Strona główna 0_Slider Uniwersytet Medyczny będzie kształcił lekarzy w nowej filii. Teorię w praktykę studenci będą...

Uniwersytet Medyczny będzie kształcił lekarzy w nowej filii. Teorię w praktykę studenci będą mogli przekuwać m.in. w świdnickim „Latawcu”

0

Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu będzie kształcić lekarzy w filii w Wałbrzychu. Zajęcia praktyczne dla studentów odbywać się będą między innymi w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. Lokalni samorządowcy mają nadzieję, że już za kilka lat absolwenci kierunku lekarskiego zasilą kadrowo szpitale i przychodnie w regionie.

fot. Tomasz Modrzejewski/UMW (zdjęcie ilustracyjne)

Wrocławska uczelnia medyczna otrzymała pozytywną opinię ministra zdrowia, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i finalnie pozwolenie ministra edukacji i nauki na utworzenie kierunku lekarskiego poza siedzibą. W filii UMW w Wałbrzychu w październiku tego roku i w każdym kolejnym naukę rozpocznie 50 studentów. Adepci medycyny będą kształcić się przede wszystkim w murach Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a lokalne zaplecze kliniczne tworzyć będą przede wszystkim Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego oraz Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego – informuje Alicja Giedroyć-Skiba z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Nie będą to jedyne placówki, w których przyszli lekarze będą przekuwać teorię w praktykę. – Kluczowym elementem w kształceniu lekarzy są zajęcia praktyczne. W przypadku filii w Wałbrzychu dostęp do placówek medycznych nie będzie stanowił problemu. Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach pod okiem lekarzy między innymi w szpitalach w Wałbrzychu i Świdnicy – wskazuje Giedroyć-Skiba.

W Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy. Recepta na to, aby było ich więcej jest prosta: należy ich więcej kształcić. Warunek jest jeden: ilość nie może przesłonić jakości. Lekarze muszą być dobrze kształceni przez posiadającą doświadczenie kadrę, która zagwarantuje nabywanie wysokich kompetencji i wesprze we wszechstronnym rozwoju studentów tych wyjątkowo wymagających studiów – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Utworzenie filii stanowi impuls rozwojowy dla kadry medycznej w regionie – podkreśla prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW. – Filie uczelni medycznych umożliwiają podnoszenie kompetencji dydaktycznych, badawczych i praktycznych, także klinicznych. Ponadto to właśnie ta kadra medyczna zyskuje realny wpływ na wykształcenie przyszłych pracowników zawodów medycznych – lekarzy, dzieląc się ze studentami swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami – dodaje.

Niedobory kadrowe w lokalnych i regionalnych szpitalach oraz różnorodnych placówkach medycznych są tak znaczące, że budzą niepokój wszystkich samorządowców regionu wałbrzyskiego. Absolwenci kierunku lekarskiego już za kilka lat zasilą kadrowo szpitale i przychodnie w naszym regionie, dzięki czemu jakość oraz dostępność usług medycznych znacząco wzrośnie – zaznacza z kolei wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska.

/Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, opr. mn/

Poprzedni artykułZabytkowy młyn pachnący chlebem, czyli Festiwal Mąki po raz siódmy
Następny artykułWyniki kolejnej edycji wakacyjnej siatkówki