Strona główna 0_Slider 41-latka walczy z ostrą białaczką szpikową. Potrzebuje wsparcia

41-latka walczy z ostrą białaczką szpikową. Potrzebuje wsparcia

0

Fundacja Małgorzaty Dziury-Sztejnberg „Bliżej Siebie” zachęca do wsparcia 41-letniej Patrycji Karlińskiej z Lutomi Górnej. Podopieczna fundacji walczy z ostrą białaczką szpikową. Kobiecie można pomóc wspierając finansowo założoną zbiórkę, oddając krew, a także uczestnicząc w charytatywnych licytacjach prowadzonych przez fundację.

Wszystko zaczęło się niepozornie i nic szczególnego nie wskazywało, że zachoruję na chorobę nowotworową. Do 13 września moje życie wyglądało całkiem zwyczajnie. Praca, dom, dziecko …nic nadzwyczajnego. W ostatnim czasie zauważyłam, że coraz częściej jestem zmęczona, śpiąca i bez siły. Tłumaczyłam to przepracowaniem, życiem w biegu. W poniedziałek (11 września) zasłabłam w pracy. Szef od razu zorganizował transport do najbliższego lekarza. Rutynowe badanie krwi wywróciło moje dotychczasowe życie do góry nogami – mówi pani Patrycja. U kobiety zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową.

Z końcem września 41-latka została podopieczną świdnickiej fundacji „Bliżej Siebie”. – Ostra białaczka jest rzadkim nowotworem złośliwym powstającym w szpiku kostnym i obecnym we krwi obwodowej. Nazwa „ostra” wskazuje, że do rozwoju choroby dochodzi nagle, najczęściej w ciągu kilku tygodni lub dni i choroba postępuje szybko i agresywnie. Dlatego też chorzy wymagają pilnej diagnostyki i podjęcia natychmiastowego leczenia. Początkowo pani Patrycja przebywała w szpitalu w Wałbrzychu gdzie przez 7 dni (24 godziny na dobę) poddana została intensywnej chemioterapii. Badania kontrole wykonane po podaniu chemii indukcyjnej wykazały, że zastosowane leczenie nie zadziałało w 100% – opisują przedstawiciele fundacji.

Kobieta trafiła następnie do Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Dalsze leczenie polega na podaniu kilku kolejnych intensywnych kursów chemioterapii (wlewy przez 5 dni po ok. 6 – 8 godzin dziennie) i przygotowaniu do przeszczepu szpiku kostnego. Rodzeństwo pani Patrycji (siostra i brat) przechodzą specjalistyczne badania i kwalifikacje do przeszczepu rodzinnego. Jeśli nie będzie zgodności genetycznej między rodzeństwem, potrzebny będzie dawca niespokrewniony – wskazują członkowie fundacji.

Leczenie jakiemu poddana jest mieszkanka Lutomi Górnej, pobyty w szpitalach, koszty specjalistycznych badań refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzina musi jednak sama ponosić koszty związane z zapewnieniem chorej bezpiecznych i higienicznych warunków w trakcie i po chemioterapii, chroniąc jej układ immunologiczny przed zakażeniami i infekcjami. – Dlatego tak ważny jest zakup środków higienicznych jednorazowego użytku m.in. szczoteczki do zębów, płyny do higieny jamy ustnej, ręczniki papierowe, naczynia jednorazowe, maseczki. W ciągu jednego dnia Patrycja zużywa około 10 sztuk szczoteczek do mycia zębów. Higiena jamy ustnej ma tu kluczowe znaczenie. Za każdym razem nasza podopieczna musi mieć nową pościel, nowe ręczniki, nową bieliznę. Wszystko czyste i sterylne. Mija miesiąc od wykrycia choroby i rozpoczęcia leczenia. Rodzina Patrycji na zakup wszystkich potrzebnych i wymaganych rzeczy, wydała już ponad 6 000,00 zł. To nie koniec wydatków. Patrycja coraz mocniej odczuwa skutki leczenia chemią. Przebywając w szpitalu, w Wałbrzychu straciła włosy. Teraz zaczęła intensywnie chudnąć. Koniecznością staje się zakup żywności specjalnego przeznaczenia medycznego – wyliczono w założonej w ten cel zbiórce.

Fundacja „Bliżej Siebie” apeluje o pomoc dla podopiecznej poprzez: finansowe wsparcie założonej zbiórki, oddając dla niej krew o grupie 0Rh-, udział w licytacjach prowadzonych na grupie „»Bliżej siebie« aukcje dla podopiecznych Fundacji” na Facebooku.

/Fundacja Małgorzaty Dziury-Sztejnberg „Bliżej Siebie”, opr. mn/

Poprzedni artykułWalczymy z liderem tabeli [RELACJA LIVE]
Następny artykułJest pomysł na nowy podział administracyjny kraju. Świdnica i Wałbrzych wspólnie ośrodkiem wojewódzkim?