Strona główna 0_Slider Kosztowny wywóz śmieci. Kto zajmie się odbiorem odpadów? Czy konieczna będzie podwyżka...

Kosztowny wywóz śmieci. Kto zajmie się odbiorem odpadów? Czy konieczna będzie podwyżka opłat?

0

Niemal 28 milionów złotych, czyli o ponad 1,5 miliona więcej niż planował magistrat, może pochłonąć wywóz odpadów z terenu Świdnicy w ciągu najbliższego roku. Czy dla mieszkańców będzie to oznaczać podwyżkę opłat? – Ewentualna decyzja o zmianie stawek z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie podjęta po przetargach – informowała przed trzema miesiącami rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W lipcu świdnicki magistrat ogłosił zamówienia na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych – zarówno zmieszanych, jak i segregowanych oraz wielkogabarytowych – z terenu wszystkich trzech sektorów, na które podzielona jest Świdnica. Założono przy tym, że wywóz odpadów zmieszanych ma się odbywać raz w tygodniu w przypadku domów jednorodzinnych oraz do dwóch razy w tygodniu w przypadku budynków wielorodzinnych oraz nieruchomości niezamieszkałych. Odbiór gabarytów – mebli, zużytych opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – miałby być realizowany raz w miesiącu dla domów jednorodzinnych oraz nieruchomości niezamieszkałych, a raz w tygodniu dla budynków wielorodzinnych. Wyłonieni w przetargach wykonawcy mieliby realizować powierzone zadania w okresie 12 miesięcy, licząc od 1 października 2023 roku.

Dlaczego miasto postanowiło powierzać firmom wywóz odpadów tylko na okres 12 miesięcy? Jak tłumaczyła przed rokiem prezydent Świdnicy, przy okazji rozstrzygnięcia pierwszego „rocznego” kontraktu, na taki krok zdecydowano się w związku z ówczesną sytuacją gospodarczą oraz rosnącymi cenami energii i paliw. – Nikt nie jest w stanie przewidzieć [dalszego rozwoju sytuacji – red.] i nie jesteśmy w stanie stworzyć bezpiecznej dla obu stron umowy, która przewidzi, jak część z kosztów będzie wyglądała za 12 miesięcy – wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Jakie firmy stanęły do najnowszych przetargów na wywóz odpadów? W sektorze I, obejmującym świdnickie śródmieście, jedyną ofertę w wysokości przeszło 7 mln 913 tys. złotych złożył Zakład Oczyszczania Miasta. W sektorze II, który obejmuje m.in. Osiedle Młodych oraz Osiedle Zawiszów, ofertę opiewającą na ponad 10 mln 156 tys. złotych złożyła spółka Eneris. Z kolei w sektorze III, obejmującym Osiedle Kolonia, Osiedle Zarzecze, Kraszowice, Osiedle Słowiańskie oraz Dzielnicę Zachodnią, Zakład Oczyszczania Miasta zaoferował swoje usługi za niemal 9 mln 912 tys. złotych.

Dla wszystkich trzech zamówieniach złożone oferty przekroczyły kwoty, jakie miasto planowało przeznaczyć na ten cel. W sumie odbiór i zagospodarowanie odpadów we wszystkich trzech sektorach miał pochłonąć około 26 mln 334 tys. złotych, tymczasem ZOM oraz Eneris zażyczyły sobie łącznie 27 mln 981 tys. złotych.

Czy w związku z zaproponowanymi przez firmy wyższymi kosztami odbioru śmieci konieczne będzie dokonanie zmian w wysokości opłat ponoszonych przez mieszkańców? – Ewentualna decyzja o zmianie stawek z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie podjęta po przetargach, które ponownie ukształtują koszty funkcjonowania systemu odpadowego w całym mieście – wskazywała w połowie maja Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Na decyzję trzeba więc będzie poczekać, bowiem miejskie zamówienia na wywóz śmieci nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. O dalszych krokach magistratu będziemy informować.

/mn/

Poprzedni artykułZmierz się z bykami! Ruszyły zapisy do XVI Dyktanda Świdnickiego
Następny artykułZapraszają na zajęcia pływackie