Strona główna Artykuł sponsorowany Co to jest wzmianka w księdze wieczystej?

Co to jest wzmianka w księdze wieczystej?

0

Zdarza się, że po otwarciu Elektronicznej Księgi Wieczystej widzimy na górze jej treści dopisek wykonany pogrubioną czcionką. Jest to tak zwana wzmianka w księdze wieczystej, która pełni określone funkcje.

Wzmianka to informacja o tym, że do danej księgi wieczystej wpłynął wniosek o wpis, w tym o wykreślenie, jakiegoś wpisu. Wniosek może dotyczyć na przykład wpisu nowego właściciela nieruchomości i wówczas wzmianka o nim znajdzie się w dziale drugim księgi wieczystej.

W wersji papierowej wzmianek i wpisów w poszczególnych działach księgi wieczystej dokonuje się czytelnym pismem ręcznym przy użyciu atramentu lub innego trwałego środka. Natomiast wzmianek na wydrukach komputerowych dokonuje się pismem maszynowym lub ręcznym. W księgach wieczystych wzmianki umieszcza się w wierszu pierwszym „Wzmianka o wniosku”, czyli technicznie na samej górze działu księgi.

Wzmianka o wniosku składa się z kolejnego numeru dziennika ksiąg wieczystych, którym oznaczony został wniosek, z dodaniem dwóch końcowych cyfr danego roku, w którym został złożony.

Wzmianka dotyczy nie tylko złożenia wniosku o wpis do księgi. Wzmianka może dotyczyć także skargi na orzeczenie referendarza sądowego, apelacji i kasacji. Istotne jest, że każda wzmianka jest opisana. Oznacza to, że przeglądający elektroniczną księgę wieczystą będzie wiedział, czy wzmianka dotyczy wpisu właściciela nieruchomości, numeru działki, zmiany adresu działki albo na przykład wpisu czy wykreślenia hipoteki.

Wzmianka o wniosku, skardze na orzeczenie referendarza sądowego, apelacji lub skardze kasacyjnej oraz ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Oznacza to, że w przypadku istnienia wzmianki nie można mieć pewności co do tego, co w księdze wieczystej jest aktualnie umieszczone. Przykładowo w przypadku istnienia wzmianki w dziale II należy mieć na względzie, że aktualnie najprawdopodobniej jest rozpatrywany wniosek o wpis nowego właściciela nieruchomości. Zawarcie umowy sprzedaży z dotychczasowym właścicielem nieruchomości, wpisanym w księdze wieczystej, nie jest chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSiódma edycja już pod koniec sierpnia
Następny artykułOtwarcie pizzerii – 6 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz