Barwny korowód i koncert zespołów folklorystycznych z wielu zakątków świata uroczyście zainaugurowały 31. Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Pokazy tradycyjnego tańca i muzyki zaprezentowały takie kraje jak Indie, Turcja, Chile czy Irlandia Północna. Nie zabrakło też zachwycającego występu gospodarzy wydarzenia zespołu Kostrzanie. Przed nami kolejne wyjątkowe międzynarodowe spotkania z kulturą i sztuką ludową. Święto folkloru potrwa do niedzieli, 13 sierpnia.
XXXI Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu w czwartek, 10 sierpnia oficjalnie rozpoczął barwny korowód oraz koncert inauguracyjny. – Zespoły folklorystyczne po raz pierwszy miały okazję pokazać się szerszej publiczności i trzeba przyznać, że wywarły ogromne wrażenie na widowni. Spektakularne popisy taneczne i wspaniałe umiejętności wokalne sprawiły, że już nie możemy doczekać się następnych koncertów na strzegomskim Rynku – przyznaje strzegomski magistrat.
Na scenie zaprezentowały się zespoły florystyczne z: Chile – Wayna Wara, Irlandii Północnej – Trim the Velvet, Słowacji – Sarisan, Indii – Sur-Taal, Ukrainy – Słoneczko, Turcji – Efem Genclik ve Spor Kulubu. Wystąpili także gospodarze festiwalu – zespołu folklorystycznego Kostrzanie.
Z tańcem, muzyką ludową, kulturami z całego świata będzie można zapoznać się także w kolejnych dniach festiwalu. W programie także prezentacje oczywiście polskich grup folklorystycznych, w tym z Dolnego Śląska. Na publiczność czekają także inne tak lubiane atrakcje jak chociażby Rynek Świata z możliwością skosztowania potraw z różnych krajów. Finałem święta folkloru będzie tym razem koncert zespołu Feel.
Szczegółowy program na plakacie.
/oprac. AN/
/Zdjęcia użyczone/

![Pożar w budynku przy ul. księżnej Jadwigi w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zawiszow-8-238x178.jpg)

![Pożar w budynku przy ul. księżnej Jadwigi w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zawiszow-8-100x75.jpg)

![Stary pies zostawiony na działce podczas mrozów. Drugi – rasowy na betonie nawet bez koca [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/page-8-100x75.jpg)

![Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej „piątce” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/1-100x75.jpg)

![DRUMMERS FROM HELL Festival 2025. Kto wygrał zaproszenia? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Drummers-From-Hell-Fest-2024-@-Swidnicki-Osrodek-Kultury-foto-Rafal-Kotylak-14_small-100x75.jpg)
