Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Atrakcje w powietrzu i na ziemi podczas pikniku lotniczego w Świebodzicach, bogaty program wojewódzkiego święta plonów w Szczepanowie, a może bogata oferta regionalnych wyrobów prezentowanych podczas Jarmarku Produktów Lokalnych w Dobromierzu? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

XI Piknik Lotniczy w Świebodzicach (sobota-niedziela)

Prezentacja samolotów, śmigłowców i szybowców, a także szereg innych atrakcji czekać będzie na odwiedzających gminne lądowisko w Świebodzicach, na którym w ten weekend zorganizowany zostanie piknik lotniczy. Wydarzenie odbędzie się 2-3 września w godzinach 11.00-19.00. Oficjalne otwarcie imprezy planowane jest na godzinę 15.00 w sobotę.

To już jedenasta edycja imprezy promującej awiację oraz miasto Świebodzice. Odbędą się zawody spadochronowe, loty pasażerskie. Warto zarezerwować czas na przylot trzech samolotów PZL-104 Wilga 35 w ramach Rajdu 60-lecia Wilgi. Zaplanowana jest także wystawa sprzętu lotniczego oraz konkursy z nagrodami. Z myślą o najmłodszych zapewniamy też strefę zabaw dla dzieci, płatny bufet – wyliczają organizatorzy.

Uczestnicy lotniczego wydarzenia będą mogli dotrzeć na teren gminnego lądowiska korzystając z bezpłatnego autobusu, który kursować będzie w sobotę oraz niedzielę. Rozkład jazdy dostępny jest w zapowiedzi wydarzenia. Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach informuje jednocześnie, że podczas pikniku lotniczego parking przy lądowisku będzie płatny w wysokości 15 zł. – Opłata parkingowa będzie przyjmowana zarówno gotówką, jak i terminalem płatniczym. Wśród osób, które zakupią bilet parkingowy, będą losowane nagrody w postaci lotów szybowcem.  Warunkiem otrzymania nagrody jest konieczna obecność w trakcie losowania na Gminnym Lotnisku. Informujemy także, że voucher może zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat, począwszy od daty wystawienia – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Piknikowi Lotniczemu będzie towarzyszyła akcja charytatywna dla chorej Agatki Salamon

Dni Hochbergowskie w Roztoce (piątek-niedziela)

Dożynki wojewódzkie w Szczepanowie (sobota)

2 września w Szczepanowie odbędą się tegoroczne dożynki wojewódzkie. – Dożynkowa msza święta rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie, po której barwny korowód przejdzie w kierunku boiska sportowego. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 13.45 misterium chleba w wykonaniu Zespołu Tanecznego “Krąg”, powitaniem delegacji wieńcowych z 26 powiatów Dolnego Śląska oraz obrzędem dzielenia chlebem. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najpiękniejszy wieniec województwa, który reprezentował będzie Dolny Śląsk podczas Dożynek Prezydenckich. Wręczone zostaną odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa”, a organizatorzy nagrodzą dekoracje dożynkowe przygotowane przez mieszkańców gminy – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Muzycznymi gwiazdami wieczoru będą: Cleo, Future Folk i Staszek Karpiel Bułecka oraz zespół MIG. O doskonałą zabawę taneczną do późnych godzin nocnych zadba Dolnośląski DJ Team – dodaje Macko.

Strefa gastronomiczna zostanie zorganizowana przez nasze sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z terenu gminy. Wśród atrakcji pojawią się m.in. Strefa Agro z nowoczesnym sprzętem rolniczym oraz kilkudziesięcioma historycznymi ciągnikami, największa bezpłatna Strefa Zabaw dla dzieci, prezentacja produktu lokalnego z Dolnego Śląska, Strefa Bezpieczeństwa z pokazami służb mundurowych – wylicza Stanisław Leń, wójt Gminy Marcinowice.

Obóz średniowieczny w Nowicach (sobota)

Turnieje łucznicze, rycerskie, walki ciężkozbrojnych, nauka musztry, a także moc atrakcji dla najmłodszych – w sobotę, 2 września koziarnia w Nowicach zamieni się w średniowieczny obóz oraz arenę walk rycerskich.

Rekonstruktorzy ponownie zapraszają w podróż do czasów średniowiecza. Na terenie dawnej koziarni stanie średniowieczny obóz, w którym zamieszkają członkowie grup rekonstrukcji historycznej zaproszeni przez gospodarzy – Rotę Św. Barbary, bractwo rycerskie działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej. O pyszne jedzenie zatroszczą się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowicach.

Będzie można kibicować łucznikom, obejrzeć walki rycerskie, pokaz dawnych tańców, a także spróbować swoich sił w grze w tzw. szachy wikingów oraz zręcznościowej zabawie „ślepa furia”. Na dzieci czeka nie lada gratka – bitwa!

II Festiwal Organowy Młodych „Śladami Mistrzów” (sobota-niedziela)

W ramach II edycji Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów” na zaproszenie nagradzanego, młodego świdnickiego organisty Jakuba Monety swoje umiejętności zaprezentują uzdolnieni i już mimo wieku doświadczeni muzycy z Polski.

  • Festiwal otworzy koncert w świdnickiej katedrze, który odbędzie się w sobotę, 2 września. Początek o godzinie 19.00. Na organach zagra Alisa Birula.
  • Kolejny koncert w niedzielę, 3 września o godz. 18.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Krzyżowej, wystąpi Krzysztof Bas.

Giełda Starci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Świdnicka giełda jest jedną z trzech najstarszych w Polsce i drugą co do wielkości na Dolnym Śląsku. To swoista kopalnia skarbów i unikalnych przedmiotów – kolekcjonerskich, dekoracyjnych i użytkowych. W Świdnicy jest regularnie organizowana od około 50 lat i niemal za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i odwiedzających.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita ponowie na świdnicki Rynek i okoliczne uliczki w niedzielę, 3 września. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 7.30 do 13.00.

Jarmark Produktów Lokalnych w Dobromierzu (niedziela)

W niedzielę, 3 września odbędzie się Jarmark Produktów Lokalnych, który organizuje Lokalna Grupa Działania Szlakiem Granitu Producenci zaprezentują się przy Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku w Dobromierzu przy ulicy Sportowej 4. Początek wydarzenia o godzinie 9.00.

Udział w jarmarku będzie bardzo dobrą okazją do skorzystania z bogatej oferty regionalnych wyrobów. Jeśli poszukujecie produktów oryginalnych – robionych ręcznie, praktycznych upominków np. miodów czy przetworów z sezonowych warzyw i owoców to zapraszamy. Dla najmłodszych również przewidziane są atrakcje, takie jak dmuchaniec czy stoisko z popcornem. Zapraszamy także o godz. 11.00 na spacer po Dobromierzu z przewodnikiem Markiem Stankiewicz. Dodatkowo w Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku będzie czekać na Państwa wystawa nt. granitu wraz z projekcją filmu – zachęcają organizatorzy.

Turniej tenisowy im. Wiesława Kułakowskiego (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz przyjaciele z tenisowych kortów zapraszają na dziewiątą edycję Turnieju Tenisowego Mikstów pamięci Wiesława Kułakowskiego, znakomitego pedagoga, trenera i wielkiego sympatyka sportu. Zawody odbędą się w niedzielę, 3 września na kortach przy ulicy Śląskiej.

Zapisy w dniu zawodów, rozpoczęcie o godzinie 9.00. Zagrają wybrane w drodze losowania pary mieszane – miksty. System i długość gier uzależniona będzie od ilości uczestników. Oprócz tradycyjnych mikstów odbędzie się też turniej singlowy w kategorii Masters, w którym rywalizować będzie 6-8 najlepszych zawodników z aktualnego rankingu. Oficjalne otwarcie turnieju odbędzie się o godz. 12.00.

Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej w Muzeum Gross-Rosen (niedziela)

Wrześniowy Targ Ziemi124 w Kraskowie (niedziela)

W przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego będzie można zaopatrzyć się w zdrowe produkty od lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło. Targ odbędzie się w najbliższą niedzielę, 3 września w godz. 11.00-15.00.

Z listą wystawców można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Akademia Rozwoju Talentów – koncert z cyklu „Muzyczna altana” (niedziela)

Zbliża się ostatni plenerowy koncert z cyklu „Muzyczna Altana”, podczas którego w centralnym punkcie Parku Młodzieżowego występują lokalni artyści.

3 września w altanie Parku Młodzieżowego wystąpią młodzi wokaliści z Akademii Rozwoju Talentów. Początek koncertu o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPomazał wnętrze autobusu, nagrała go kamera. MPK wzywa wandala do zapłaty
Następny artykułJakie biurko wybrać, aranżując przestrzeń biurową w firmie?