Strona główna Kultura Jesienna odsłona Festiwalu Schlaga w Świdnicy

Jesienna odsłona Festiwalu Schlaga w Świdnicy

0

Do Świdnicy po wakacyjnej przerwie powraca VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Przed nami 3 koncerty muzyki klasycznej w zabytku UNESCO – Kościele Pokoju w Świdnicy. Najbliższy już w piątek, 15 września.

Przed festiwalową publicznością wystąpi Ansgar Wallenhorst – niemiecki organista koncertujący, dyrektor muzyczny kościoła św. Piotra i Pawła w Ratingen oraz organizacji „Orgelwelten Ratingen”. Artysta gry organowej uczył się u mistrzów takich jak: Jean Guillou, Olivier Latry czy Thierry Escaich. Jest laureatem 42. konkursu improwizacji w Haarlem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych improwizatorów swojego pokolenia. Występował w ponad dwudziestu krajach świata: w Europie, Ameryce Północnej, Rosji, Azji i Australii.

15.09.2023, PIĄTEK, godz. 18:30-19:30

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy

Plac Pokoju 6, Świdnica

WSTĘP WOLNY!

Ansgar Wallenhorst (Rattingen – Niemcy) – organy

W programie m.in.: R. Schumann, J. Brahms, A. Wallenhorst

Kim jest patron Festiwalu? Na przełomie XIX i XX w. wytwórnia założona przez świdniczanina Christiana Schlaga wyprodukowała ponad 1 000 wysokiej klasy instrumentów, w tym symfoniczne organy w Kościele Pokoju w Świdnicy (1909 r.). Ponad 60-głosowe organy tej świątyni stanowiły Opus Magnum firmy – dzieło pokazowe, imponującą wizytówkę przedsiębiorstwa. Okolice Świdnicy słyną z kilkorga zachowanych organów piszczałkowych firmy Schlag i Synowie, charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i miękkim brzmieniem.

VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych, odbywający się w Kościele Pokoju w Świdnicy (zabytku UNESCO) od czerwca do października 2023. Przedsięwzięcie stwarza okazję do wysłuchania ambitnego, rzadko wykonywanego repertuaru organowego w interpretacjach uznanych organistów z Polski i Niemiec, koncertujących w wielu krajach świata. Sercem wydarzeń są zbudowane w Kościele Pokoju w 1909 r. przez Patrona Festiwalu symfoniczne organy – instrument historyczny, a zarazem nowoczesny. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dobrej Muzyki.

Kolejne dolnośląskie koncerty Fundacji odbędą się w dniach:

22.09.2023 (piątek), godz. 18:30, Kościół Pokoju w Świdnicy – koncert w ramach Festiwalu Schlaga

23.09.2023 (sobota), godz. 18:45, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie – recital organowy w ramach cyklu „Krajobraz Muzyczny Śląska”

6.10.2023 (piątek), godz. 18:30, Kościół Pokoju w Świdnicy – prapremiera kompozycji „Symfonia Pokoju” Mateusza Ryczka na organy solo w ramach Festiwalu Schlaga

/informacja organizatora/

Poprzedni artykułKierował autem mając blisko 3 promile
Następny artykułRowerowy weekend w Świdnicy pod znakiem ścigania i rekreacji. Będą utrudnienia w ruchu