Strona główna 0_Slider Zmarła Janina Kocemba-Koehler, Zasłużona dla Świdnicy, posłanka i nauczycielka

Zmarła Janina Kocemba-Koehler, Zasłużona dla Świdnicy, posłanka i nauczycielka

0

W wieku 93 lat zmarła Janina Kocemba-Koehler, wieloletnia nauczycielka, bibliotekarka, poseł na Sejm oraz promotorka kultury.

Janina Kocemba urodziła się 1 września 1930 roku w Traganicach. Była jednym z pierwszych powojennych osadników polskich w powiecie świdnickim, w 1945 roku wraz z rodzicami przybyła do Lutomi. Naukę pobierała w Liceum Pedagogicznym w Świdnicy, gdzie po ukończeniu szkoły podjęła pracę. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując tytuł magistra, a później tytuł doktora nauk humanistycznych.

W latach siedemdziesiątych była posłem VI i VII kadencji Sejmu. Pracowała w Komisji Oświaty i Wychowania oraz w Komisji Prac Ustawodawczych. Zajmowała się problematyką reformy oświaty, w tym wychowania przedszkolnego w zintegrowanym procesie kształcenia. W latach 1960-1985 pełniła funkcję zastępcy dyrektora w Liceum Pedagogicznym, następnie w Studium Wychowania Przedszkolnego i Studium Nauczycielskim w Świdnicy. Jako długoletnia nauczycielka języka polskiego i opiekunka samorządu szkolnego kładła nacisk na przygotowanie młodzieży do odbioru kultury i twórczego w niej udziału opracowując wraz z samorządem plan tzw. minimum kulturalnego, obejmującego spektakle teatralne, film, koncerty, operę, wycieczki krajoznawcze, kontakty ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, udział w imprezach ogólnomiejskich. Uczestnictwo w tego rodzaju projekcie miało ogromne znaczenie w kształtowaniu osobowości przyszłych nauczycieli.

Janina Kocemba-Koehler była przez kilkadziesiąt lat członkiem Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, pracowała w zespole redakcyjnym „Rocznika Świdnickiego”, a także w zespole redakcyjnym publikacji pt. Moje dwie „małe ojczyzny” – wspomnienia świdniczan… wydanej przez TRZŚ w 2013 roku.

Za pracę pedagogiczną i społeczną otrzymała szereg odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Odznaka ZNP, wyróżnienie nadane przez Ministra Kultury „Zasłużony Działacz Kultury” (1975), medal „Zasłużony dla miasta Świdnicy” (1978). Jako zasłużony pedagog i aktywna działaczka społeczna dr Janina Kocemba-Koehler cieszyła się uznaniem i szacunkiem swoich licznych wychowanków i lokalnego społeczeństwa. Za wkład w rozwój miasta w 2014 roku została uhonorowana tytułem Zasłużony dla Miasta Świdnicy, przyznawanym przez Radę Miejską.

Janina Kocemba-Koehler zmarła 22 lipca. Zostanie pochowana na cmentarzu przy Alei Brzozowej w Świdnicy. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się 27 lipca 2023r. o godzinie 12.00.

/opr. red./

Poprzedni artykuł(Nie)trzeźwy poranek na drogach powiatu. Czterech kierowców na podwójnym gazie
Następny artykułPowiatowe drogi w remoncie. Zamknięta zostanie trasa w kierunku Ślęży, inaczej pojadą autobusy