz. 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Bilety są dostępne w kasach ŚOK oraz na stronie bilety.sok.com.pl

Wygraj zaproszenie na koncert!

Dla naszych Czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na koncert Marcina Maseckiego w Świdnicy. By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać do nas e-maila zatytułowanego „Festiwal Bachowski” na adres [email protected] do 3 listopada do godz. 10.00. W wiadomości należy napisać – Dlaczego chciałbyś/chciałabyś wybrać się na ten koncert?(wyjaśnij w kilku zdaniach). E-mail powinien zawierać również imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu osoby pełnoletniej (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na opublikowanie danych w przypadku wygranej. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzi jury konkursowe. Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ. Nadesłanie zgłoszenia konkursowego jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Powodzenia!

/materiały – Świdnicki Ośrodek Kultury/

Poprzedni artykułZa tydzień „Noc żywych trupów”. W kinach powieje grozą!
Następny artykułGłos mieszkańców Polnej Drogi usłyszany. Jest kamera, policja organizuje debatę