Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Inauguracja sezonu na świdnickim lodowisku, halloweenowe warsztaty w Galerii Świdnickiej, spotkanie z tradycją podczas Wielkiego Kiszenia Kapusty, a może warsztaty inspirowane światem Harry’ego Pottera? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

9. Festiwal Filmowy Spektrum (do niedzieli)

Do niedzieli potrwa dziewiąta edycja świdnickiego festiwalu filmowego Spektrum, któremu tym razem przyświeca hasło „Save the changes/Zachowaj zmiany”. Tegoroczny festiwal to łącznie 50 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych. Tradycyjnie przeprowadzone zostaną konkursy filmowe w tym 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a także międzynarodowy konkurs Okiem Młodych z krótkimi metrażami młodych niezależnych twórczyń i twórców, od produkcji profesjonalnych po debiuty powstałe poza murami szkół filmowych. Widzowie będą mieli również okazję przyjrzenia się młodym twórcom, którzy już stali się kultowi w Sekcji Young Classics.

Podczas świdnickiego święta kina przewidziano też spotkania z aktorami i twórcami polskiego kina, a także wydarzenia towarzyszące, takie jak spacer śladami świdnickich murali, czy koncert zespołu KWIT. Program dostępny na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl. Bilety do nabycia na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Wystawa „180 lat linii kolejowej Wrocław-Świebodzice” (do soboty)

Do 28 października w sali wystawowej dworca kolejowego w Świebodzicach oglądać można wystawę kolekcjonerską zorganizowaną przez świebodzickie koło Polskiego Związku Filatelistów z okazji 180-lecia linii kolejowej Wrocław-Świebodzice. Ekspozycję będzie można obejrzeć w piątek w godzinach od 11.00 do 18.00 oraz w sobotę od 11.00 do 15.00.

W sobotę, 28 października o godzinie 11.00 organizatorzy zapraszają na okazjonalny, jubileuszowy tort. Tego samego dnia będzie można dodatkowo wysłuchać wykładów: Oskara Olejnika „Dlaczego Kolej?”, Sebastiana Kotlińskiego „Świebodzickie stacje na tle linii kolejowej Wrocław-Świebodzice-Wałbrzych 1843 2023” oraz prof. UWr dr. hab. Krzysztofa Jaworskiego „Pieniądz pozakrusztowy u Słowian we wczesnym średniowieczu”. Zaplanowana została także promocja książki „Dworce Świebodzickie”.

Otwarcie sezonu na świdnickim lodowisku (piątek)

W piątek, 27 października o godzinie 15.30 rusza nowy sezon na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Na ślizgawki ogólnodostępne zapraszamy na godziny: 15.30, 17.00, 18.30 oraz dodatkowo w piątki na godzinę 20.00. W weekendy ślizgawki ogólnodostępne rozpoczynać się będą o 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30 i 20.00. W poniedziałki od godziny 8.00 do 14.30 oraz od wtorku do piątku od godziny 8.00 do 12.00 i od 13.30 do 14.30 lodowisko zarezerwowane jest na zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów szkół. Wymagana wcześniejsza rezerwacja: tel: 74 856 94 63  – informuje Przemysław Grzyb ze Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Od poniedziałku do czwartku godzinna ślizgawka kosztuje 11 złotych (bilet ulgowy) i 17 złotych (bilet normalny), natomiast od piątku do niedzieli, w święta, podczas ferii zimowych oraz dni, w których ustalony zostanie weekendowy rozkład ślizgawek 13 złotych (bilet ulgowy) i 20 złotych (bilet normalny). Bilet upoważnia do wypożyczenia kasku ochronnego dla dziecka. Za dodatkową opłatą w ofercie wypożyczalni są łyżwy i specjalne pingwiny-ślizgacze, których zadaniem jest w pomoc dziecku w nauce jazdy na łyżwach. W sprzedaży są również karnety. Na miejscu działa punkt ostrzenia łyżew. Lodowisko honoruje karty: Multisport, Fitprofit, Medicover Sport, PZU SPORT, Świdnicka Karta Dużej Rodziny, Świdnicka Karta Seniora.

Więcej informacji w zapowiedzi inauguracji sezonu 2023/2024.

Różowy Październik w Strzegomiu (piątek)

Ewa Zumba Team zaprasza wszystkie panie na wydarzenie „Różowy październik w Strzegomiu”. Organizatorki akcji pragną promować profilaktykę i czujność onkologiczną. Przygotowały kompendium wiedzy o raku piersi. W trakcie spotkania będą miały miejsce tematyczne panele.

Spotkanie odbędzie się w Strzegomskim Centrum Kultury w piątek, 27 października. Początek o godz. 16.00.

Wielkie Kiszenie Kapusty w Mokrzeszowie (piątek)

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, sołectwo Mokrzeszów oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszowie zapraszają na Wielkie Kiszenie Kapusty, które odbędzie się w piątek, 27 października w świetlicy w Mokrzeszowie. Początek o godzinie 17.00.

Podczas trzeciej edycji tego wydarzenia gospodynie z gminy Świdnica będą wspólnie obierać, kroić kapustę by w tradycyjny sposób przygotować ją do kiszenia. Jak podkreślają organizatorzy, „aby kapusta była smaczna wszystko musi być okraszone ludowymi przyśpiewkami i tańcem”. Zadba o to Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”.

Weekend z Harrym Potterem w Muzeum Kolejnictwa (sobota-niedziela)

W weekend 28-29 października Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza miłośników magii i czarów na wyjątkowe warsztaty inspirowane światem Harry’ego Pottera. Muzeum będzie można odwiedzać w godz. 10.00 – 17.00.

Aby dostać się do świata Ministerstwa Magii, musicie zdradzić przy wejściu specjalne hasło, które zdobędziecie podczas gry terenowej! Elementy hasła są ukryte przed oczami ciekawskich gapiów w specjalnych parowozach, które niegdyś kursowały do czarodziejskiego świata. Gdy uda wam się je zebrać, traficie do magicznego świata Harry’ego Pottera zlokalizowanego w salach ekspozycyjnych muzeum. Tam wraz z opiekunami spędzicie czas na rzucaniu zaklęć, zawodach na miotle, wróżeniu z fusów, zrobieniu własnej różdżki oraz warzeniu eliksirów! Zapraszamy Was w strojach halloweenowych! – zachęcają przedstawiciele muzeum.

Więcej informacji dotyczących zwiedzania na stronie internetowej placówki.

Halloween w świdnickiej bibliotece (sobota)

Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat na wspólną podróż w świat Halloween z robotami i czarownicą. W programie: czytanie książki, sterowanie robotami, zabawa plastyczna. Zajęcia odbędą się w sobotę, 28 października o godzinie 10.00 oraz 12.00 – zachęcają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Świdnicy.

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy – 74/6400937 (Wypożyczalnia Naukowa i Czytelnia Czasopism, l piętro)

Halloweenowe Warsztaty Dyniowe w Galerii Świdnickiej (sobota)

Galeria Świdnicka zaprasza w sobotę, 28 października na Halloweenowe Warsztaty Dyniowe, które odbędą się w godzinach 13.00-17.00.

Jeśli w weekend planujecie imprezę halloweenową to w sobotę, 28 października, musicie wpaść do Galerii Świdnickiej. Pomożemy Wam się idealnie przygotować – zaprasza centrum handlowe. Na warsztatach zaplanowano: malowanie, wycinanie i ozdabianie dyni, tworzenie efektownych lampionów, wykonanie magicznych amuletów, malowanie buziek w halloweenowym klimacie.

Festyn charytatywny „Z miłości do zwierząt” (sobota)

Zbiórce funduszy na rzecz podopiecznych Fundacji Vetka, a także promowaniu adopcji przyświecać będzie festyn charytatywny „Z miłości do zwierząt”, który odbędzie się w sobotę, 28 października w godzinach od 13.00 do 17.00 na parkingu przy ulicy Pafalu 6 w Świdnicy.

W programie festynu przewidziano prezentacje zwierząt, konsultacje weterynaryjne oraz możliwość skorzystania z porad behawiorysty i zwierzęcego fizjoterapeuty, zaś na najmłodszych czekać będą m.in. dmuchane atrakcje, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, czy też konkurs plastyczny. Odbędzie się także loteria podarunkowych voucherów, a chętni będą mogli odwiedzić stoiska partnerów akcji lub odwiedzić kawiarenkę. Wstęp na festyn jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie Fundacji Vetka.

I liga piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – ZEW Świebodzin (sobota)

W sobotę, 28 października ŚKPR Świdnica podejmie ZEW Świebodzin. To zaległe spotkanie z 4. kolejki. Początek pojedynku w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno nietypowo, bo o godzinie 15.00.

Szare Wilki i ZEW sąsiadują ze sobą w tabeli, obie ekipy mają na koncie po 9 punktów, przy czym ekipa ze Świebodzina ma rozegrany o jeden mecz mniej. W tym sezonie ZEW pokonał Trójkę Nowa Sól, AZS Zielona Góra i przed tygodniem Tęczę Kościan. Jedyną porażkę poniósł w starciu z liderem tabeli, Grunwaldem Poznań. ŚKPR to jak na razie zespół własnego parkietu – w Świdnicy wygrał komplet trzech meczów (AZS Zielona Góra, Orlik Brzeg i Lider Swarzędz). Podopieczni Krzysztofa Terebuna z pewnością zrobią wszystko, aby podtrzymać tę passę, ale trzeba też sobie jasno powiedzieć, że faworytem sobotniej potyczki będą goście. O wszystkim zadecyduje jednak dyspozycja dnia, a nasz zespół liczy na wsparcie z trybun, które z pewnością może pomóc w przechyleniu szali na naszą korzyść! – zapowiadają spotkanie przedstawiciele klubu.

Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – ZEW Świebodzin
sobota, 28.10.2023, godzina 15.00
hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a
bilety: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież co 18 lat – wstęp wolny

Filmowe zakamarki Muzeum Kolejnictwa (sobota)

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to blisko 3 ha terenu, 2,5 km torów i ponad 140 jednostek zabytkowego taboru kolejowego. – Ale czy wiecie, że muzeum było planem filmowym wielu produkcji filmowych? Ścieżką zwiedzania po planach filmowych takich produkcji jak Letnie Przesilenie, Persona Non Grata, Kurier, Dezerter, Dom pod dwoma orłami i wielu innych zabierze was Ronald Kiliński – wieloletni przewodnik i pasjonat kolejnictwa! Oprowadzanie obejmuje zabytkowy warsztat i znajdujący się pod nim autentyczny i równie zabytkowy poniemiecki schron przeciwlotniczy, kuznia czy sprezarkownia ! – zachęcają przedstawiciele muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Najbliższe NOCNE FILMOWE ZAKAMARKI – szczegółowe zwiedzanie muzeum, trwające ponad 2 godziny, odbędzie się w sobotę 28 października od godz. 18.00

Otwarcie nowej ścieżki turystycznej w gminie Żarów (niedziela)

Lokalna grupa „Partnerzy z kulturą” oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na otwarcie szlaku krajoznawczo-historycznego. Pionierskie przejście szlakiem odbędzie się w niedzielę, 29 października o godzinie 10.00. Start nastąpi sprzed Żarowskiej Izby Historycznej. Po drodze uczestnicy odwiedzą Żarów, Łażany, Kruków, Marcinowiczki i Imbramowice. Po dotarciu do Imbramowic na odkrywców będzie czekał poczęstunek. Powrót z Imbramowic zaplanowano około godziny 15.00.

Odkrywcom w drodze towarzyszyć będzie Bogdan Mucha, archeolog i miłośnik lokalnej historii, który jest odpowiedzialny za przygotowanie i opracowanie merytoryczne miejsc znajdujących się na szlaku. W pierwszym etapie na szlaku krajoznawczo-historycznym „Gmina Żarów jakiej nie znacie” będzie znajdowało się dziesięć miejscowości. Oprócz już wyżej wspomnianych znajdą się jeszcze Zastuże, Mrowiny, Pożarzysko, Siedlimowice, Wierzbna.

/opr. mn/

Poprzedni artykułJak oświetlić stół w jadalni – praktyczne wskazówki
Następny artykułOryginalne pomysły na nadruki na kubkach firmowych – poznaj je!