Strona główna 0_Slider Słynny śpiewak Jakub Józef Orliński wprowadził w zachwyt tłumy w Świdnicy. Owacjom...

Słynny śpiewak Jakub Józef Orliński wprowadził w zachwyt tłumy w Świdnicy. Owacjom nie było końca [FOTO]

0

Światowej sławy śpiewak operowy Jakub Józef Orliński zaczarowywał swym głosem i wrażliwością w Świdnicy. Po raz pierwszy wykonał polskie pieśni w kontratenorze, które znalazły się na jego ostatniej płycie „Farewells”. W Kościele Pokoju wybrzmiały wspaniałe polskie kompozycje Stanisława Moniuszki, Henryka Czyża i Mieczysław Karłowicza, choć nie tylko one. Obsypywany nagrodami artysta wystąpił w duecie ze znakomitym pianistą, współtwórcą albumu Michałem Bielem. Ich koncert olśnił tłumnie przybyłą publiczność, która nie chciała wypuścić artystów ze swych objęć. Aplauzom, bisom i długim kolejkom po autografy nie było końca.

Wybitny artysta Jakub Józef Orliński okrzyknięty niedawno „śpiewakiem roku” już po raz trzeci wystąpił na Festiwalu Bachowskim. Ponownie olśnił publiczność, która tłumnie przybyła do Kościoła Pokoju w Świdnicy, by wysłuchać jego wybitnego i cenionego na świecie głosu.

Sławny kontratenor tym razem zabrał miłośników muzyki klasycznej w nastrojową, pełną wrażliwości podróż w większości po polskich pieśniach – od twórczości Henryka Czyża przez lirykę Mieczysława Karłowicza po kompozycje Stanisława Moniuszki. To pierwsze takie wykonanie polskich utworów, które utrwalone zostało na jego ostatniej płycie „Farewells”, wydanej w maju ubiegłego roku. Sławnemu śpiewakowi operowemu akompaniował znakomity pianista Michał Biel, współautor albumu. Wspólnie wykonali także m.in. słynne barokowe kompozycje Henry’ego Purcella.

Artyści dosłownie zaczarowali publiczność, która nie chciała wypuścić ich ze swych objęć. Niekończące się owacje nagrodzone zostały aż trzema bisami. Po koncercie długie kolejki ustawiały się też po autografy.

XXIV Festiwal Bachowski potrwa do niedzieli, 30 lipca. Jakie koncerty jeszcze przed nami?

29.07 SOBOTA

Łagiewniki – 11:00 kościół
śniadanie na trawie
Mozart Kwintet c-moll Pleyel Kwintet G-dur
k w i n t e t o w c y
Wstęp wolny

Świdnica – 19:00 Kościół Pokoju
Beethoven Septet
Capella Cracoviensis
Bilety (brak)

Świdnica21:00 katedra
The King’s Singers
Byrd Weelkes
Bilety (brak)

30.07 NIEDZIELA

Świdnica – 10:00 Kościół Pokoju
nabożeństwo kantatowe
Bach kantata BWV 155
Akademia Bachowska
Wstęp wolny

Bagieniec – 12:30 Winnica
śniadanie na trawie
Mozart Kwintet Es-dur Beethoven Kwintet c-moll
k w i n t e t o w c y
Wstęp wolny

Więcej informacji dotyczących koncertów, ich programów i miejsc, w których odbywają oraz biletów znaleźć można na stronie bach.pl

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułPowrót do Świdnicy. Kolejny środkowy obrońca dołącza do biało-zielonych
Następny artykułZwłoki mężczyzny wyłowione z zalewu Witoszówka