Strona główna 0_Slider Będą dziękować za plony. Sprawdź, kto wystąpi podczas gminnych i wojewódzkich dożynek,...

Będą dziękować za plony. Sprawdź, kto wystąpi podczas gminnych i wojewódzkich dożynek, a także jakie szykowane są atrakcje

0

Dożynki to niezwykły czas w pracy rolników. To czas podziękowań za zebrane plony, ale też prośba o dalszą pomyślność. W misternie wykonanych wieńcach można dostrzec trud, wdzięczność i radość z zakończonych żniw. Tegoroczne święto plonów województwa dolnośląskiego odbędzie się na terenie powiatu świdnickiego. Swoje uroczystości szykują również poszczególne gminy. Pierwsze imprezy odbędą się już w przyszły weekend.

Gmina Dobromierz – Borów

W sobotę, 26 sierpnia rolnicy z gminy Dobromierz będą mogli podziękować za tegoroczne plony podczas dożynek gminnych, które odbędą się na boisku sportowym w Borowie. Dożynki rozpoczną się o godz. 14.00 Mszą Św. Polową, poprzedzoną przejściem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi – informuje Urząd Gminy Dobromierz.

W programie wydarzenia znalazło się sporo atrakcji, m.in.: występy zespołów folklorystycznych, pokaz obrzędu dożynkowego, prezentacja zespołów tanecznych. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Power Play. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych mieszkańców, jak i dorosłych. Atrakcyjne stoiska z produktami lokalnymi, animacje dla dzieci, dmuchane zamki i bogata strefa gastronomiczna to tylko niektóre z nich. Niespodzianką będzie pokaz ognia, a zabawę taneczną poprowadzą DJ KrisS i DJ MazzY – wyliczają organizatorzy gminnych dożynek.

Gmina Jaworzyna Śląska – Piotrowice Świdnickie

26 sierpnia na boisku sportowym w Piotrowicach Świdnickich odbędzie się święto plonów gminy Jaworzyna Śląska. Dożynki rozpoczną się o godzinie 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).

Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Sołectwa gminy Jaworzyna Śląska, które przybędą na dożynki, wezmą udział w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe, najwspanialsze potrawy i wyroby rzemiosła ludowego, prezentowane na dożynkowych straganach. Dla wszystkich organizatorzy przygotowali zabawy i konkursy, w których będzie można wygrać nagrody rzeczowe – zapowiadają organizatorzy.

Program dożynkowy otworzą „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej. Oprócz tego organizatorzy zapraszają na muzyczny show z największymi polskimi przebojami „Autostopem z Malowaną lalą” oraz biesiadę z Bacą Pietrkiem. Przed widzami zaprezentuje się zespół taneczny „Fart”. Wieczorem zaś, po uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach dożynkowych, odbędzie się koncert coverowy „Abba’s & Boney M.”. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Maximuz”.

Gmina Świdnica – Komorów

W niedzielę, 27 sierpnia w Komorowie odbędą się dożynki gminy Świdnica. O godzinie 12.45 święto plonów zainauguruje korowód dożynkowy, po którym na boisku sportowym odprawiona zostanie polowa msza dziękczynna. Następnie rozpoczną się dożynkowe obrzędy – o godzinie 14.30 program artystyczny „Misterium Chleba” zaprezentuje Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów”.

Tradycyjnie podczas uroczystości prezentować się będą nasze sołectwa z pysznymi produktami lokalnymi i specjałami przygotowanymi na to wyjątkowe Święto Plonów gminy Świdnica. Wieńce i stragany dożynkowe oceni komisja konkursowa, a przybyli gości i mieszkańcy gminy będą mogli oddać swoje głosy w kategorii na najpiękniejszy wieniec publiczności – zapowiada Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica.

Muzyczną gwiazdą dożynek będzie zespół „Piersi”, którego koncert rozpocznie się o godzinie 16.30. W programie imprezy przewidziano również występy zespołów ludowych (od godz. 18.15), a także muzyczną zabawę dożynkową z DJ Marqusem (od godz. 19.30 do 23.00).

Gmina Strzegom – Strzegom

Również niedzielę, 27 sierpnia świętować będą rolnicy z gminy Strzegom. Święto plonów rozpocznie się w samo południe od mszy w strzegomskiej Bazylice Mniejszej. Po jej zakończeniu na Rynek w Strzegomiu przejdzie korowód dożynkowy, gdzie o godzinie 13.30 odbędzie się ceremoniał przekazania chleba. Na głównym placu miasta pojawią się stoiska z produktami lokalnymi.

Oprócz tradycyjnych dożynkowych wydarzeń, goście rolniczego święta mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych (od godziny 14.30), a także bawić się podczas koncertu gwiazdy wieczoru – Teresy Werner, która pojawi się na scenie o godzinie 19.30.

Gmina Marcinowice – dożynki wojewódzkie w Szczepanowie

2 września w Szczepanowie odbędą się tegoroczne dożynki wojewódzkie. – Dożynkowa msza święta rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie, po której barwny korowód przejdzie w kierunku boiska sportowego. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 13.45 misterium chleba w wykonaniu Zespołu Tanecznego “Krąg”, powitaniem delegacji wieńcowych z 26 powiatów Dolnego Śląska oraz obrzędem dzielenia chlebem. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najpiękniejszy wieniec województwa, który reprezentował będzie Dolny Śląsk podczas Dożynek Prezydenckich. Wręczone zostaną odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa”, a organizatorzy nagrodzą dekoracje dożynkowe przygotowane przez mieszkańców gminy – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Muzycznymi gwiazdami wieczoru będą: Cleo, Future Folk i Staszek Karpiel Bułecka oraz zespół MIG. O doskonałą zabawę taneczną do późnych godzin nocnych zadba Dolnośląski DJ Team – dodaje Macko.

Strefa gastronomiczna zostanie zorganizowana przez nasze sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z terenu gminy. Wśród atrakcji pojawią się m.in. Strefa Agro z nowoczesnym sprzętem rolniczym oraz kilkudziesięcioma historycznymi ciągnikami, największa bezpłatna Strefa Zabaw dla dzieci, prezentacja produktu lokalnego z Dolnego Śląska, Strefa Bezpieczeństwa z pokazami służb mundurowych – wylicza Stanisław Leń, wójt Gminy Marcinowice.

Gmina Żarów – Imbramowice

W sobotę, 9 września w Imbramowicach rolnicy z terenu gminy Żarów dziękować będą za tegoroczne plony. Program gminnych dożynek jest jeszcze dopracowywany, jednak organizatorzy – gmina Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz sołectwo Imbramowice – zapowiadają mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

– W programie wydarzenia z pewnością odbędzie się uroczysta msza święta w intencji rolników, przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, nie zabraknie obrzędu dzielenia się chlebem dożynkowym i degustacji lokalnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję. Będą konkursy, a na odwiedzających czekać będą liczne stoiska kulinarne i regionalne przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw gminy Żarów – informuje Magdalena Pawlik z Urzędu Miejskiego w Żarowie. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Czadoman, wykonawca znany m.in. z przeboju „Ruda tańczy jak szalona”.

Szczegółowy program gminnych dożynek w Imbramowicach zostanie przedstawiony w późniejszym terminie.

/opr. mn/

fot. press-kit – Cleo, Power Play, Teresa Werner, Czadoman

Poprzedni artykułAtrakcje w powietrzu i na ziemi. Zbliża się XI piknik lotniczy
Następny artykułEliminacje przebrnięte. W niedzielę walka o medal mistrzostw świata!