Strona główna 0_Slider Czekają na sokoła, a tymczasem do domu na kominie MZEC zajrzał inny...

Czekają na sokoła, a tymczasem do domu na kominie MZEC zajrzał inny ptak [FOTO]

0

W połowie lipca na kominie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy zamontowana została specjalna platforma i skrzynka. Taki dom powstał z myślą o sokole wędrownym, ptaku, który powoli wraca na polskie niebo. Na razie jednak zamontowana w przyszłym gnieździe kamera zarejestrowała zupełnie innego zainteresowanego lokum na wysokości 80 metrów.

Na kominie ciepłowni w Wałbrzychu od lat gniazdują sokoły wędrowne. Pasjonat ornitologii z Wałbrzycha zaobserwował, że jeden z młodych sokołów, który wykluł się dwa lata temu, krążył właśnie przy kominie w Świdnicy. Były też widziane inne sokoły, stąd pomysł, żeby przygotować im miejsce do gniazdowania – mówił w lipcu Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. – Sokoły nie budują własnych gniazd, korzystają w naturze z półek skalnych, a w miastach w ich zainteresowaniu są przede wszystkim bardzo wysokie obiekty, głównie kominy, choć mamy także gniazdo na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Firma alpinistyczna zamontowała 18 lipca na świdnickim kominie platformę i skrzynię. Mieszkanie dla sokoła zostało sfinansowane dzięki pozyskanym przez stowarzyszenie dotacjom unijnym i wsparciu WIOŚ we Wrocławiu. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego ufundował kamerkę. – Sokoły mają lęgi raz w roku, może do jesieni jeszcze się tu pojawi para i na wiosnę doczekamy się młodych – mówi Sławomir Sielicki. Miejsce jest obserwowane dzięki kamerze, a jeśli sokoły zagospodarują nowe lokum, niewykluczony jest streaming w mediach społecznościowych, o ile znajdzie się sponsor.

Kamera od kilku tygodniu rejestruje obraz z miejsca na gniazdo. Na razie sokoła wędrownego nie uchwyciła. Na platformie pojawiła się natomiast pustułka, a kadrami podzielił się przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski.

/red./

Poprzedni artykułKaskady wodne, muzyczne fontanny i artyści sztuki cyrkowej. Do Świdnicy zawita Cyrk na wodzie [KONKURS]
Następny artykułOstrzegają przed burzami z gradem