Strona główna 0_Slider Nowa książka o dziejach podświdnickiej wsi. W niedzielę premiera „Śmiałowickich opowieści” w...

Nowa książka o dziejach podświdnickiej wsi. W niedzielę premiera „Śmiałowickich opowieści” w zabytkowym kościele [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

Na tle historii całego regionu, od czasów najdawniejszych po najnowsze, ukazane zostały dzieje Śmiałowic, wsi znajdującej się w gminie Marcinowice, w powiecie świdnickim. Bogato ilustrowana publikacja zawiera mnóstwo faktów z przeszłości, ciekawostek, archiwalnych zdjęć czy mapek. Książka napisana z wielką pasją i zaangażowaniem przez mieszkankę Lucynę Szpilakowską w niedzielę, 6 sierpnia o godz. 16.00 będzie miała swoją premierę. Spotkanie autorskie wraz z prezentacją „Śmiałowickich opowieści” odbędzie się nieprzypadkowo we wnętrzu zabytkowego kościoła w Śmiałowicach. Wydarzenie da szansę także poznania znajdujących w sakralnym obiekcie dzieł sztuki i artefaktów, którym poświęcony jest jeden z rozdziałów książki. Wstęp wolny.

Nowa publikacja ma ponad 500 stron i jest jednym z pierwszych tego typu wydawnictw zbierających w całość niezwykłe dzieje podświdnickiej wsi. – Śmiałowice są bogate historycznie i jest tak wiele informacji, które w końcu musiałam zebrać w nowej jednolitej opowieści. Podzieliłam ją na dziesięć rozdziałów. Pierwszy z nich jest wprowadzeniem przedstawiającym dzieje wsi, zaczynając od czasów najdawniejszych – ponoć w okresie księstwa świdnickiego w pewnym momencie była największą wsią, do której sprowadzono aż 50 osadników – i kończąc na najnowszych, nam współczesnych. Kolejne rozdziały są już poświęcone konkretnym zabytkom. Jest więc osobna opowieść o pałacu, o kościele, dawnym młynie, browarze, domu elżbietanek i o szkole. Z publikacji dowiedzieć się można także o życiu zwykłych mieszkańców – np. kowali czy rzeźników. Znajdziemy w niej również opowieść o pięknie okolicznej przyrody. Przestawione są w niej też dzieła sztuki – opowiada o publikacji jej autorka Lucyna Szpilakowska.

Prace nad książką „Śmiałowickie opowieści” trwały kilka lat, choć jak przyznaje Lucyna Szpilakowska, materiały i kolejne niezwykłe odkrycia pojawiały się stopniowo w czasie 15-letniej działalności Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, którego jest prezesem. – Ta historia pęcznieje – od jednej wzmianki pojawiają się kolejne informacje. Opowieść cały czas się więc rozbudowuje i rozszerza. Wiele dodatkowych ciekawostek znalazło się w publikacji w osobnych ramkach w formie dygresji – są to wyjaśnienia i rozszerzenia wiedzy dla zainteresowanych, które powiązane są z tekstem i odnoszą się do niego. Są także wspomnienia obecnych lub byłych mieszkańców – tłumaczy autorka.

Lucyna Szpilakowska na wystawie „Powrót zegara” w Wieży Ratuszowej w Świdnicy w styczniu 2023 roku

Lucyna Szpilakowska przeprowadziła mnóstwo rozmów z osobami obecnie mieszkającymi czy dawniej związanymi ze Śmiałowicami. To ponad 60 osób, które pomogły w powstaniu publikacji – przekazując dokumenty, udzielając wywiadów czy nawet samodzielnie spisując swoje wspomnienia. Źródłami odkrywanej historii Śmiałowic były też materiały i dokumenty z archiwum Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a także ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Ponadto informacji dostarczały – schematyzmy – roczniki diecezji wrocławskiej oraz Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. W trakcie pracy nad książką ogromne wsparcie merytoryczne autorka otrzymała od świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego, który dzielił się również odkrytymi dokumentami, informacjami związanymi ze Śmiałowicami i pomagał w tłumaczeniach, ale też od historyka sztuki i konserwatora zabytków Marka Stadnickiego, do którego opinii autorka wielokrotnie się odwoływała.

Publikacja jest bardzo bogata ilustrowana – w tym m.in. mało znanymi archiwalnymi zdjęciami. – W książce pojawiają się różnorodne fotografie, ale też, chociażby mapki. Jedna z nich, najstarsza, pokazana we fragmentach – pochodzi z 1780 roku. Zostały na niej zaznaczone stawy. Odkryliśmy m.in. gdzie w Klecinie był kiedyś zamek, dzięki fosie odnalezionej na mapie – mówi Lucyna Szpilakowska. Książka ozdobiona też jest wyjątkowymi grafikami, które przygotowane zostały przez młodego zdolnego mieszkańca Śmiałowic Marvina Ferstera.

Premiera „Śmiałowickich opowieści” już w niedzielę, 6 sierpnia o godz. 16.00. Prezentacja nowego wydawnictwa nieprzypadkowo zaplanowana została w zabytkowym kościele w Śmiałowicach. Sakralnej budowli poświęcony jest jeden z obszerniejszych rozdziałów zatytułowany „Opowieść o Wawrzyńcowym kościele”. – W książce opisywałam szczegółowo kościół – sztuka po sztuce, rzeźba po rzeźbie, obraz po obrazie. Ksiądz był bardzo przyjazny moim poczynaniom i pozwolił mi nawet rozebrać ołtarz, by zobaczyć, jak wygląda mensa i w niej portatyl oraz relikwiarz, do którego oczywiście już nie zaglądaliśmy. Portatyl jest z 1673 roku i robi wrażenie. Ołtarze zostaną odkryte również w niedzielę, 6 sierpnia i będzie można im się przyjrzeć – zaprasza Lucyna Szpilakowska.

Na spotkaniu autorskim pasjonatce dziejów Śmiałowic będzie towarzyszył lokalny historyk Sobiesław Nowotny oraz ksiądz Marcin Gęsikowski. Z pewnością nie zabraknie na nim opowieści o wielu ciekawostkach historycznych i nieznanych dotąd faktach. Dodatkowym wydarzeniem będzie plenerowa wystawa prezentująca najciekawsze fotografie – najstarsze i najmniej znane – dotyczące każdego z rozdziałów premierowej publikacji.

Książka „Śmiałowickie opowieści” wydana została w nakładzie 400 sztuk. Część egzemplarzy zasili m.in. biblioteki narodowe, dzięki czemu zebrana historia zostanie zachowana dla przyszłości i będzie dostępna dla czytelników. Publikację będzie można kupić w cenie 100 zł w niedzielę na spotkaniu autorskim. Pozostałe trafią prawdopodobnie do sprzedaży internetowej – informacja o sprzedaży udostępniona zostanie m.in. na facebooku Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice.

Rozwiązanie konkursu!

Jeden egzemplarz „Śmiałowickich opowieści” można było wygrać w naszym konkursie. By wziąć w nim udział należało w zgłoszeniu mailowych napisać – Dlaczego chciałabyś/chciałbyś przeczytać „Śmiałowickie opowieści”? Najciekawszą odpowiedź nagrodziło jury konkursowe. Książkę otrzymał Bogdan Andrzejewski. Gratulujemy!

Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ.

/red./
/Zdjęcie: użyczone przez Lucynę Szpilakowską/

Poprzedni artykułFranciszek Gdański świętował setne urodziny
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed silnymi opadami deszczu