Strona główna 0_Slider Święto turystyki u stóp Popiela, wśród podświdnickich winnic

Święto turystyki u stóp Popiela, wśród podświdnickich winnic [FOTO]

0

Część gości doskonale znała drogę, ale dla większości piękne wzgórza w Makowicach (gmina Świdnica) stały się prawdziwym odkryciem. Dzisiaj można tu pospacerować, posmakować lokalnych produktów, wypieków okolicznych sołectw, posłuchać ciekawych prelekcji i posmakować winogron. Na finał – o 18.30 koncert zespołu „Dom o zielonych progach”.

Winnica Świdnica państwa Gutów od lat zapraszała na winobranie do swoich winnic, zajmujących 4 hektary wzgórz wokół Popiela (284,4 m n.p.m., najwyższe wzniesienie Równicy Świdnickiej). W tym roku siły zostały połączone i tak Makowice zaprosiły do świętowania nie tylko rozpoczęcia zbioru winogron, ale także do świętowania Światowego Dnia Turystyki. – Rok temu przespacerowaliśmy się przez Popiel, bo jest to szczyt zaliczany do Korony Sudetów Polskich z sołectwem Makowice postanowiliśmy wytyczyć szlak, którego tu brakowało – mówi Jakub Curyl, prezes oddziału PTTK „Teraz Sudety”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. – Zobaczyliśmy, jak tu jest pięknie! Widoki na Góry Wałbrzyskie, Wzgórza Kiełczyńskie, Masyw Ślęży. Zakochaliśmy się w tym miejscu i zaczęliśmy planować. Dodatkowo sołectwo Makowice jest bardzo chętne do współpracy i dzisiaj się bawimy!

– Dzisiaj świętujemy rocznicę otwarcia zielonego szlaku z Makowic na Popiela, gdzie mamy ładny punkt widokowy. Współpraca turystyczno-rekreacyjna bardzo fajnie się nam rozwija – dodaje Krzysztof Jas, dyrektor GOKSiR-u.

Na uczestników, których z każdą godziną przybywa, czeka rodzinny piknik sołecki z atrakcjami dla całych rodzin: zamki dmuchane, animacje dla dzieci, mała gastronomia, stoiska PTTK i lokalnych twórców i producentów oraz dobra muzyka DJ Grexa. Podczas pikniku została zorganizowana Rodzinna Gra Turystyczno – Terenowa wokół wzgórza Popiel, a do rozwiązania były ciekawe zagadki, zadania zręcznościowe, tajemnice gminy Świdnica oraz naszych pięknych okolic. Swoje stoisko ma również Fundacja Mam Pomysł, prowadząca Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy.

Właściciele winnic zaprosili do zwiedzenia i spacerów pomiędzy winoroślami, próbowania winogron i poznawania historii uprawianych w Makowicach odmian.

W drugiej części dnia na szczycie wzgórza Popiel, przy niedawno stworzonym szlaku turystycznym, zaplanowano ciekawe prelekcje zakręconych turystycznie młodych podróżników. Młody Człowiek i Góry opowie o polskich górach wysokich – Tatrach. Przewidziana jest prelekcja multimedialna, pokaz sprzętu wspinaczkowego oraz panel dyskusyjny. Odbędzie się również prelekcja „Szybkie podróże – Himalaje – Najpiękniejszy szlak Świata” dotycząca emocjonującego trekkingu wokół największych szczytów globu.

Główną atrakcją dnia będzie koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach”, który zaprezentuje się z programem muzycznym „W górach jest wszystko co kocham”. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Rynek
Następny artykułStrażacy pokazali, co potrafią! Powiatowe zawody i festyn służb mundurowych [FOTO]