Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Barwne pożegnane wakacji podczas festiwalu kolorów nad zalewem Witoszówka, wspólna zabawa na koncertach i występach towarzyszących gminnym dożynkom w Borowie, Piotrowicach, Strzegomiu oraz Komorowie, a może spotkania, prezentacje i wystawy podczas 37. Dni Fotografii? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Krzyżowa-Music 2023 (piątek-sobota)

Rozpoczęła się 9. edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Ponownie w różnych zakątkach Dolnego Śląska wystąpią światowej sławy muzycy i utalentowani juniorzy. Tegoroczne letnie koncerty zaplanowano w Krzyżowej, Świdnicy, Szczawnie-Zdroju, Jaworze i we Wrocławiu. Na większość występów wstęp jest bezpłatny. Łącznie przewidziano 10 koncertów, z czego trzy odbędą się w ten weekend:

 • 25 sierpnia, godz. 19.00 – koncert wieczorowy w Kościele Pokoju w Świdnicy,
 • 26 sierpnia, godz. 18.00 – koncert wieczorowy na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego,
 • 26 sierpnia, godz. 21.00 – nocny koncert letni na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Eksplozja kolorów na zakończenie lata (piątek)

Już 25 sierpnia do Świdnicy zawita kolorowa impreza na zakończenie wakacji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 na terenie przy bosmanacie nad zalewem Witoszówka. Oficjalne rozpoczęcie imprezy o godzinie 16.00. Wyrzuty kolorów będą odbywać się co 30 minut do godziny 21.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

37. Dni Fotografii w Świdnicy (piątek-niedziela)

Fotografowie, artyści i wszyscy miłośnicy zdjęć spotkają się w Świdnicy 37. Dni Fotografii. W programie znalazło się wiele spotkań, prezentacji fotograficznych, różnorodnych wystaw z uznawanymi fotografami z całego kraju i nie tylko, a także projekt muzyczno-fotograficzny. Nie zabraknie też m.in. stałego i lubianego konkursu pełnego artystycznych wyznań, czyli Fotomaratonu. Wydarzenie zaplanowano w dniach od 25 do 27 sierpnia.

Święto miłośników fotografii w tym roku rozpocznie wernisaż pokonkursowej wystawy po raz pierwszy zorganizowanego w Świdnicy I Międzynarodowego Konkursu Fotografii „Akt w małym formacie 2023”. 25 sierpnia w Galerii Fotografii zaprezentowane zostaną zwycięskie konkursowe zdjęcia, a także odbędzie się wręczenie nagród. Tego dnia możemy się też spodziewać wystawy w holu świdnickiego teatru, w którym wyeksponowane zostaną prace Piotra Tomczyka „Organiczność i geometria”. Wieczór zakończą natomiast prezentacje projektu fotograficzno-muzycznego „Wolność” oraz projektu fotograficznego „Venus Foto” w Klubie Bolko.

W sobotę, 26 sierpnia o godzinie 10.00 start 32. Fotomaratonu Świdnickiego 2023. Tego dnia odbędą się również wernisaże wystaw Sławomira Fiebiga, Krzysztofa Gołucho i Krzysztofa Lachowicza (Miejska Biblioteka Publiczna). W Klubie Bolko natomiast wernisaż wystawy Piotra Bernackiego „Fotografie”, a następnie prezentacja autorskie z udziałem takich twórców jak Jacek Boczar, Eliška Kubaníková, Dariusz Kula, Robert Rzepiński i Krzysztof Ziętkowski – wyliczają organizatorzy.

Tradycyjnie festiwal zakończy się ceremonia wręczenia nagród laureatom Fotomaratonu w Galerii Fotografii. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 27 sierpnia. Towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy plenerowej z pracami uczestników konkursu na świdnickim Rynku.

Wernisaż wystawy „Marek Kosiba. Malarstwo” (piątek)

Dorobek malarski rodzimego artysty Marka Kosiby zostanie zaprezentowany w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wernisaż najnowszej wystawy czasowej pt. „Marek Kosiba. Malarstwo” odbędzie się w piątek, 25 sierpnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Na ekspozycję będą się składać prace malarza ze zbiorów świdnickiej placówki muzealnej, które w ubiegłym roku w lipcu bezpłatnie przekazała córka nieżyjącego artysty Aleksandra Piechocki. Wystawę uzupełnią także obrazy wypożyczone ze zbiorów prywatnych.

Koncert Los Mexiquenses de Tultepec w Świebodzicach (piątek)

W piątek, 25 sierpnia o godzinie 19.00 na scenie Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach wystąpi grupa Los Mexiquenses de Tultepec. Będzie to podróż do Meksyku – w świat zabawy, uśmiechów, optymizmu, muzyki, tańca i kolorów. Wstęp wolny.

W Poszukiwaniu Historii Świebodzic. Niebanalne dzieje Termetu (sobota)

W sobotę odbędzie się kolejny spacer historyczny z cyklu „W Poszukiwaniu Historii Świebodzic” – niebanalne dzieje Termetu. Zbiórka 26 sierpnia na pętli autobusowej przy ul. Długiej o godzinie 11.15.

Tym razem będzie to spotkanie nietypowe, ponieważ nie skupimy się na historii miasta, lecz firmy, która jest związana z miastem oraz z wieloma świebodzickimi rodzinami. Firma Termet obecna jest w życiu świebodziczan od wielu pokoleń. W szczytowym momencie zatrudniała ponad 3 tysiące mieszkańców w dwóch zakładach – nr 1 przy ul. Wałbrzyskiej, oraz nr 2 przy ulicy Długiej. 26 sierpnia zapraszamy Państwa na spacer, podczas którego dowiedzą się Państwo o losach firmy niezwykłej, która poprzez swoje produkty i działania znana jest w całej Polsce, jak i również w świecie – opisują organizatorzy. Historię firmy opowie pan Andrzej Jagiełło – osoba, która związana jest z Termetem od dziesięcioleci.

Plan spotkania:

 • 11.15 – zbiórka na pętli przy portierni firmy „Termet” – ul. Długa 13 (godzina spotkania jest dopasowana do przyjazdu bezpłatnym autobusem komunikacji miejskiej)
 • wejście na teren zakładu (uwaga – nie zwiedzamy linii produkcyjnych)
 • wejście do budynku biurowego, w którym obejrzymy eksponaty z zakładowej „Izby Pamięci”
 • przejście do sali szkoleniowej, gdzie zostanie wyświetlony film złożony z niepublikowanych wcześniej materiałów video z lat 90.  Są to zarówno materiały prywatne, jak i filmy promocyjne zakładu wykorzystywane podczas targów branżowych. Będzie również możliwość zobaczenia milenijnego zegara Gustava Beckera.

Turniej charytatywny dla Hani (sobota)

Roczna Hania Szczepara miała trudny start w życie, a przed nią systematyczna i stała walka o zdrowie. Fundusze na jej leczenie i codzienną opiekę będą zbierać pasjonaci piłki nożnej podczas zaplanowanego na 26 sierpnia turnieju na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Początek o godzinie 14.00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią.

Podczas przerw między meczami kibice i zawodnicy będą mogli między innymi: zjeść kiełbaskę z grilla, zakupić los przy stoisku z fantami, spróbować domowych ciast pieczonych przez naszych wolontariuszy, zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie razem z klubem No Problem, spotkać się z ornitologiem z Sokolarni Kraszowice porozmawiać i zobaczyć różne gatunki ptaków, poprzez zabawę i zdrową rywalizację wesprzeć Hanię.

Więcej o trwającej zbiórce na rzecz dziewczynki na stronie Fundacji Siepomaga.

Dożynki gminy Dobromierz w Borowie (sobota)

W sobotę, 26 sierpnia rolnicy z gminy Dobromierz będą mogli podziękować za tegoroczne plony podczas dożynek gminnych, które odbędą się na boisku sportowym w Borowie. Dożynki rozpoczną się o godz. 14.00 Mszą Św. Polową, poprzedzoną przejściem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi – informuje Urząd Gminy Dobromierz.

W programie wydarzenia znalazło się sporo atrakcji, m.in.: występy zespołów folklorystycznych, pokaz obrzędu dożynkowego, prezentacja zespołów tanecznych. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Power Play. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych mieszkańców, jak i dorosłych. Atrakcyjne stoiska z produktami lokalnymi, animacje dla dzieci, dmuchane zamki i bogata strefa gastronomiczna to tylko niektóre z nich. Niespodzianką będzie pokaz ognia, a zabawę taneczną poprowadzą DJ KrisS i DJ MazzY – wyliczają organizatorzy gminnych dożynek.

Dożynki gminy Jaworzyna Śląska w Piotrowicach Świdnickich (sobota)

26 sierpnia na boisku sportowym w Piotrowicach Świdnickich odbędzie się święto plonów gminy Jaworzyna Śląska. Dożynki rozpoczną się o godzinie 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).

Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Sołectwa gminy Jaworzyna Śląska, które przybędą na dożynki, wezmą udział w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe, najwspanialsze potrawy i wyroby rzemiosła ludowego, prezentowane na dożynkowych straganach. Dla wszystkich organizatorzy przygotowali zabawy i konkursy, w których będzie można wygrać nagrody rzeczowe – zapowiadają organizatorzy.

Program dożynkowy otworzą „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej. Oprócz tego organizatorzy zapraszają na muzyczny show z największymi polskimi przebojami „Autostopem z Malowaną lalą” oraz biesiadę z Bacą Pietrkiem. Przed widzami zaprezentuje się zespół taneczny „Fart”. Wieczorem zaś, po uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach dożynkowych, odbędzie się koncert coverowy „Abba’s & Boney M.”. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Maximuz”.

Dożynki gminy Świdnica w Komorowie (niedziela)

W niedzielę, 27 sierpnia w Komorowie odbędą się dożynki gminy Świdnica. O godzinie 12.45 święto plonów zainauguruje korowód dożynkowy, po którym na boisku sportowym odprawiona zostanie polowa msza dziękczynna. Następnie rozpoczną się dożynkowe obrzędy – o godzinie 14.30 program artystyczny „Misterium Chleba” zaprezentuje Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów”.

Tradycyjnie podczas uroczystości prezentować się będą nasze sołectwa z pysznymi produktami lokalnymi i specjałami przygotowanymi na to wyjątkowe Święto Plonów gminy Świdnica. Wieńce i stragany dożynkowe oceni komisja konkursowa, a przybyli gości i mieszkańcy gminy będą mogli oddać swoje głosy w kategorii na najpiękniejszy wieniec publiczności – zapowiada Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica.

Muzyczną gwiazdą dożynek będzie zespół „Piersi”, którego koncert rozpocznie się o godzinie 16.30. W programie imprezy przewidziano również występy zespołów ludowych (od godz. 18.15), a także muzyczną zabawę dożynkową z DJ Marqusem (od godz. 19.30 do 23.00).

Święto plonów gminy Strzegom (niedziela)

Również niedzielę, 27 sierpnia świętować będą rolnicy z gminy Strzegom. Święto plonów rozpocznie się w samo południe od mszy w strzegomskiej Bazylice Mniejszej. Po jej zakończeniu na Rynek w Strzegomiu przejdzie korowód dożynkowy, gdzie o godzinie 13.30 odbędzie się ceremoniał przekazania chleba. Na głównym placu miasta pojawią się stoiska z produktami lokalnymi.

Oprócz tradycyjnych dożynkowych wydarzeń, goście rolniczego święta mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych (od godziny 14.30), a także bawić się podczas koncertu gwiazdy wieczoru – Teresy Werner, która pojawi się na scenie o godzinie 19.30.

Zabawa z nauką na pożegnanie wakacji w Galerii Świdnickiej (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę handlową, 27 sierpnia Galeria Świdnicka zaprasza do wspólnej zabawy z nauką. W godzinach 13.00-17.00 na dzieci będą czekać szalone warsztaty i eksperymenty. Wykonane w trakcie wydarzenia instalacje będzie można zabrać ze sobą do domu. W programie:

 • Wesoła chemia: wykonamy polimerowego robaka, super glut, pokażemy, że pomarańcze mogą być „wybuchowe”, a woda to dobry klej
 • Świat kolorów: dowiemy się jak powstają kolory podstawowe i drugorzędowe, wykonamy dysk Newtona czyli współczesny spinner
 • Świat optyki: dowiemy się co to jest wielokrotne odbicie, zbudujemy własnoręcznie kalejdoskop oraz kinematograf na ołówku
 • Świat dźwięku: wykonamy telefon sznurkowy, eko instrument Rę-Ka-Wi-Czko-Fon, pokażemy jak wygląda dźwięk
 • Jak zostać inżynierem: wykonamy balon na ogrzane powietrze, odrzutowy pojazd, wykonujemy papierowy helikopter

Koncert Akademii Rozwoju Talentów w ramach cyklu „Muzyczna altana” (niedziela)

W najbliższą niedzielę odbędzie się ostatni z koncertów cyklu „Muzyczna altana”, podczas którego w centralnym punkcie Parku Młodzieżowego występują lokalni artyści. Tym razem, 27 sierpnia wystąpią młodzi wokaliści z Akademii Rozwoju Talentów: Wiktoria Burek, Karol Cajzer, Julia Czyż, Julia Dudek, Zosia Gil, Gosia Komsza, Basia Rudnicka, Arthur Samuel i Oliwia Walicka.

Początek koncertu o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPrzed nami świdnickie święto koszykówki ulicznej
Następny artykułWypadek motocyklisty, pożar ciężarówki [FOTO]